Hele boligen·Privat vært

Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill.

Billedgalleri for Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill.

Et rustikt spiseområde med et træbord og stole, en stenvæg, en brændeovn og et moderne køkken i baggrunden.
En vingård med rækker af vinstokke, et bord med stole og en stengul struktur med bålsted.
En vingård med rækker af vinranker og en swimmingpool i forgrunden.
En hyggelig stue med en fletsofa, en lædersofa i brunt, et spisebord med hvide stole, en stenvæg og et sort køleskab.
Et moderne køkken med spiseplads.

Anmeldelser

10 ud af 10.
Enestående

Populære faciliteter

  • Pool
  • Boblebad
  • Køkken
  • Vaskemaskine
  • Gratis Wi-Fi
  • Udendørsareal

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill.

  • Dette traditionelle 2 etagers stenhus er blevet fuldstændig renoveret i 2018 og tilbyder sine gæster en meget rummelig, elegant og typisk fransk indkvartering i hjertet af vinregionen Bergerac i det sydvestlige Frankrig. Det er beliggende i sin egen 1 hektar private have, omgivet af vinmarker på alle sider og kun 5 km fra butikker og restauranter.

    Huset er udstyret med et åbent køkken, spisestue og stue i stueetagen, samt nedenunder toiletter, et vaskerum og et stort opbevaringsrum. Ovenpå har vi 2 store soveværelser og en familie brusebad. Uden for huset har vi udendørs spisestue med indbygget grill til udendørs spisning, en over jorden pool, dæk, skraverede områder, hængekøje og 1 hektar private haver. På de tre sider af huset kan du se vinmarker og bakker, med den nærmeste ejendom bag huset, som er Chateau Rudelle, en traditionel arbejdsplads. Huset er meget godt placeret til udforskning af lokale landsbyer og byer, der er meget centralt beliggende mellem Eymet, Sigoules, Loubès Bernac, Sainte Foy la Grande, Duras og Bergerac. Der er mange vandre-og cykelstier rundt om huset og omgivelserne, herunder den smukke landsby Puyguilhem 1 km væk, med en vidunderlig udsigt over området og picnic bænke til din nydelse.

    Køkkenet / spisestuen er udstyret med alt hvad du behøver, herunder el-komfur, køleskab, mikrobølgeovn, opvaskemaskine og stole til 6 personer. Stuen har en stor lædersofa. kanaler og en dvd-afspiller. I hjertet af dette værelse er en brændeovn. Der er også en nedenunder toilet, og en vaskemaskine i vaskerummet. Forhaven har et ekstra spiseplads til 6, herunder en indbygget grill. De to rummelige værelser er beliggende på første sal med familie brusebad med brusebad, toilet og håndvask.

    Huset er en fantastisk base for at udforske med børn og for deres sikkerhed har vi en fuldt indhegnet forhave og aftagelige trin i poolen. Vi tilbyder også forskellige faciliteter gratis, herunder barneseng, høj stol, legetøj, dvd'er osv. Vi tilbyder også et udvalg af brætspil til alle aldre.

    Den private swimmingpool (åben fra midten af april til slutningen af oktober afhængigt af vejret) ligger i forhaven og ligger lige ved siden af den skraverede spisestue, solbadning og grill.

    Det skal bemærkes, at der er komplet elvarme med brændeovn, hvilket gør den til den perfekte ejendom til lavsæsonen ophold, herunder jul og nytår.

    Alle sengetøj og håndklæder er inkluderet i prisen. Vi tilbyder også pool håndklæder, hårtørrer, strygejern og strygebrætter, kul til grill og brændeovne.

    Ved ankomsten modtager du vores gratis velkomstkurv. Vi vil også sikre, at huset har nok sæbe, toiletpapirruller, køkkenrengøringsmidler, vaskepulver og opvaskemaskine tabletter.

    Priser inkluderer alt elektricitet og aviser (uden for sæsonen).

    Du vil også finde en informationsmappe med steder at se, ting at lave, lokale restauranter og markeder.

