Privat vært

Hillbrow Farm B&B

Overnatningsstedets klasse: 3

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk
Den nuværende pris er 1.356 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
28. sep. - 29. sep.

Populære faciliteter

  • Morgenmad er inkluderet
  • Parkering er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi
  • Rengøring

Værelsesmuligheder

Exclusive-dobbeltværelse - 1 kingsize-seng - ikke-ryger

9,8 ud af 10
Enestående
(8 anmeldelser)
  • 28 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Dobbeltværelse - 1 kingsize-seng - stueetage

9,0 ud af 10
Fantastisk
(4 anmeldelser)
  • 17 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Hillbrow Farm B&B befinder sig i Ipswich. Christchurch Mansion og The Old Ipswich County Court and Gallows er nogle af de lokale seværdigheder, du kan opleve. Er du mere interesseret i at udforske naturen, kan du kigge forbi Orwell Country Park og Suffolk Coast and Heaths. Ser du frem til et event eller en sportbegivenhed under din rejse? Se, hvad Crown Pools eller Portman Road har på programmet. Besøg vores rejseguide til Ipswich
Vis flere B&B's i Ipswich
Kort
Tuddenham Lane, Witnesham, Ipswich, England, IP6 9HL

Hvad ligger i nærheden?

  • Skiltet for Ipswich Museum på en murstensbygning.
    Ipswich Museum
    11 min. kørsel - 8.5 km
  • En havnefront med en lystbådehavn, en moderne bygning med store vinduer, og en murstensbygning med skiltet 'Pizza Al Taglio'.
    Ipswich Waterfront
    11 min. kørsel - 8.8 km
  • Et fodboldstadion med blå sæder, en grøn græsplæne og et ståltag.
    Portman Road
    12 min. kørsel - 9.1 km
  • Fynn Valley Golf Club
    5 min. kørsel - 3.0 km
  • Ipswich Regent Theatre
    10 min. kørsel - 8.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Westerfield Station - 5 min. kørsel

Restauranter

  • Marmaris Kebab & Fish Bar
    9 min. kørsel
  • Venue 16
    5 min. kørsel
  • Man On The Moon
    8 min. kørsel
  • Costa Coffee
    9 min. kørsel
  • The Fat Cat
    8 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Hillbrow Farm B&B

  • Højdepunkter på overnatningsstedet
  • Hillbrow Farm B&B tilbyder faciliteter som gratis engelsk morgenmad og en have. Gæster kan nyde godt af gratis Wi-Fi på værelset.
  • Andre fordele inkluderer:
    • Gratis selvstændig parkering
    • Røgfrie områder
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser hos Hillbrow Farm B&B har faciliteter som gratis Wi-Fi.
  • Ekstra faciliteter på værelserne tæller:
    • Badeværelser med brusere og gratis toiletartikler
    • Elkedler og daglig rengøring

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Gratis selvstændig parkering på stedet
  • Begrænset selvstændig parkering på stedet

Mad og drikke

  • Gratis engelsk morgenmad tilbydes hver dag fra kl. 07.30 til kl. 09.30

Bekvemmeligheder

  • Fælles mikrobølgeovn

Gæstefaciliteter

  • Rengøring (dagligt)

Udendørs

  • Have

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Adgang for kørestolsbrugere (kan være begrænset)
  • Adgang til øvre etager kun via trapper
  • Belysning ved indgang
  • Håndtag i trappeopgange
  • Restaurant med adgang for kørestolsbrugere

Andet

  • Rygning er ikke tilladt

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • Bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Privat badeværelse

Underholdning

  • -18 tommers tv

Mad og drikke

  • Elkedel

Andet

  • Strygejern/strygebræt

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 21.00
Tidlig indtjekning afhænger af tilgængelighed
Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00
Mulighed for kontaktløs udtjekning
Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed

Særlige indtjekningsinstruktioner

Dette overnatningssted har ingen reception
Værten tager imod gæster ved ankomst
Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 21.00
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Velkomst af vært

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted administreres af en privat vært (en person, der ikke udlejer som virksomhed eller erhverv). EUs forbrugerlov, herunder fortrydelsesret, gælder ikke for din reservation. Din reservation er dog dækket af din private værts afbestillingsregler.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres

Vi bør nævne

Dette overnatningssted har ingen elevatorer

Ofte stillede spørgsmål

Er Hillbrow Farm B&B et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvad koster det at overnatte hos Hillbrow Farm B&B?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Hillbrow Farm B&B den 28. sep. 2026 starter fra 1.356 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 27. sep. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Hvor meget koster parkering hos Hillbrow Farm B&B?

Der er gratis selvstændig parkering på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Hillbrow Farm B&B?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 21.00. Sen indtjekning er mulig i et begrænset tidsrum.

Hvornår er udtjekning på Hillbrow Farm B&B?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Hillbrow Farm B&B?

