La Casa Di Elena

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

4,8 ud af 10.

Populære faciliteter

  • Morgenmad er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Rengøring
  • Køkken

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 3 ud af 3 værelser

Dobbeltværelse

  • 15 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Basic-værelse til 3 personer

  • 17 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 dobbeltseng og 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Basic-fællessovesal

  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Du vil muligvis også kunne lide

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

La Casa Di Elena befinder sig i Roms Historiske Centrum – et område i Rom. Colosseum og Trevi-fontænen er et par betydningsfulde seværdigheder, du kan aflægge et lille visit. Er du i shoppehumør, kan du med fordel kigge forbi Via Veneto og Via del Corso. Ser du frem til et event eller en sportbegivenhed under din rejse? Se, hvad Det Olympiske Stadion eller Auditorium Parco della Musica har på programmet. Besøg vores rejseguide til Rom
Vis flere byhuse i Rom
Kort
Via Carlo Emanuele I 22, Rome, RM, 00185

Hvad ligger i nærheden?

  • En imponerende sal med et storslået loft, udsmykket med detaljerede gyldne mønstre og en central fresko.
    Basilica di San Giovanni in Laterano
    10 min. gang - 0.9 km
  • Colosseum i Rom med turister omkring.
    Colosseum
    20 min. gang - 1.7 km
  • Basilica di Santa Croce in Gerusalemme
    6 min. gang - 0.6 km
  • Via Appia Nuova
    8 min. gang - 0.7 km
  • Piazza Vittorio Emanuele II
    10 min. gang - 0.9 km

Sådan kommer du rundt

  • Manzoni - Museo della Liberazione Metrostation - 5 min. gang
  • Roma Termini Station - 19 min. gang
  • Ciampino Lufthavn (CIA) - 34 min. kørsel

Restauranter

  • Bar Trani
    8 min. gang
  • Palazzo del Freddo di Giovanni Fassi
    7 min. gang
  • Le Caveau
    7 min. gang
  • Horti Magici
    8 min. gang
  • Snack Bar Roma Lazio
    5 min. gang

Om overnatningsstedet

La Casa Di Elena

  • Affittacamere i nærheden af Forum Romanum
  • Tæt ved Colosseum ligger La Casa Di Elena, der tilbyder faciliteter som gratis morgenmadsbuffet og en have. Hold forbindelsen med gratis Wi-Fi på værelset.
  • Yderligere fordele inkluderer:
    • Røgfrie områder, hjælp med udflugter/billetter og en flersproget medarbejderstab
    • Bagageopbevaring
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle væresler er individuelt møblerede og inkluderer komfortable faciliteter som aircondition plus faciliteter som gratis Wi-Fi og pengeskabe.
  • Andre faciliteter på værelserne tæller:
    • Brusere, gratis toiletartikler og hårtørrere
    • Fladskærms-tv med kabelkanaler
    • Fælleskøkken, køleskabe og kogeplader

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Ingen mulighed for parkering på stedet

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet tilbydes hver dag fra kl. 08.00 til kl. 09.00

Familievenlige faciliteter

  • Køleskab på værelset
  • Mikrobølgeovn (efter anmodning)

Bekvemmeligheder

  • Bagageopbevaring
  • Fælles køleskab
  • Fælles mikrobølgeovn
  • Reception med begrænsede åbningstider

Gæstefaciliteter

  • Flersproget medarbejderstab
  • Hjælp med udflugter og billetter
  • Rengøring (dagligt)

Udendørs

  • Have

Andet

  • Rygning er ikke tilladt

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Mørklægningsgardiner

Badeværelse

  • Bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Privat eller delt badeværelse

Underholdning

  • Fladskærms-tv med kabelkanaler

Mad og drikke

  • Adgang til fælleskøkken
  • Kaffe-/temaskine
  • Kogeplade
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn (efter anmodning)

Andet

  • Aircondition
  • Individuel indretning
  • Individuel møblering
  • Pengeskab
  • Varme

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 21.00
Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
Gebyr for sen indtjekning: 20 EUR for indtjekning mellem kl. 13.00 og kl. 14.00
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 10.30

Særlige indtjekningsinstruktioner

Receptionen er åben dagligt fra kl. 14.00 til kl. 18.00
Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner. Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 24 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 10.00
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Reception (begrænsede åbningstider)

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
Ekstrasenge er ikke tilgængelige
Vugger (barnesenge) er ikke tilgængelige

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:

  • Der pålægges en byskat: EUR 6.00 pr. person pr. nat, op til 10 nætter. Denne skat gælder ikke for børn under 10 år.

Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for sen indtjekning: 20 EUR for indtjekning mellem kl. 13.00 og kl. 14.00

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kreditkort
Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet
Overnatningsstedets registreringsnummer IT058091B43Q56B3NL
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Alle gæster, inklusive børn, skal være til stede på indtjekningstidspunktet, hvor alle skal fremvise deres pas
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 5000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger

Ofte stillede spørgsmål

Er La Casa Di Elena et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos La Casa Di Elena?

La Casa Di Elena tilbyder ikke parkering.

Hvornår er indtjekning på La Casa Di Elena?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 21.00. Sen indtjekning er mulig fra kl. 13.00 til kl. 14.00 mod et gebyr på 20 EUR.

Hvornår er udtjekning på La Casa Di Elena?

Udtjekning er kl. 10.30.

Hvor ligger La Casa Di Elena?

Dette affittacamere ligger i Roms Historiske Centrum, kun 2 km fra Piazza Vittorio Emanuele II, Colosseum og Forum Romanum. Derudover ligger Trevi-fontænen og Den Spanske Trappe ca. 5 km derfra. Du kan desuden gå til Manzoni - Museo della Liberazione Metrostation på 5 minutter og Piazza Santa Croce in Gerusalemme Sporvognsstation på 6 minutter.