Hele lejligheden

Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators!

Billedgalleri for Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators!

Overnatningsstedets område
Interiør
1 soveværelse, strygejern/strygebræt, gratis Wi-Fi, sengetøj
Tv
Interiør

Anmeldelser

8,8 ud af 10.
Fremragende

Hele lejligheden

1 soveværelse1 badeværelse80 m2

Populære faciliteter

  • Pool
  • Køkken
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Mulighed for parkering

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators!

  • Experience the best of Kailua-Kona from the comfort of Kona Plaza #414! This beautiful top floor gem is in the heart of Kona Town, offering a central location with immediate walking access to restaurants, the ocean, pristine beaches, boutique shopping, and local entertainment right in the heart of Kailua Village.

    Experience #414's spacious floor plan, flooded with natural light and gentle island breezes. Step onto your expansive covered lanai with a dining table, for sunset dinners. Relax & watch all of the exciting activity in the heart of Ali'i Drive below. This inviting 1-bedroom, 1-bathroom condominium accommodates up to 4 guests, with a King size bed in the bedroom and a pull out couch in the living room.

    You'll enjoy modern amenities such as split system air conditioning, complimentary Wi-Fi, and cable TV. The fully equipped kitchen is ready for you to cook your own meals in the unit! .
    The bathroom has a tub/shower combination for your conveniance. A washer and dryer are conveniently located in the unit for your laundry needs.

    This 4th floor(top floor) unit at Kona Plaza has elevator access and covered parking. This perfectly located gem has everything you need for a stay of a few days or several months. This is the type of location you actually would not have to have a car in Kona. Kona Plaza #414 has beautiful views of the church and mountain.

    The Kona Plaza Condominium Complex features a fantastic pool with comfortable lounge chairs, as well as two BBQ decks boasting breathtaking views of the ocean, mountains, Mokuaikaua Church and Hulihe‘e Palace. Take advantage of these amenities to relax and unwind during your stay. Rest assured with the convenience of onsite secured underground parking.

    Explore the vibrant dining scene just a short stroll away from your centrally located hub. Indulge in a variety of culinary experiences, with popular restaurants such as Huggo's, Pancho & Lefty’s Cantina, Don the Beachcomber, Big Kahuna Grill, The Fish Hopper, Kona Inn Restaurant, Starbucks and more. Nearby, you'll also find convenient grocery stores like Safeway, Target, Walmart, Longs Drugstore, and Costco.

    Ideally situated, the condo offers the convenience of being a 5-minute walk from the stunning and sandy Kamakahonu Beach and Kailua Bay Pier! To elevate your beach experience, we provide a selection of beach accessories, including beach chairs, towels, beach bag, boogie boards, and collapsible wagon. These amenities ensure that you can effortlessly enjoy the beautiful beaches of Kailua-Kona. At Kailua Bay Pier, you have the option to book various boat excursions, such as snorkeling, whale watching, and dinner cruises along the picturesque west coast of the Big Island. For exceptional snorkeling, visit Kahalu'u Beach Park, just a quick 10-minute drive away.

    **All guests are required to sign a rental agreement with Knutson & Associates Property Management**

    **All Reservation Requests greater than 12 months in Advance MUST be approved in advance by the Broker In Charge. Rates are subject to change.**

    STVR#19-348172
    TAT#057-236-0192-01

Faciliteter på overnatningsstedet

Pool- og spafaciliteter

  • Fællespool

Internet

  • Tilgængeligt i lejligheden: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Parkering på stedet

Køkken

  • Brødrister
  • Kaffe-/temaskine
  • Kogeplade
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køleskab
  • Ovn

Soveværelser

  • Sengelinned til rådighed
  • Soveværelse

Badeværelse

  • 1 badeværelse
  • Badekar eller brusekabine
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer

