La Sultana Marrakech

Vælg datoer for at se priser

Luksus
Overnatningssted med 5.0 stjerner
9,6

Enestående

Elegant overnatningssted i pulserende Marrakech

Denne ejendom er en fredfyldt oase midt i Marrakechs pulserende energi og kan prale af elegante saloner, gårdhaver og skjulte læsekroge. Nyd personlig butlerservice, en smuk taghave og upåklagelig personaleopmærksomhed, der sikrer et uforglemmeligt ophold.

Populære faciliteter

  • Pool
  • Spa
  • Parkering er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition
Den nuværende pris er 5.054 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
30. aug. - 31. aug.

Værelsesmuligheder

Riad Room

9,6 ud af 10
Enestående
(5 anmeldelser)
  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Deluxe-suite

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 60 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Suite - 1 dobbeltseng

10,0 ud af 10
Enestående
(2 anmeldelser)
  • 50 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Junior-suite

10,0 ud af 10
Enestående
(3 anmeldelser)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Exclusive-suite

  • 100 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 4 personer
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 6 personer
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 5 personer
  • Gratis Wi-Fi
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

La Sultana Marrakech befinder sig i Mechouar-Kasbah – et område i Marrakech, der ligger ved siden af en golfbane og tæt på lufthavnen. Marokkansk Kulinarisk Kunstmuseum og Dar Si Said Museum er nogle af de kulturelle seværdigheder. Er du interesseret i oplevelser, kan du udforske Les Bains de Marrakech og Royal Tennis Harti. Rejser du med børn? Du kan overveje at tage dem med til Majorelle Haven og Agdal Haver. Benyt lejligheden til at udforske områdets udendørsoplevelser som ridning og andre aktiviteter såsom segway-udlejning/-ture. Besøg vores rejseguide til Marrakech
Kort
403 Rue de la Kasbah, Marrakech, 40000

Hvad ligger i nærheden?

  • Et prangende interiør med detaljeret flisearbejde, buer og en central døråbning.
    Saadiske grave
    1 min. gang - 0.1 km
  • En historisk stenhvælv med detaljerede udskæringer, med to røde flag på hver side, samt en gade med en motorcykel, der passerer.
    Bab Agnaou
    2 min. gang - 0.2 km
  • En historisk fæstning med en midterste portåbning, palmer og en klar blå himmel.
    El Badi-paladset
    3 min. gang - 0.3 km
  • En gårdsplads med en springvand, omgivet af frodig vegetation og traditionel arkitektur.
    Bahia Palace
    10 min. gang - 0.9 km
  • Et summende udendørs marked med mange boder og mennesker.
    Djema al-Fna
    12 min. gang - 1.0 km

Sådan kommer du rundt

  • Marrakech Hovedbanegård - 14 min. kørsel
  • Marrakech (RAK-Menara) - 13 min. kørsel

Restauranter

  • Grand Terrasse Du Cafe Glacier
    13 min. gang
  • Cafe Medina Rouge
    14 min. gang
  • Grand Hotel Tazi
    9 min. gang
  • Naranj
    16 min. gang
  • Cafe Koutoubia
    15 min. gang

Om overnatningsstedet

La Sultana Marrakech

  • Hotel med luksusfaciliteter og boutique-stil ved siden af en golfbane
  • Tæt ved Djema al-Fna ligger La Sultana Marrakech, som tilbyder en tagterrasse, shopping på stedet og en have. Lad dig forkæle med body scrub-behandlinger, aromaterapi og kropsbehandlinger i stedets spa, La Sultana Spa. Stedets to restauranter byder på morgenmad, frokost og aftensmad og har internationale retter. Udover en frisørsalon og en spillehal/et spillerum kan gæster nyde godt af gratis Wi-Fi på værelset.
  • Du kan desuden drage fordel af:
    • En indendørs pool og en udendørs pool samt liggestole og poolparasoller
    • Gratis selvstændig parkering og parkeringsservice
    • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr), lufthavnstransport tur-retur (tillægsgebyr) og børnepasning med opsyn (tillægsgebyr)
    • Et pengeskab i receptionen, hjælp med udflugter/billetter og bøger
    • Gæsteanmeldelserne giver topkarakter til det hjælpsomme personale
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser individuelt møblerede og har komfortable faciliteter såsom roomservice døgnet rundt og premium-sengetøj plus ekstra fordele som aircondition og badekåber.
  • Andre faciliteter på værelserne inkluderer:
    • Brusehoveder med spredningseffekt, separate badekar og brusere og gratis toiletartikler
    • LCD-tv med kabelkanaler og DVD-afspiller
    • Børnepasning, elkedler og loftsventilatorer

Priser og udmærkelser

  • Overnatningsstedet er medlem af Small Luxury Hotels of the World.