    Vi er beliggende i en af ?? de smukkeste regioner i Frankrig, omgivet af vinmarker, små landsbyer, storslåede slotte og områder at udforske. Inden for 5 minutter er huset landsbyen Loubes Bernac, som har en butik og restaurant, eller 8 minutter til Sigoules, hvor du finder et supermarked, apotek, restauranter, barer, posthus, tankstation, kirurgi og en række andre tjenester.

    Det buddhistiske tempel Plum Village ligger kun 2 km fra huset, og den vidunderlige middelalderby Eymet ligger kun 10 minutters kørsel væk, hvor du finder markeder, restauranter og steder at besøge.

    Bergerac er kun 23 km fra huset annoncerer en bred vifte af butikker, restauranter og barer samt Bergerac lufthavn.

    I hele din ferie er vi altid tilgængelige, hvis du har brug for noget - oplysninger om lokale restauranter, steder at besøge eller kommende lokale arrangementer. Vi elsker den venlige og afslappede livsstil, og vi tilstræber at dele denne filosofi med dig også, når du er på ferie i denne vidunderlige del af verden.

Lignende overnatningssteder

Om området

Denne feriebolig befinder sig i landlige omgivelser i Thénac. Château de Bridoire og Bélingard Vinslot er et par eksempler på nogle af de lokale seværdigheder. Er du interesseret i oplevelser, kan du udforske Domaine de la Tuilerie Labreille og Domaine du Petit Loubès. Rejser du med børn? Du kan overveje at tage dem med til Mescoules Zoo og Labyrinthe Végétal les Fées Mères. Oplevelser som fiskeri og svømning giver gode muligheder for at komme ud på eller i det omgivende vand, eller du kan tage på eventyr ved at afprøve vandring og økoture i nærheden. Besøg vores rejseguide til Thénac
Vis flere feriehuse i Thénac
Kort
Thénac, Nouvelle-Aquitaine

Hvad ligger i nærheden?

  • Domaine de la Tuilerie Labreille
    6 min. kørsel - 3.1 km
  • Domaine du Petit Loubès
    10 min. kørsel - 5.8 km
  • Mescoules Zoo
    14 min. kørsel - 13.6 km
  • Château des Vigiers Golfbane
    14 min. kørsel - 12.7 km
  • Lac de l'Escourou
    15 min. kørsel - 10.7 km

Sådan kommer du rundt

  • Lamonzie-Saint-Martin Station - 25 min. kørsel
  • Bergerac (EGC-Bergerac - Perigord - Dordogne) - 25 min. kørsel

Restauranter

  • Café de Paris
    12 min. kørsel
  • Café des Amis
    12 min. kørsel
  • Restaurant Italien des Arcades
    12 min. kørsel
  • La Cour d'Eymet
    12 min. kørsel
  • Café Sara
    12 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill. en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill. et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill.?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill.?

Indtjekning starter kl. 16.00.

Hvornår er udtjekning på Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill.?

Udtjekning er kl. 10.00.

Hvor ligger Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill.?

Feriested med familievenlig profil ligger i landlige omgivelser i Thénac, kun 5 km fra Domaine de la Tuilerie Labreille og Domaine du Petit Loubès. Derudover ligger Lac de l'Escourou og Domaine de Dame Bertrande ca. 10 km derfra.

Anmeldelser

Anmeldelser af Smukt restaureret 2 værelses hus med privat pool og grill.

10

Enestående

10

Rengøring

9,8

Området
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 10 af i alt 10 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 0 af i alt 10 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 10 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 10 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 10 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Rymligt hus med trädgård på landet bland vingårdar

Bra boende med gott om plats. Välutrustat i alla avseenden. Bra informationspärm, även på engelska.
Overnattede 7 nætter i september 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Séjour entre amis

Séjour parfait entre amis avec 4 enfants entre 2 mois et 3 ans. Le paradis pour eux avec tous les équipements et jeux de disposition et un confort pour les parents avec le jardin clôturé, la balançoire… Jardin très agréable entouré des vignes et très jolie maison!
Overnattede 7 nætter i august 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, beliggenhed, annoncens rigtighed

