Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG

Overnatningsstedets klasse: 2.5

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

7,8 ud af 10.
Godt

Populære faciliteter

  • Pool
  • Boblebad
  • Morgenmad er inkluderet
  • Parkering er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
Den nuværende pris er 730 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
27. sep. - 28. sep.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 10 ud af 10 værelser

Suite, 1 King Bed, Non Smoking, Jetted Tub

  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Suite, 1 King Bed, Non Smoking

  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Suite, 2 Queen Beds, Non Smoking

  • Plads til 5 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 1 kingsize-seng

9,0 ud af 10
Fantastisk
(2 anmeldelser)
  • Plads til 4 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 1 kingsize-seng - tilpasset personer med nedsat mobilitet

  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Suite - 1 kingsize-seng

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(1 anmeldelse)
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 2 queensize-senge

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • Plads til 6 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 2 queensize-senge - tilpasset personer med nedsat mobilitet

  • Plads til 4 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse

  • Plads til 2 personer
  • 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Suite - 2 soveværelser

  • Plads til 6 personer
  • 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Du vil muligvis også kunne lide

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG befinder sig i centrum i Southfield. Greenfield Village og Henry Ford-museet er nogle af de kulturelle højdepunkter i området, og Detroit Zoo er en af de populære seværdigheder. Ser du frem til at opleve et arrangement eller en sportbegivenhed under dit ophold? Se, hvad Comerica Park eller Ford Field har på programmet. Besøg vores rejseguide til Southfield
Kort
24977 Northwestern Hwy, Southfield, MI, 48076

Hvad ligger i nærheden?

  • Et skilt med Arctic Ring of Life mærket.
    Detroit Zoo
    10 min. kørsel - 10.0 km
  • En baseballbane fyldt med tilskuere.
    Comerica Park
    20 min. kørsel - 27.4 km
  • Bybillede med et markant stadion, historiske bygninger og et tæt bynet.
    Ford Field
    21 min. kørsel - 28.1 km
  • Bybillede med moderne skyskrabere, en markant kirketårn og en Chevron tankstation.
    Hollywood Casino at Greektown
    22 min. kørsel - 29.2 km
  • Lawrence Technological University
    2 min. gang - 0.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Dearborn Station - 17 min. kørsel
  • Detroit, MI (DTW-Detroit Metropolitan Wayne County) - 30 min. kørsel

Restauranter

  • Chipotle Mexican Grill
    18 min. gang
  • CK Mediterranean Grille and Catering
    7 min. gang
  • Wendy's
    2 min. gang
  • The Original Pancake House
    11 min. gang
  • Qdoba Mexican Eats
    8 min. gang

Om overnatningsstedet

Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG

  • Hotel i nærheden af Lawrence Technological University
  • Nær Detroit Zoo ligger Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG, som byder på gratis morgenmadsbuffet, renseri/vaskeri og et døgnåbent forretningscenter. Benyt stedets boblebad for at slappe af. Gratis Wi-Fi på værelset og en snackbar/deli er til rådighed for alle gæster.
  • Andre fordele hos dette hotel inkluderer:
    • En indendørs pool
    • Gratis selvstændig parkering
    • En festsal, røgfrie områder og en elevator
    • Mødelokaler, en døgnåben reception og en automat
    • Gæsteanmeldelserne fremhæver det hjælpsomme personale
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle 81 værelser tilbyder komfortable faciliteter såsom premium-sengetøj og arbejdsområder med plads til en bærbar computer plus faciliteter som gratis Wi-Fi og aircondition. Gæsteanmeldelserne nævner de rene værelser på overnatningsstedet.
  • Andre faciliteter på værelserne tæller:
    • Badeværelser med dybe badekar og gratis toiletartikler
    • 37-tommers LED-tv med premium-tv-kanaler
    • Køleskabe, mikrobølgeovne og kaffe-/temaskiner

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Gratis selvstændig parkering på stedet
  • Begrænset selvstændig parkering på stedet
  • Mulighed for handicapparkering og parkering til minibusser

