Hele lejligheden

Casa Maridea

Billedgalleri for Casa Maridea

Et spiseområde med et bord dækket til to, udsigt over det fri og en balkon med gelænder.
En rummelig stue med en blå sofa, et glasbord og et gulv med et mønster.
En swimmingpool med blåt vand, omgivet af grønt og liggestole.
Et moderne køkken med hvide skabe, en mikrobølgeovn og et spiseområde med en skål med frugt og en kande.
En moderne stue med en sofa, et spiseområde med bord og stole, samt en balkon med gelænder.

Anmeldelser

9,6 ud af 10.
Enestående

Hele lejligheden

2 soveværelser2 badeværelserPlads til 6 personer90 m2

Populære faciliteter

  • Pool
  • Køkken
  • Vaskemaskine
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Casa Maridea

  • Casa Maridea, an oasis of style and tranquillity situated along the celebrated Corso Italia in Sorrento.



    Set within a private and exclusive park, this apartment welcomes you in elegantly renovated spaces, where a taste for design meets the utmost in comfort.



    This splendid accommodation welcomes you into a spacious and bright open space, where a comfortable living room with smart TV and double sofa bed blends with a modern kitchen, fully equipped and designed to comfortably prepare every meal.

    The living area extends towards a charming covered veranda, perfectly furnished with a dining table for six people, ideal for sharing meals in complete relaxation.



    The sleeping area, served by two full bathrooms (one with a bathtub and one with a shower), is designed to offer maximum comfort and versatility. You will find a double bedroom with a private balcony and a second bedroom with two single beds, easily convertible into a double bed according to your needs.

    Both rooms share access to a spacious and wonderful terrace: a corner of paradise equipped with small sofas, perfect for relaxing your gaze towards a spectacular view that embraces the sea, Mount Vesuvius and the typical, fragrant Sorrento orange groves.



    TO NOTE:

    Condominium swimming pool available from 15 June to 15 September at a cost of €5 per person per day.

    Opening hours: from 10:00 to 18:00



    ADDITIONAL INFORMATION:



    • Check-in: from 2:00 PM to 8:00 PM.



    • Late Check-in: for arrivals from 20:00 onwards, a supplement of €30 is charged. For arrivals from 23:00 onwards, the supplement is €50.



    •Check-out: by 10:00 AM.



    • Accommodation tax: to be paid on arrival, €4.00 per person per night.



    • Parking: Upon request, it is possible to park at Hotel Gardenia at the cost of €25 per day.



    CUSTOMERS ARE REQUIRED TO COMPLETE ONLINE REGISTRATION BEFORE ARRIVAL.

Faciliteter på overnatningsstedet

Pool- og spafaciliteter

  • Fællespool

Internet

  • Tilgængeligt i lejligheden: gratis Wi-Fi

Køkken

  • Brødrister
  • Elkedel
  • Kaffe-/temaskine
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn
  • Opvaskemaskine
  • Ovn

Soveværelser

  • 2 soveværelser
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • 2 badeværelser
  • Badekar
  • Badekar eller brusekabine
  • Bruser
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer

Underholdning

  • Tv med kabel-/satellitkanaler

Udendørsarealer

  • Balkon

Tøjvask

  • Vaskemaskine
  • Vaskeri

Komfort

  • Aircondition
  • Varme

Kæledyr

  • Kæledyr er ikke tilladt

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Røgfrit overnatningssted

Service og tjenester

  • Strygejern/strygebræt

Områdets højdepunkter

  • I centrum

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Kuliltedetektor ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en kuliltedetektor på overnatningsstedet – medbring eventuelt en bærbar detektor)
  • Røgalarm ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en røgalarm på overnatningsstedet)

Generelt

  • Enhedens størrelse: 90 kvadratmeter

Lignende overnatningssteder

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 14.00
Gebyr for sen indtjekning: 30 EUR
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Husregler

