Hele boligen

3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool

Billedgalleri for 3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool

En strand med farverige parasoller, liggestole og oppustuelle legetøj.
En moderne stue med et fladskærms-tv, en sofa, et sofabord og et spiseområde i baggrunden.
En terrasse med et bord og stole, der vender ud mod vand og et boligområde med huse.
Et moderne køkken med en central ø, et spiseområde med et marmorbord og en opholdsstue med en sofa.
Et moderne køkken med hvide skabe, rustfrie hvidevarer, opvaskemaskine og et vindue med et skilt, der siger 'BEACH'.

Anmeldelser

9,8 ud af 10.
Enestående

Hele boligen

3 soveværelser3 badeværelserPlads til 10 personer155 m2

Populære faciliteter

  • Pool
  • Køkken
  • Vaskemaskine
  • Tørretumbler
  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis Wi-Fi

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool

  • * 3 bedrooms, 3 baths
    * 1st floor master bedroom with king bed
    * king beds in master and one guest
    * Fully equipped kitchen
    * Remote workspace in 2nd floor loft
    * Propane grill
    * Beach equipment
    * Infant equipment
    * Pet-friendly with outdoor shower
    * Lagoon view
    * Christmas tree


    Don't miss this pet-friendly Ocean Cove Club villa in Palmetto Dunes just 3 minutes to the beach on the 11-mile lagoon, close to golf, bike trails, tennis and pickleball, playground, and the pool on Hilton Head Island, ideal for a getaway with family and friends.

    Brand-new outdoor shower with handheld faucet—perfect for rinsing off after the beach, handy for washing your furry friend!

    This beautiful 3-bedroom, 3-bath villa in Palmetto Dunes sits right on the 11-mile lagoon and features a first-floor bedroom and bath for easy access. Just a short 5-minute (400-yard) stroll takes you to the beach and the Dunes House, a favorite spot with a beachside restaurant and bar. The General Store is right around the corner, known for its hearty breakfasts and legendary fried chicken at lunch. For most of the year you can enjoy the complimentary Dunes Buggy shuttle to Shelter Cove’s shops, restaurants, and entertainment where they have fireworks and live music on Tuesday nights in season. There are regular festivals in Shelter Cove park with live music and food.

    Inside, the villa has been freshly updated with an open floorplan, new flooring, lighting, ceiling fans, vanities, upgraded trim, renovated baths, and modern kitchen features. Gather around the new dining table for 8 or unwind in the comfortable living room with brand-new furnishings.

    The two-level deck sits directly on the lagoon, offering peaceful views of birds and wildlife. Each bedroom has its own bath and a private balcony overlooking the water. The fun bunk room includes two bunks (twin over double) and is perfect for larger groups. A loft office space is available if you need to work remotely. The villa also offers games, puzzles, and books for quiet downtime, and a well-stocked kitchen ideal for family meal

    Beyond the villa, enjoy the large pool area, two championship golf courses, a top-tier tennis center, and world-class pickleball courts—all within Palmetto Dunes.

    During the holidays, the villa is fully decorated before Thanksgiving with a lit Christmas tree and festive décor that stays up through New Year’s.

    Guests love the dock on the lagoon for wildlife watching, the villa’s comfortable and stylish design, and its unbeatable location close to the beach, pool, General Store, and restaurants. Beach wagon, beach toys and games and beach towels are included, making your stay even easier.

Faciliteter på overnatningsstedet

Strand

  • På stranden

Pool- og spafaciliteter

  • Fællespool
  • Indhegnet privat pool
  • Udendørs pool

Internet

  • Tilgængeligt i villaen: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Mulighed for handicapparkering

Køkken

  • Blender
  • Brødrister
  • Elkedel
  • Hummer-/krabbegryde
  • Isterningmaskine
  • Kaffe-/temaskine
  • Kaffekværn
  • Kogeplade
  • Krydderier
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køkkenrulle
  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn
  • Opvaskemaskine
  • Ovn

Spisning

  • Spisebord

Soveværelser

  • 3 soveværelser
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • 3 badeværelser
  • Badekar eller brusekabine
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Shampoo
  • Sæbe
  • Toiletpapir

Opholdsområder

  • Spisebord

Underholdning

  • Bøger
  • DVD-afspiller
  • Smart-tv med kabel-/satellitkanaler
  • Spil

Udendørsarealer

  • Balkon
  • Grillfaciliteter
  • Udendørs møbler

Tøjvask

  • Vaskemaskine
  • Vaskeri

Arbejdsområder

  • Skrivebord
  • Skrivebordsstol

Komfort

  • Aircondition
  • Varme

Kæledyr

  • Kæledyrsvenligt
  • Kun hunde er velkomne
  • Op til 23 kg pr. kæledyr

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Handicapparkering
  • Handicapvenlig parkeringsplads
  • Hjælp til personer med et handicap på værelset
  • Ingen elevator (overnatningssted i ét plan)
  • Røgfrit overnatningssted

