Hotel Rainforest

Overnatningsstedets klasse: 3.5

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

7,8 ud af 10.
Godt

Populære faciliteter

  • Pool
  • Parkering er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition
  • Morgenmad tilbydes

Om området

Hotel Rainforest befinder sig ved flodbredden i Tharu Villages – et område i Sauraha. Stedets naturskønne områder inkluderer blandt andet Chitwan Nationalpark og Tyve Tusinde Sø, mens Udstillings- og Informationscenter for Dyreliv og Tharu Kulturmuseum udgør nogle af kulturelle seværdigheder. Oplevelser som kanosejlads og fiskeri giver gode muligheder for at komme ud på eller i det omgivende vand, eller du kan tage på eventyr ved at afprøve ridning og vandre-/cykelruter i nærheden. Besøg vores rejseguide til Sauraha
Vis flere resorter i Sauraha
Kort
Bachhauli -2, Chitwan National Park, Sauraha

Hvad ligger i nærheden?

  • En næsehorn i en græsmark med træer i baggrunden.
    Chitwan Nationalpark
    2 min. gang - 0.2 km
  • Udstillings- og Informationscenter for Dyreliv
    8 min. gang - 0.7 km
  • Tharu Kulturmuseum
    3 min. kørsel - 2.1 km
  • Harihar-templet
    32 min. kørsel - 23.4 km
  • Shashwat Dham
    53 min. kørsel - 49.3 km

Restauranter

  • Bar By Rapti River
    7 min. kørsel
  • Garden Restaurant&Bar
    6 min. gang
  • KC's Restaurant
    4 min. gang
  • Jalapeno
    9 min. gang
  • Namuna Village
    2 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotel Rainforest

  • Resort i nærheden af Chitwan Nationalpark
  • Nyd godt af en gratis reception hver dag, en have og en legeplads hos Hotel Rainforest. Eventyrlystne rejsende vil synes godt om mulighederne for roning/kanosejlads og cykling hos dette resort. Stedets restaurant, Rainforest restaurant, byder på internationale retter. Gratis Wi-Fi på værelset er til rådighed for alle gæster, og der tilbydes en frisørsalon og renseri/vaskeri.
  • Du kan desuden drage fordel af:
    • En udendørs pool
    • Gratis selvstændig parkering
    • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr), cykeludlejning og en safaritur
    • Lufthavnstransport tur-retur (tillægsgebyr), bagageopbevaring og en festsal
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser er individuelt møblerede og har komfortable faciliteter såsom premium-sengetøj og arbejdsområder med plads til en bærbar computer samt faciliteter som gratis Wi-Fi og aircondition.
  • Ekstra faciliteter på værelserne inkluderer:
    • Varme og loftsventilatorer
    • Egyptiske bomuldslagner og Select Comfort-senge
    • Badeværelser med dybe badekar og brusere
    • Balkon, elkedler og daglig rengøring

Lignende overnatningssteder

Ofte stillede spørgsmål

Har Hotel Rainforest en pool?

Ja, dette overnatningssted har en udendørs pool.

Er Hotel Rainforest et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Hotel Rainforest?

Der er gratis selvstændig parkering på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Hotel Rainforest?

Indtjekning fra kl. 12.00 til kl. 11.30.

Hvornår er udtjekning på Hotel Rainforest?

Udtjekning er kl. 12.00.

Tilbyder Hotel Rainforest shuttletransport til lufthavnen?

Ja, der er lufthavnstransport, der afgår fra kl. 06.00 til kl. 19.00 (efter anmodning). Der pålægges et gebyr på 1500 NPR pr. køretøj.

Hvor ligger Hotel Rainforest?

Dette resort ligger i Tharu Villages, kun 10 minutters gang fra Chitwan Nationalpark og Udstillings- og Informationscenter for Dyreliv. Derudover ligger Tharu Kulturmuseum 2,4 km derfra.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Rainforest

7,8

Godt

7,4

Rengøring

7,6

Området

8,8

Service og personale

7,4

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 1 af i alt 6 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 4 af i alt 6 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 6 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 1 af i alt 6 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 6 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Hotel Rainforest

The hotel is very convenient and the staff was welcoming and helpful. The breakfast was good and the rooms were spacious and clean. The bed was very firm.
Overnattede 6 nætter i november 2019
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Nice hotel and friendly staff

Very happy with stay at the hotel. Friendly staff and close to town.
Overnattede 1 nat i marts 2018
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Ruhiges Hotel in parkähnlicher Umgebung.

Obwohl die Reservierung und Bezahlung bei ebookers nicht beim Hotel angekommen war, wurden wir herzlich empfangen und erhielten zwei schöne Zimmer mit beidseitiger Privat-Terrasse. Der Elefantenausritt begeisterte alle, das Elefantenduschen war ein herrlicher Spektakel. Die gut funktionierende Klimaanlage schätzten wir sehr.
Overnattede 2 nætter i september 2017
Verificeret anmeldelse

4/10 Ringe

Synes godt om: Service og personale
Synes ikke om: Rengøring, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Nicht Empfehlenswert

Das Personal war sehr freundlich und Hilfsbereit, das Essen durchschnittlich, die Zimmer abgewohnt und wurden nicht gereinigt, das Preis - Leistungsverhältnis passt nicht! Zu guter letzt war ein Bezahlen mit Kreditkarten nicht möglich (4 Karten) Das Rainforest war das schlechteste Hotel auf unserer Reise durch Nepal.
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

great location

good place to stay if the service is improved would recommend for a second trip and to my friends....food was really fantastic....commendation to the chef....
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort
Overnattede 4 nætter i december 2017