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet tilbydes hver dag fra kl. 07.00 til kl. 10.00
  • Snackbar/deli

Oplevelser

  • Boblebad
  • Indendørs pool

Familievenlige faciliteter

  • Indendørs pool
  • Køleskab på værelset
  • Mikrobølgeovn på værelset
  • Snackbar/deli
  • Vaskeri

Bekvemmeligheder

  • Automat
  • Døgnåben reception
  • Hæveautomat
  • Pengeskab i receptionen
  • Vaskeri

Gæstefaciliteter

  • Rengøring (dagligt)
  • Renseri-/vaskeriservice

Forretningstjenester

  • Døgnåbent forretningscenter
  • Konferencelokaler med et areal på 84 m²
  • Mødelokaler

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Adgang for kørestolsbrugere (kan være begrænset)
  • Blindeskrift eller hævede tegn
  • Dørhåndtag med greb
  • Elevator
  • Handicapparkering
  • Handicapparkering til minibus
  • Handicapvenlig rute
  • Offentligt badeværelse med adgang for kørestolsbrugere
  • Visuel brandalarm

Andet

  • 1 bygning
  • 3 etager
  • Bygget i 2002
  • Rygning er ikke tilladt
  • Selskabssal

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Mørklægningsgardiner
  • Premium-sengelinned

Badeværelse

  • Dybt badekar
  • Gratis toiletartikler
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Kombineret bruser og badekar
  • Privat badeværelse

Underholdning

  • 37 tommers LED-tv med premium-kabel- eller satellitkanaler

Mad og drikke

  • Kaffe-/temaskine
  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn

Andet

  • Aircondition (klimakontrolleret)
  • Arbejdsområde til bærbar computer
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Pengeskab
  • Skrivebord
  • Strygejern/strygebræt
  • Telefon

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 15.00 til når som helst
Minimumsalder for indtjekning: 21 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt (servicedyr er tilladt, og der opkræves ikke gebyrer)

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
2 børn op til 18 år kan overnatte gratis, hvis de benytter de eksisterende sengepladser i forælderens/værgens værelse
Ekstrasenge er tilgængelige mod et gebyr på 10.00 USD pr. nat
Vugger (barnesenge) er ikke tilgængelige

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:

  • Depositum: USD 100.00 pr. ophold

Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for pengeskab på værelset: 2.00 USD pr. nat
  • Gebyr for ekstra seng: 10.00 USD pr. nat

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Det navn, der står på det kreditkort, som bruges ved indtjekning til betaling af diverse udgifter, skal være det primære navn på værelsesreservationen
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker, røgalarm og førstehjælpskasse
Dette overnatningssted har bekræftet, at det følger retningslinjerne for rengøring og desinfektion i henhold til Commitment to Clean (Choice)
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Det er en politik på overnatningsstedet at nægte visse typer af reservationer, som grupper kunne tænkes at foretage, herunder polterabend eller lignende arrangementer
Overnatningsstedet har forbundne/tilstødende værelser, som kan være til rådighed, afhængig af tilgængelighed. Gæster kan anmode om disse værelser ved at kontakte overnatningsstedet direkte via kontaktoplysningerne på reservationsbekræftelsen
Der kan være begrænset adgang til visse faciliteter. Gæster kan kontakte overnatningsstedet for flere oplysninger via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen

Ofte stillede spørgsmål

Har Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG en pool?

Ja, dette overnatningssted har en indendørs pool.

Hvad koster det at overnatte hos Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG den 27. sep. 2026 starter fra 730 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 28. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kun servicedyr er tilladt på overnatningsstedet.

Hvor meget koster parkering hos Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG?

Der er gratis selvstændig parkering på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG?

Indtjekning fra kl. 15.00 til når som helst.

Hvornår er udtjekning på Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Holiday Inn Express & Suites Southfield Detroit by IHG?

Dette hotel ligger i hjertet af Southfield, kun 0,2 km fra Lawrence Technological University og 8,5 km fra Detroit Zoo. Derudover ligger Comerica Park og Ford Field ca. 25 km derfra.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.