Service og tjenester

  • Strygejern/strygebræt

Områdets højdepunkter

  • Tæt på bugten
  • Tæt på et hospital
  • Tæt på et kurbad eller en spa
  • Tæt på havet
  • Tæt på marinaen
  • Ved vandet

Oplevelser

  • Cykler
  • Golf
  • Kajak
  • Mulighed for golf
  • Tennis
  • Fiskeri i nærheden
  • Fuglekiggeri i nærheden
  • Golf i nærheden
  • Mulighed for at cykle i nærheden
  • Mulighed for at ride i nærheden
  • Mulighed for at ro kajak i nærheden
  • Mulighed for at sejle i motorbåd i nærheden
  • Mulighed for at sejle i nærheden
  • Mulighed for at stå på jetski i nærheden
  • Mulighed for at svømme i nærheden
  • Naturvandringer i nærheden
  • Parasailing i nærheden
  • Surfing/bodyboarding i nærheden
  • Vandre-/cykelstier i nærheden
  • Økoture i nærheden

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Ingen kuliltedetektor eller gasapparater (værten har angivet, at der ikke er en kuliltedetektor eller gasapparater på overnatningsstedet)
  • Røgalarm (værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet)
  • Førstehjælpskasse
  • Brandslukker
  • Deadbolt-lås

Generelt

  • Cykler
  • Enhedens størrelse: 155 kvadratmeter

Lignende overnatningssteder

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 16.00
Mulighed for kontaktløs indtjekning

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Kæledyr

Kæledyr er tilladt
Servicedyr er tilladt, og der opkræves ikke gebyrer
Kun hunde er velkomne
2 kæledyr i alt (op til 23 kg pr. kæledyr)
Begrænsninger gælder. For flere oplysninger kan du kontakte overnatningsstedet via telefonnummeret på reservationsbekræftelsen

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har angivet, at der ikke er nogen kuliltealarm eller gasapparater på overnatningsstedet
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker, førstehjælpskasse og lås med dødbolt
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Om området

Denne villa befinder sig på stranden i Mid Island – et område i Hilton Head. Arts Center of Coastal Carolina og Coastal Discovery Museum er nogle af de kulturelle seværdigheder. Rejsende, som er interesseret i shopping, kan med fordel besøge Shelter Cove Towne Centre og The Village at Wexford. Rejser du med børn? Overvej at tage dem med til Pirate's Island Adventure Golf, eller deltag i et event eller en sportbegivnehed i Van Der Meer Tennis Center. Udforsk områdets muligheder for oplevelser på, i og ved vandet såsom jetski og kajakroning i nærheden, eller nyd godt af den fri natur ved at kaste dig ud i mulighederne hvad angår ridning og vandring. Besøg vores rejseguide til Hilton Head
Vis flere villaer i Hilton Head
Kort
Hilton Head Island, SC

Hvad ligger i nærheden?

  • En golfbane med flere golfbiler parkeret i nærheden af et klubhus.
    Robert Trent Jones Oceanfront Course
    6 min. gang - 0.5 km
  • Palmetto Dunes Tennis & Pickleball Center
    5 min. gang - 0.4 km
  • Palmetto Dunes Beach
    5 min. gang - 0.4 km
  • Robert Trent Jones Golf Course
    6 min. gang - 0.5 km
  • Palmetto Dunes Club
    8 min. gang - 0.7 km

Sådan kommer du rundt

  • Hilton Head Island, SC (HHH) - 14 min. kørsel

Restauranter

  • Giuseppi’s Pizza & Pasta House Shelter Cove
    5 min. kørsel
  • Circle K
    5 min. kørsel
  • Poseidon
    5 min. kørsel
  • San Miguel's
    5 min. kørsel
  • Starbucks
    5 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har 3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool en pool?

Ja, dette overnatningssted har en udendørs pool.

Er 3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Ja, dette overnatningssted tillader hunde (maks. 2 i alt) med en maksimumvægt på 23 kg pr. kæledyr. Visse begrænsninger kan gælde. Kontakt overnatningsstedet for at få flere oplysninger.

Hvor meget koster parkering hos 3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på 3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool?

Indtjekning starter kl. 16.00.

Hvornår er udtjekning på 3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool?

Udtjekning er kl. 10.00.

Hvor ligger 3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool?