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi og internetforbindelse via kabel
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi og internetforbindelse via kabel

Parkering og transport

  • Lufthavnstransport tur-retur døgnet rundt efter anmodning mod et tillægsgebyr
  • Transport til områder i nærheden (tillægsgebyr)
  • Afhentning på togstationen (tillægsgebyr)
  • Gratis selvstændig parkering på stedet
  • Gratis parkeringsservice på stedet
  • Begrænset parkeringsservice og selvstændig parkering på stedet

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet tilbydes dagligt fra kl. 07.30 til kl. 11.00 mod et gebyr på 310 MAD for voksne og 155 MAD for børn
  • 2 restauranter
  • En bar/lounge

Restauranter på stedet

  • La Sultana

Oplevelser

  • Bibliotek
  • Billiard-/poolbord
  • Bøger
  • Dampbad
  • Indendørs pool
  • Motionscenter
  • Sauna
  • Shopping
  • Spa med stort udvalg af behandlinger
  • Spillehal/spillerum
  • Stereoanlæg
  • Udendørs pool

Familievenlige faciliteter

  • Børneaktiviteter under opsyn (tillægsgebyr)
  • Børnepasning på værelset
  • DVD-afspiller
  • Indendørs pool
  • Lydisolerede værelser
  • Spillehal/spillerum
  • Udendørs pool
  • Vaskeri

Bekvemmeligheder

  • Bagageopbevaring
  • Døgnåben reception
  • Frisørsalon
  • Gavebutik/aviskiosk
  • Gratis aviser i lobbyen
  • Pengeskab i receptionen
  • Vaskeri

Gæstefaciliteter

  • Aftenopredning
  • Concierge-tjenester
  • Flersproget medarbejderstab
  • Hjælp med udflugter og billetter
  • Portier/piccolo
  • Rengøring (dagligt)
  • Renseri-/vaskeriservice

Forretningstjenester

  • Computerstation
  • Forretningscenter

Udendørs

  • Have
  • Liggestole ved poolen
  • Poolparasoller
  • Tagterrasse

Spa med stort udvalg af behandlinger

  • 5 behandlingsrum
  • Ansigtsbehandlinger
  • Aromaterapi
  • Behandlingsrum for par
  • Body scrub-behandlinger
  • Body wrap-behandlinger
  • Dybdegående massage
  • Graviditetsmassage
  • Hot-stone massage
  • Manicure/pedicure
  • Massage på værelset
  • Sauna
  • Spaen er åben hver dag
  • Svensk massage
  • Tyrkisk bad

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Handicapvenlig lufthavnstransport
  • Ingen elevator

Andet

  • 2 etager
  • Selskabssal
  • Særlige rygeområder

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Dundyne
  • Mørklægningsgardiner
  • Premium-sengelinned

Badeværelse

  • Badekåber
  • Brusehoved med spredningseffekt
  • Gratis toiletartikler
  • Hjemmesko
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Separat badekar og brusekabine

Underholdning

  • DVD-afspiller
  • iPod-dockingstation
  • LCD-tv med kabel-/satellitkanaler

Mad og drikke

  • Elkedel
  • Gratis vand på flaske
  • Minibar
  • Roomservice døgnet rundt

Andet

  • Aircondition
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Gratis aviser dagligt
  • Individuel indretning
  • Individuel møblering
  • Loftsventilator
  • Lydisolerede værelser
  • Pengeskab
  • Skrivebord
  • Telefon

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00
Mulighed for kontaktløs indtjekning
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 12.00
Mulighed for kontaktløs udtjekning

Særlige indtjekningsinstruktioner

Dette overnatningssted tilbyder transport fra lufthavnen og togstationen (kan medføre tillægsgebyr). Gæster, som vil arrangere transport, skal kontakte overnatningsstedet 48 timer før ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen
Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Dette overnatningssted tilbyder ikke indtjekning efter lukketid
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
2 børn op til 3 år kan overnatte gratis, hvis de benytter de eksisterende sengepladser i forælderens/værgens værelse
Ekstrasenge er tilgængelige mod et gebyr på 105.0 MAD pr. dag

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:

  • Der pålægges en byskat: 49.50 MAD pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 12 år.

Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for morgenmadsbuffet: 310 MAD for voksne og 155 MAD for børn (cirkapriser)
  • Gebyr for lufthavnstransport: 480 MAD pr. køretøj (varighed: enkelt, maks. antal personer: 4)
  • Gebyr for ekstra seng: 105.0 MAD pr. dag

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker, røgalarm og sikkerhedsalarm
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Dette overnatningssted har ingen elevatorer
Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger og spabehandlinger. Reservationer kan foretages ved at tage kontakt til overnatningstedet inden ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen
Overnatningsstedet har forbundne/tilstødende værelser, som kan være til rådighed, afhængig af tilgængelighed. Gæster kan anmode om disse værelser ved at kontakte overnatningsstedet direkte via kontaktoplysningerne på reservationsbekræftelsen
Gæster under 16 år har ikke adgang til spaen

Ofte stillede spørgsmål

Har La Sultana Marrakech en pool?

Ja, dette overnatningssted har en indendørs pool og en udendørs pool.

Hvad koster det at overnatte hos La Sultana Marrakech?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos La Sultana Marrakech den 30. aug. 2026 starter fra 5.054 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 24. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er La Sultana Marrakech et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos La Sultana Marrakech?

Der er gratis selvstændig parkering og parkeringsservice på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på La Sultana Marrakech?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00. Indtjekning uden for åbningstid er ikke mulig.

Hvornår er udtjekning på La Sultana Marrakech?

Udtjekning er kl. 12.00.

Tilbyder La Sultana Marrakech shuttletransport til lufthavnen?

Ja, der er lufthavnstransport, der afgår (efter anmodning). Der pålægges et gebyr på 480 MAD pr. køretøj.

Hvor ligger La Sultana Marrakech?

Dette hotel med familievenlig profil ligger tæt på lufthavnen i Marrakech, kun 15 minutters gang fra Saadiske grave og Djema al-Fna. Moulay Al Yazid Moske og Bab Agnaou ligger få skridt derfra.