Riad Al Rimal & Spa

Overnatningsstedets klasse: 4

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

8,8 ud af 10.
Fremragende

Populære faciliteter

  • Pool
  • Boblebad
  • Spa
  • Restaurant
  • Aircondition
  • Morgenmad tilbydes
Den nuværende pris er 718 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
26. aug. - 27. aug.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 11 ud af 11 værelser

Royal-dobbeltværelse

  • 35 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Comfort-dobbeltværelse

  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Standard-dobbeltværelse

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(1 anmeldelse)
  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Comfort-værelse med 2 enkeltsenge

  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Familieværelse med dobbeltseng eller 2 enkeltsenge

  • 37 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng og 2 enkeltsenge

Superior-dobbeltværelse

9,0 ud af 10
Fantastisk
(2 anmeldelser)
  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Standardværelse med dobbeltseng eller 2 enkeltsenge

  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Superior-dobbeltværelse

  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Værelse

  • Plads til 4 personer

Værelse

  • Plads til 4 personer

Værelse

  • Plads til 4 personer

Du vil muligvis også kunne lide

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Riad Al Rimal & Spa befinder sig i det historiske kvarter i Marrakech. Cyber Park og Harti-haven reflekterer områdets naturlige skønhed. Områdets andre seværdigheder inkluderer Majorelle Haven og Den Hemmelige Have. Ser du frem til et event eller en sportbegivenhed under din rejse? Se, hvad Royal Tennis Harti eller Marrakesh Stadion har på programmet. Besøg vores rejseguide til Marrakech
Vis flere riader i Marrakech
Kort
43 Derb Fahl Ezzafriti, Quartier Laksour, Marrakech, 40008

Hvad ligger i nærheden?

  • Et summende udendørs marked med mange boder og mennesker.
    Djema al-Fna
    2 min. gang - 0.2 km
  • Et tårn med minaret, en solnedgangshimmel og et bybillede med bygninger.
    Koutoubia-moskeen
    5 min. gang - 0.5 km
  • En gårdsplads med swimmingpool, et pavillon og frodig beplantning.
    Den Hemmelige Have
    7 min. gang - 0.6 km
  • Dar el Bacha Palace
    2 min. gang - 0.2 km
  • Souk Semmarine
    5 min. gang - 0.5 km

Sådan kommer du rundt

  • Marrakech Hovedbanegård - 10 min. kørsel
  • Marrakech (RAK-Menara) - 13 min. kørsel

Restauranter

  • Argana
    4 min. gang
  • Grand Terrasse Du Cafe Glacier
    6 min. gang
  • Safran By Koya
    5 min. gang
  • Chez Lamine Hadj Mustapha
    6 min. gang
  • Cafe Medina Rouge
    4 min. gang

Om overnatningsstedet

Riad Al Rimal & Spa

  • Riad med eksklusiv profil i nærheden af Djema al-Fna
  • En tagterrasse, et bibliotek og renseri/vaskeri er blot nogle af faciliteterne hos Riad Al Rimal & Spa. Benyt stedets tyrkiske bad/hamam eller dampbad, og lad dig forkæle med body wrap-behandlinger, ansigtsbehandlinger eller massage. Stedets restaurant, Table Dhotes, byder på frokost og middag. Gæster kan også nyde godt af en pejs i lobbyen, biludlejning på stedet og en bar.
  • Andre fordele inkluderer:
    • En udendørs pool samt liggestole
    • Lokal morgenmad (tillægsgebyr), lufthavnstransport tur-retur (tillægsgebyr) og hurtig indtjekning
    • En flersproget medarbejderstab, et tv i lobbyen og massage-/behandlingsrum
    • Et pengeskab i receptionen, hjælp med udflugter/billetter og vaskeriservice
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser er individuelt møblerede og har komfortable faciliteter som premium-sengetøj og aircondition plus faciliteter som pengeskabe og gratis vand på flaske.
  • Andre faciliteter på værelserne tæller:
    • Topmadrasser og gratis vugger/barnesenge
    • Badeværelser med badekar eller brusere og gratis toiletartikler
    • Garderobe eller klædeskab og daglig rengøring

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Parkering og transport

  • Ingen mulighed for parkering på stedet
  • Lufthavnstransport tur-retur døgnet rundt (tillægsgebyr)
  • Afhentning på togstationen (tillægsgebyr)