Denne villa med familievenlig profil ligger på stranden i Hilton Head, kun 10 minutters gang fra Palmetto Dunes Beach, Palmetto Dunes Club og Robert Trent Jones Golf Course. Derudover ligger George Fazio Golf Course og Robert Trent Jones Oceanfront Course 15 minutter derfra.

Anmeldelser af 3 min to beach, pets, outdoor shower, 1st floor master, lagoon view, near pool

Anmeldelser

Enestående

Alle de viste anmeldelser er indsendt af rigtige gæster. Kun rejsende, som har booket et ophold hos os, kan indsende en anmeldelse. Vi verificerer anmeldelser i henhold til vores retningslinjer og offentliggør alle anmeldelser, hvad enten de er positive eller negative.
Flere oplysningerÅbner i et nyt vindue
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 94 af i alt 109 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 14 af i alt 109 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 109 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 109 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 1 af i alt 109 anmeldelser

9,6

Rengøring

10

Området

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
We loved our stay at this property. The location is perfect: the beach, general store, and pickleball/tennis courts are all within a 5 minute walk, and the pool is right outside. The villa itself is very clean and nicely furnished. We can't wait to come back!
Overnattede 7 nætter i juni 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
The unit was awesome. Clean, comfortable andand our stay was very enjoyable!
Overnattede 5 nætter i april 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Really nice property especially with the view from the back porch, made for a great cup of coffee in the morning. Rooms were comfy, with extra pillows if needed. Walk to the beach was a bonus as it let out into a lightly populated section. Overall, very nice stay.
Overnattede 3 nætter i maj 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Great location. Just a short walk across the street to a lovely beach. Also, four decks looking out on a lovely creek.
Overnattede 7 nætter i april 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Great family place, close to pool and beach.
Overnattede 5 nætter i august 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Location was ideal. First time at Hilton Head and it not disappoint. House was perfect for us. Close to everything we needed.
Overnattede 6 nætter i april 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
The condo had everything we needed plus more. Short walk to the beach and we loved the porch and balcony areas. Tom was great with communication.
Overnattede 4 nætter i maj 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
The house was nice and good location
Overnattede 7 nætter i december 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
This was our second year staying at this absolutely amazing condo. We hope to stay here again!
Overnattede 7 nætter i november 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Great Location

Absolutely the best location!
Overnattede 6 nætter i juli 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Very nice and relaxed property! Conveniently located to see the island and Tom was great on having things to do links! Beach was breathtaking very clean and private! Much needed family time with our grandchildren!
Overnattede 4 nætter i marts 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Beautiful condo with a lagoon view and excellent location. The layout was perfect for our family’s needs. Highly recommend!
Overnattede 3 nætter i februar 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Quick getaway

Perfect location…spectacular in all respects
Overnattede 4 nætter i maj 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Excellent

Great location to the beach and enjoyed being on the lagoon!
Overnattede 5 nætter i september 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, beliggenhed, annoncens rigtighed
The location of condo was amazing. Close to pool and short walk to beach and general store in Palmetto Dunes. Condo provides 5 bikes, which was wonderful. Property states it has beach wagon. There wasn’t one. Beach chairs were provided, but 3 of them are very small. Kitchen was well stocked. We would stay here again.
Overnattede 7 nætter i juni 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Our family enjoyed a wonderful stay! The condo is located really close to the beach. Rooms are spacious, we’ll be back.
Overnattede 4 nætter i august 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Restful vacation

Wonderful location, owner responsive to questions. Would love to visit again.
Overnattede 7 nætter i oktober 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Accommodations were as pictured, clean and comfortable. Loved having breakfast on the deck overlooking the lagoon and watching the wildlife before heading to the beach for the day. Easy walk to beach.Will stay again if heading back to Hilton Head.
Overnattede 4 nætter i september 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Great location.

Great location. Close proximity to the pool and beach along with many activities.
Overnattede 6 nætter i marts 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Spring break

Perfect location for a spring break getaway. Close to the beach, general store, and Dunes House.
Overnattede 7 nætter i april 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Vacation with in-laws

Very well kept house and proximity to the ocean was wonderful.
Overnattede 5 nætter i januar 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Great location. Owners were very responsive to questions and made sure to check in. Highly recommend this place
Overnattede 5 nætter i juli 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Family Vacation

The villa was great!
Overnattede 4 nætter i juli 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Great location

The spot was perfect. So close to beach. Loved that each bedroom has its own bathroom.
Overnattede 5 nætter i juni 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Beach House Vacation

Great location and great beaches to visit, Excellent restaurants and grocery stores near by Palmetto Dunes. Always something to do at Hilton Head Island. A Great place to relax and be with family.
Overnattede 8 nætter i september 2023