Dette Bed & Breakfast ligger i Ipswich, kun 2,6 km fra Fynn Valley Golf Club og 4,9 km fra Brooke House. Derudover ligger The Question Mark Sculpture og Christchurch Mansion ca. 10 km derfra.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hillbrow Farm B&B

9,2

Fantastisk

9,2

Rengøring

8,8

Området

9,4

Service og personale

9,0

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 84 af i alt 121 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 28 af i alt 121 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 4 af i alt 121 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 3 af i alt 121 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 2 af i alt 121 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Lots of history and pleasant outlook with attentive hosts. Very relaxing country location.
Overnattede 1 nat i august 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Large clean room with king size bed and seating area with TV, tea making facilities with fridge and large en suite. The room overlooks farmland. Breakfast was excellent and freshly cooked and the hosts were full of interesting information about the surrounding area.
Overnattede 2 nætter i april 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

It’s a rural farm, exactly what I expected, breakfast was lovely, nothing was too much trouble, friendly and helpful hosts. Had a lovely stay,
Overnattede 3 nætter i august 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Very friendly hosts and lovely quiet location. Thanks for a great stay.
Overnattede 1 nat i august 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Homely very friendly and peaceful

Welcoming and chatty quiet rural area very comfortable stay would stay there again if in the area
Overnattede 1 nat i oktober 2022
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Enjoyable overnight stay while visiting Sutton Hoo. Lovely open room with great views. Excellent breakfast and friendly and knowledgeable hosts.
Overnattede 1 nat i september 2024
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort
The hosts were very friendly and helpful. The accommodation was spacious and comfortable and it was very quiet.
Overnattede 3 nætter i maj 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Very welcoming and comfortable
Overnattede 1 nat i marts 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Rural idyll in Suffolk

Len and Barbara are welcoming and engaging hosts. The breakfasts were delicious especially their home produced jams and honey.
Overnattede 4 nætter i juli 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
We realy enjoyed our stay at Hillbrow farm. The location is lovely. The hosts were very friendly. The breakfast was excellent.
Overnattede 1 nat i maj 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Great venue friedly owners

GOOD welcome - room spacious b/fast explained- all good
Overnattede 1 nat i juni 2024
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter
We arrived in the evening and had a warm welcome The room was comfortable and clean. Very friendly host at breakfast
Overnattede 1 nat i september 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Barbara and len .lovely people . Very helpful , lovely place
Overnattede 1 nat i juli 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Lovely couple that host the B &B were so nice and took great care of us. The room was spacious and full of light with many windows and yet private. Breakfast was fantastic and filling. The countryside around the home was breathtaking and remote, yet close to pubs and larger cities.
Overnattede 2 nætter i oktober 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Lovely couple
Overnattede 1 nat i april 2024
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Turned up check-in was dead easy. I thought I was booking a room at a B&B but it turned out it was virtually a whole flat so very pleased and surprised. A very comfortable evening and I wouldn’t hesitate to book again.
Overnattede 1 nat i juli 2025
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
All very good thanks to Barbara and Len, who were very friendly.
Overnattede 1 nat i september 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Len and Barbara are great hosts and make you feel really welcome. Happy to chat and tell you about the property and surrounding areas. A good breakfast from local product too. Hope to see them again soon.
Overnattede 1 nat i august 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Lovely hosts and a very generous cooked breakfast with quality ingredients and big pot of tea plus lots of toast! Room was very spacious and comfortable with a balcony for warmer weather - lovely views to the other side. Decor is somewhat dated and bathroom could do with update but everything scrupulously clean, loads of hot water and everything very comfortable. Could not have asked for more.
Overnattede 1 nat i oktober 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

B&B Excellence

One night only unfortunately. Delightful hosts. Remarkable history to the premises. Nice and quiet location and yet quite close to some excellent Pubs. My number one choice when in the area again.
Overnattede 1 nat i april 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

lovely place to stay .

a great welcome from a wonderful couple , fantastic spacious room with a lovely big comfy double bed , ensuite also stylish and big , even had a nice big balcony to sit out on . the breakfast was exellent and made all the more tasty by the ingrediants that were produced on the farm . great pub a couple of miles up the road which serves good grub all day .
Overnattede 1 nat i oktober 2018
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Wonderful host – buy some of Len’s honey

A great stay. Away from it all authentic in the middle-of-nowhere stay, with only 6 miles from Woodbridge. Len excelled with making us feel absolutely at home. A wonderful host. Fascinating story about the farm buildings, his beekeeping, and life in general. A wonderful host. Breakfast was excellent, Barbara doing a great job in the kitchen. We found a great route from the local village by the river into Woodbridge. If you want to get away from it all this place has it.
Overnattede 1 nat i september 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Really felt very welcome - excellent hosts, very interesting site, a former home and workplace of a very famous Cartoonist. Comfortable bed, good shower, real milk in the fridge. Good breakfast too. Quiet location, very well located for working in or touring north of Ipswich. I'd go back: a statement that is the best recommendation from anyone?
Overnattede 1 nat i december 2023
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Away for work

I was staying in the ground floor room, which was very spacious as was the ensuite shower room. Nice touch of fresh milk in fridge. Wifi was okay. Got advice as to where to go for evening meal which was good. Great cooked breakfast. Lovely hosts.
Overnattede 1 nat i maj 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
The room was beautifully presented, clean and bright really delightful! It even had a small fridge (already stocked with a milk selection which was extremely thoughtful), with tea/coffee making facilities. The proprietors are lovely, friendly and welcoming. If we had any criticism it would be that the pillows were not particularly comfortable however, the mattress was very comfortable. A hearty breakfast was available with a good selection. We would definitely stay there again! Many thanks to the proprietors for looking after us so well!
Overnattede 2 nætter i august 2023