Mad og drikke

  • Morgenmad med lokale retter tilbydes dagligt fra kl. 08.00 til kl. 10.00 mod et gebyr på 100 MAD for voksne og 100 MAD for børn
  • En bar/lounge
  • En restaurant

Restauranter på stedet

  • Table Dhotes

Oplevelser

  • Bibliotek
  • Boblebad
  • Dampbad
  • Tv på fællesarealer
  • Udendørs pool

Familievenlige faciliteter

  • Udendørs pool
  • Vaskeri
  • Vugge på værelset

Bekvemmeligheder

  • Bagageopbevaring
  • Døgnåben reception
  • Pengeskab i receptionen
  • Vaskeri

Gæstefaciliteter

  • Flersproget medarbejderstab
  • Hjælp med udflugter og billetter
  • Rengøring (dagligt)
  • Renseri-/vaskeriservice

Udendørs

  • Liggestole ved poolen
  • Tagterrasse

Spa

  • 2 behandlingsrum
  • Ansigtsbehandlinger
  • Body scrub-behandlinger
  • Body wrap-behandlinger
  • Detox wrap-behandlinger
  • Manicure/pedicure
  • Massage
  • Tyrkisk bad
  • Zoneterapi

Hjælp til personer med et handicap

  • Flisegulv på værelset
  • Ingen elevator
  • Løse gulvtæpper på værelset

Andet

  • 1 bygning
  • 2 etager
  • Pejs i lobbyen
  • Særlige rygeområder

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Gratis vugge
  • Premium-sengelinned
  • Topmadras

Badeværelse

  • Badekar eller brusekabine
  • Gratis toiletartikler
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Privat badeværelse

Mad og drikke

  • Begrænset roomservice
  • Gratis vand på flaske

Andet

  • Aircondition (klimakontrolleret)
  • Individuel indretning
  • Individuel møblering
  • Pengeskab
  • Strygejern/strygebræt (efter anmodning)

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 19.30
Huritg indtjekning er tilgængelig
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 12.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Dette overnatningssted tilbyder transport fra lufthavnen og togstationen (tillægsgebyrer kan forekomme). Gæster skal kontakte overnatningsstedet med ankomstoplysningerne inden afrejse via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen
Dette overnatningssted opkræver 3.1 MAD for betalinger med kreditkort
Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr eller servicedyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
Ekstrasenge er tilgængelige mod et gebyr på 20.0 MAD pr. dag
Gratis vugger er tilgængelige efter anmodning på overnatningsstedet

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:

  • Der pålægges en byskat: 41.80 MAD pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 12 år.

Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for lokale morgenmadsretter: 100 MAD for voksne og 100 MAD for børn (cirkapriser)
  • Gebyr for lufthavnstransport: 150 MAD pr. køretøj (enkelt)
  • Gebyr for ekstra seng: 20.0 MAD pr. dag
  • Betaling med kreditkort er underlagt et tillægsgebyr på 3.1 MAD

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker
Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Dette overnatningssted har ingen elevatorer
Lokale love kan muligvis afholde ugifte gæster fra at dele værelse. Gæsterne er ansvarlige for at fremvise vielsesattest, hvis det kræves af overnatningsstedet
Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger og spabehandlinger. Reservationer kan foretages ved at tage kontakt til overnatningstedet inden ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen
Kun registrerede gæster kan opholde sig på værelserne
Ingen kæledyr er tilladt på overnatningsstedet. Dette gælder også servicedyr som f.eks. førerhunde

Ofte stillede spørgsmål

Har Riad Al Rimal & Spa en pool?

Ja, dette overnatningssted har en udendørs pool.

Hvad koster det at overnatte hos Riad Al Rimal & Spa?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Riad Al Rimal & Spa den 26. aug. 2026 starter fra 718 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 24. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er Riad Al Rimal & Spa et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Riad Al Rimal & Spa?

Riad Al Rimal & Spa tilbyder ikke parkering.

Hvornår er indtjekning på Riad Al Rimal & Spa?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 19.30.

Hvornår er udtjekning på Riad Al Rimal & Spa?

Udtjekning er kl. 12.00.

Tilbyder Riad Al Rimal & Spa shuttletransport til lufthavnen?

Ja, der er lufthavnstransport. Der pålægges et gebyr på 150 MAD pr. køretøj.

Hvor ligger Riad Al Rimal & Spa?

Denne riad med spa ligger i Medina, kun 5 minutters gang fra Dar el Bacha Palace og Djema al-Fna. Derudover ligger Souk i Medinaen og Souk El Bahja 5 minutter derfra.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.