Checkin 14:00-19:00

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for sen indtjekning: EUR 30

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har ikke angivet, om der er en kuliltealarm på overnatningsstedet. Medbring evt. egen alarm.
Værten har ikke angivet, om der er en røgalarm på overnatningsstedet
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking
Overnatningsstedets registreringsnummer IT063080C2WLWGWI54
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Alle gæster, inklusive børn, skal være til stede på indtjekningstidspunktet, hvor alle skal fremvise deres pas
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 5000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger

Om området

Denne lejlighed befinder sig i centrum i Sorrento. Sorrento Marina og Positano Færgekaj er begge et besøg værd, hvis oplevelser står på agendaen. Er du mere interesseret i stedets natur, kan du med fordel besøge Sorrento Strand og Spiaggia Grande. Villa Fiorentino og San Francesco Kirke og Kloster er også et besøg værd. Besøg vores rejseguide til Sorrento
Vis flere lejligheder i Sorrento
Kort
Sorrento, Campania

Hvad ligger i nærheden?

  • En livlig gade med historiske bygninger, et markant clock tower og fodgængere.
    Corso Italia
    1 min. gang - 0.0 km
  • En gang med dekorative gulvfliser, et stort indrammet billede, et træskab og en dør med et dekorativt gitter.
    Museo Correale di Terranova
    8 min. gang - 0.7 km
  • En livlig gade med palmer, et hotel og en café.
    Piazza Lauro
    8 min. gang - 0.7 km
  • En kystby med lystbådehavn, både og historiske bygninger.
    Sorrento Marina
    12 min. gang - 1.0 km
  • En overdækket udendørs café med grønne metalstole og borde, med udsigt over en livlig gade med mennesker og bygninger.
    Piazza Tasso
    13 min. gang - 1.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Sorrento Station - 9 min. gang
  • Napoli Internationale Lufthavn (NAP) - 93 min. kørsel

Restauranter

  • Pizzeria da Franco
    7 min. gang
  • Leone rosso caffè
    9 min. gang
  • Kontatto Cafe
    8 min. gang
  • Gentile Cafe
    9 min. gang
  • La Cantinaccia del Popolo
    3 min. gang

Ofte stillede spørgsmål

Har Casa Maridea en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Casa Maridea et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Casa Maridea?

Indtjekning starter kl. 14.00.

Hvornår er udtjekning på Casa Maridea?

Udtjekning er kl. 10.00.

Hvor ligger Casa Maridea?

Dette lejlighedskompleks ligger i hjertet af Sorrento, kun 15 minutters gang fra Corso Italia, Sorrento Marina og Piazza Tasso. Derudover ligger Sorrento Strand 2,1 km derfra. Du kan desuden gå til Sorrento Station på 9 minutter og Sant'Agnello Station på 14 minutter.

Anmeldelser

Anmeldelser af Casa Maridea

9,6

Enestående

10

Rengøring

9,6

Området
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 11 af i alt 14 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 2 af i alt 14 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 1 af i alt 14 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 14 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 14 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, annoncens rigtighed
The property was very accurate with the photos listed on line, and was presented very clean.
Overnattede 4 nætter i juni 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Great Apartment

Loved our stay here - great balcony, spacious and clean, excellent central location. We truly appreciated the flexibility of the management team with checkin/checkout.
Overnattede 3 nætter i september 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Beautiful Apartment

The place is wonderful. It is bright and charming and has a beautiful view of the bay and mountains from the balcony. The property is close to everything in town, including a short walk to the train station. I highly recommend staying here.
Overnattede 4 nætter i marts 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Quiet and perfect location

There were 6 of us staying and a very nice green space in front, off our patio. Easy access to town
Overnattede 3 nætter i oktober 2023
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Sorrento Location and Amenities

We enjoyed our 10 day stay and found the location is close enough (10 min) but far enough (quiet) from the square. The host communicated very timely and the Concierges office was extremely helpful with transportation and excursions. We recommend this unit for a family of four.
Overnattede 6 nætter i juni 2025
Fra en partnerside

10/10 Fremragende

Nice location. Very spacious with a wonderful view.