Wunderbarer Aufenthalt

Wir haben eine wunderbare Woche im Haus von Christophe verbracht. Das Haus bietet Alles, was wir für eine unbeschwerte Zeit gesucht hatten: Insbesondere der Kaminofen hat uns schöne Stunden beschert ... die Landschaft ringsum ist traumhaft und die Lage auf dem Weingut absolut ruhig.Beeindruckend war auch die Sauberkeit im Haus. Wir kommen gerne wieder
Overnattede 8 nætter i februar 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Wonderful Place to Stay

We have just returned from our 10 night stay , and am sure we will return. The house has been renovated to a high standard and is spotlessly clean. Christophe gave us a warm welcome , and was always there if needed. The setting is wonderful, surrounded by vineyards and incredibly private and peaceful. Many lovely walks, and a great restaurant in Loubes Bernac. Thank you Christophe for our wonderful stay ....
Overnattede 10 nætter i september 2019
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Perfecte plek voor jonge kinderen

Met ons zoontje van 20 maanden verbleven wij twee weken in dit kleine paradijsje. De afgeschermde tuin zorgde er voor dat ons zoontje steeds vrij kon rondlopen. Het extra speelgoed dat aanwezig is op de locatie en dat je gratis mag gebruiken is een grote meerwaarde! De tuin is groot en je hebt uitzicht op de wijnvelden. Het huis is gezellig en van alle comfort voorzien. Handdoeken werden vernieuwd tijdens ons verblijf. Ook de elektrische wagen kon worden opgeladen aan het huis ( met meerkost van de verbruikte elektriciteit ). Hou er wel rekening mee dat er aanpalend aan de tuin nog een andere vakantie woning is met zwembad en dat deze goed hoorbaar zijn wanneer de buren ook in de tuin aanwezig zijn. We hadden een zeer fijne en aangename vakantie op deze plek en ik zou deze zeker aanraden!
Overnattede 14 nætter i juli 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

De-stress in the tranquility of the vineyards

The house and spacious garden are very well equiped and an ideal location for discovering the beautiful surroundings. We did a lot of cycling. A short drive away you find Eymet a more lively little accient town were you find restaurant and bars. We would really recommand this house to anyone!
Overnattede 14 nætter i juni 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Excellentes vacances

Cette location est une merveille. La maison est très propre, très bien agencée, le tout moderne et lumineux. La literie est très bien. Mention spéciale pour le canapé. Nous sommes venus avec un bébé de 18 mois et tout est prévu, on n'aurait jamais pensé autant. Nous avions : chaises hautes, lit parapluie avec un vrai matelas, matelas à langer sur un meuble bébé, des bavoirs, ustensiles bébé, pleins de jeux pour tous les âges. Elle a adoré le jardin, la brouette, le petit vélo. Très belle piscine bien entretenue et de belle taille. Un jardin au calme, avec une petite terrasse appréciable. Allez y les yeux fermés vous ne serez pas deçus. Christophe est un hôte aux petits soins pour les vacanciers, gentils et disponibles.
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Formidable !

Très belle maison parfaitement restaurée, très propre. Jardin avec bac à sable et piscine hors sol très agréable. Hôte formidable. Excellent séjour au milieu des vignes !
Overnattede 14 nætter i august 2019
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Un très grand MERCI pour des vacances magnifiques

Le gîte est situé au sein des vignobles - très calme et sympa! Tout était parfait pour passer des vacances sans soucis! La maison était propre, très bien organisée et avec tout dont on a besoin et beaucoup de choses en plus (des jeux, un canapé magnifique, beaucoup d'information des sites touristiques,...) Christophe est très gentille et fait tout pour rendre le séjour le plus agréable - on était confondue de l'hospitalité! Merci Christophe!
Overnattede 8 nætter i juni 2019
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Perfect

Lovely property providing everything you could want and more. Great location for Bergerac (just 25 mins from airport) and the many vineyards in the region.