Opholdsområder

  • Stue

Underholdning

  • Tv med kabel-/satellitkanaler

Komfort

  • Aircondition

Kæledyr

  • Kæledyr er ikke tilladt

Hjælp til personer med et handicap

  • Røgfrit overnatningssted

Service og tjenester

  • Strygejern/strygebræt

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Kuliltedetektor ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en kuliltedetektor på overnatningsstedet – medbring eventuelt en bærbar detektor)
  • Røgalarm (værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet)

Generelt

  • Enhedens størrelse: 80 kvadratmeter

Lignende overnatningssteder

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 16.00
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har ikke angivet, om der er en kuliltealarm på overnatningsstedet. Medbring evt. egen alarm.
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking
Overnatningsstedets registreringsnummer 375717760000, TA-057-236-0192-01, GE-057-236-0192-01
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Om området

Denne lejlighed befinder sig i Historic Kailua Village – et område i Kailua-Kona. Kailua Pier er en betydningsfuld seværdighed, du kan opleve. Er du mere interesseret i stedets natur, kan du kigge forbi Magic Sands Beach og Kahalu'u Strandpark. Ser du frem til et event eller en sportbegivenhed under din rejse? Se, hvad Holua Racquet and Paddle eller Holua Tennis Center har på programmet. Besøg vores rejseguide til Kailua-Kona
Vis flere lejligheder i Kailua-Kona
Kort
Kailua Kona, HI

Hvad ligger i nærheden?

  • En tropisk strand med klart turkis vand, palmer og røde både ved en bro.
    Kailua Pier
    5 min. gang - 0.5 km
  • En tropisk strand med krystalklart blåt vand, palmer og strandparasoller.
    Kamakahonu Beach
    7 min. gang - 0.6 km
  • Kona Inn Shopping Village
    2 min. gang - 0.2 km
  • Kailua-Kona Wharf
    5 min. gang - 0.5 km
  • Kona Brewing Company
    7 min. gang - 0.6 km

Sådan kommer du rundt

  • Kailua-Kona, HI (KOA-Kona Intl.) - 17 min. kørsel

Restauranter

  • McDonald's
    4 min. gang
  • TK Noodle House
    3 min. gang
  • Fish Hopper Kona
    3 min. gang
  • Starbucks
    5 min. gang
  • Jack in the Box
    6 min. gang

Ofte stillede spørgsmål

Har Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators! en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators! et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators!?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators!?

Indtjekning starter kl. 16.00.

Hvornår er udtjekning på Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators!?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators!?

Dette lejlighedskompleks ligger i Historic Kailua Village, kun 5 minutters gang fra Moku‘aikaua Kirke og Kailua Pier. Hulihee Palace og Kona Inn Shopping Village ligger få skridt derfra.

Anmeldelser af Kona Plaza#414 Top Floor Unit in Heart Of Kona Town: AC & Elevators!

Anmeldelser

Fremragende

Alle de viste anmeldelser er indsendt af rigtige gæster. Kun rejsende, som har booket et ophold hos os, kan indsende en anmeldelse. Vi verificerer anmeldelser i henhold til vores retningslinjer og offentliggør alle anmeldelser, hvad enten de er positive eller negative.
Flere oplysningerÅbner i et nyt vindue
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 3 af i alt 5 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 1 af i alt 5 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 1 af i alt 5 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 5 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 5 anmeldelser

8,6

Rengøring

9,0

Området

Anmeldelser

Fra en partnerside

8/10 Godt

Matthew J.

Good value for the money.

Rating Details: The property manager was very helpful. The vacation rental was spotless. I was very happy with the location. I was satisfied with the condition of the vacation rental. Overall, I recommend this vacation rental. Reviewer Comments: The apartment was nice and closely located to the shops of Kona. The common areas of the building could be nicer. Structural construction in the garage and the pool being out of service was unfortunate. Over all it was a decent value and the apartment itself was in good condition.
Verificeret

10/10 Fremragende

raewyn m.

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Location, great. You can walk everywhere in Kailua Kona. Enjoyed sitting out on the lanai watching the kids at the daycare below
Overnattede 5 nætter i januar 2026