View Showers and parking
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
We stayed at the apartment for a week. It was pretty ideal. Has everything you need, well equipped kitchen, clothes washer, great tv’s. Was very quiet and private. We cooked meals and enjoyed the balcony every night. Easy access to the main square in sorrento and easy for pick up/drop off for other excursions. Hosts were great and helped with numerous arrangements for day trips, gave restaurant recommendations, etc. highly recommended for your visit to the Amalfi coast!
Fireworks over the Gulf of Napoli the night we arrived
Never got tired of the view of Vesuvius
Overnattede 7 nætter i oktober 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Enjoyable Stay

The place is beautiful and centrally located. There is a pool if you need to relax at the beach end of the busy day. All necessities are provided. Marco is the best host you can wish for… he is available 24/7 with all the info you need. Highly recommend!!!
Overnattede 3 nætter i juli 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Maravilhosa

Super localizacao ! Piscina adoravel ! Sorrento e uma cidade divertida cheia de vida, fizemos varios passeios, como Ilha de Capri, Amalfi, Positano, Ravelo e todas as noites íamos a restaurantes muito bons na cidade. Ficamos 14 dias em Sorrento. Deu pra sentir bem a cidade e tudo o que ela oferece. Gostaria de voltar, para o mesmo apartamento, só pediria novos colchões !
Overnattede 14 nætter i juli 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Inside was lovely. We needed all the beds for our family of 5 so it worked out perfectly. Great porches with views of Vesuvius and the water. If you plan on cooking you will need to stock the pantry with spices. Oil etc. busy street but we enjoyed being somewhat away from the heart of tourist area. We did not mind walking to that area or Marina Grande. Host gave nice recommendations for restaurants and beach clubs.
Overnattede 4 nætter i maj 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Great Property with an amazing Host

Marco was a 10/10, He helped us find a doctor for my son, arranged for a private boat tour to Capri at a much lower rate than we could otherwise get and with very little notice found us a private car to rage us to the Napoli airport with a stop at Pompeii. He was always available and even helped us figure out the buses we needed. Property was very clean and walkable to most things.
Overnattede 3 nætter i juni 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Absolute perfection!

This was the ideal place to stay for our Sorrento vacation. Marco was an exceptional host and the apartment had outstanding views of Vesuvius and the Bay of Naples. The apartment t is well appointed with fully stocked kitchen. Marco was amazing and communicated well with us to make sure any need was attended to. He arranged a cooking class with tour of a family agri-tourism’s that was spectacular. We toured the lemon farm and then a cheese making demonstration followed by a pizza making class. Highly recommend this to anyone. The apartment is an ideal location and easy walk to Tasso Square as well as the train station. Our kids loved going shopping at Piazza Italia store for reasonably priced fashion. The food is awesome and never had a bad meal. The best grilled octopus and calamari I’ve ever had. I definitely recommend this apartment and working with Marco. He makes your Italian dream vacation a reality. I give it a 10/10. And can’t wait to go back!
Overnattede 4 nætter i maj 2024
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, beliggenhed, annoncens rigtighed

Wonderful location with big apartment, could improve communication

We had a nice stay in this property. It was very big and spacious and all decorated very nicely. We arrived at the property before 6pm when the fees would occur, but then had to wait 10 - 15minutes until we were met by the property manager. One inside the property was very nice, but there was a leak in the bathroom. The location is fantastic and you can walk anywhere. The balcony is absolutely beautiful too. The biggest issue was we weren't informed works would be done while we were staying in the property. On an afternoon the property team thought we would all be out (but one of us stayed home), a man arrived without any notice. He entered without knocking and locked himself in the bathroom. The property managers confirmed he was a trusted plumber but we were a bit shaken up by this and don't think it was very professional, as we had left our items out and would have had no knowledge or somewhere being there. The property managers were very apologetic and did respond immediately when we contacted them alarmed so I will say the communication afterwards was great, but we didn't feel very comfortable after this.
Overnattede 4 nætter i oktober 2024
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Overnattede 11 nætter i oktober 2024