Mediterrâneo Madeira

Overnatningsstedets klasse: 4

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

9,0 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Pool
  • Morgenmad er inkluderet
  • Spa
  • Boblebad
  • Restaurant
  • Gratis Wi-Fi
Den nuværende pris er 1.072 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
9. sep. - 10. sep.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 3 ud af 3 værelser

Standard-dobbeltværelse

8,4 ud af 10
Rigtig godt
(7 anmeldelser)
  • Bjergudsigt
  • 16 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse med 2 enkeltsenge

9,2 ud af 10
Fantastisk
(5 anmeldelser)
  • Bjergudsigt
  • 16 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Standard-dobbeltværelse til 1 person

  • Bjergudsigt
  • 16 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Mediterrâneo Madeira befinder sig i São Vicente i landlige omgivelser og ved strandpromenaden. Stedets naturskønne områder kan opleves med et besøg til Porto Moniz Natural Pools og Fanal Beskyttede Område. Overvej at kigge forbi Pico do Ariero og Pico Ruivo. Udforsk områdets muligheder for oplevelser på, i og ved vandet såsom surfing/bodyboarding og svømning i nærheden, eller nyd godt af den fri natur ved at kaste dig ud i mulighederne hvad angår bjergklatring og vandre-/cykelruter. Besøg vores rejseguide til São Vicente
Kort
Sítio do Calhau, 50, São Vicente, Madeira, 9240-018

Hvad ligger i nærheden?

  • En snoet bjergvej med frodigt grønt landskab og en klar blå himmel.
    Laurisilva på Madeira
    9 min. gang - 0.8 km
  • En hule med et bassin og en bænk.
    Caves of Sao Vicente and Volcanism Center
    2 min. kørsel - 1.6 km
  • En kystlandsby med huse på en skråning med udsigt over turkis vand og klipper.
    Seixal Strand
    10 min. kørsel - 7.2 km
  • En klippefyldt kystlinje med en markant bakke og en lille statue øverst.
    Porto Moniz Natural Pools
    28 min. kørsel - 20.5 km
  • En kystlandsby med hvide huse, en kirke, palmer og en klippe med udsigt over havet.
    Cabo Girão
    31 min. kørsel - 28.4 km

Sådan kommer du rundt

  • Funchal (FNC-Cristiano Ronaldo) - 50 min. kørsel

Restauranter

  • Rabaçal Nature Spot Cafe
    38 min. kørsel
  • Obsidian 17
    7 min. kørsel
  • Las Caraíbas
    8 min. kørsel
  • Restaurante Calamar
    8 min. gang
  • Bar Escola Velha
    4 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Mediterrâneo Madeira

  • Hotel med eksklusiv profil i nærheden af Porto Moniz Natural Pools
  • Nær Fanal Beskyttede Område ligger Mediterrâneo Madeira, som byder på gratis morgenmadsbuffet, en bar ved poolen og en købmand/dagligvarebutik. Benyt stedets boblebad for at slappe af. Udover en terrasse og en kaffebar/café kan gæster nyde godt af gratis Wi-Fi på værelset med en hastighed på 50+ Mbit/s.
  • Du kan desuden drage fordel af følgende under dit ophold:
    • En udendørs pool samt liggestole
    • Lufthavnstransport tur-retur (tillægsgebyr), pengeautomat/banktjenester og udlejning af scootere
    • Hjælp med udflugter/billetter, en elevator og udendørs møbler
    • Bagageopbevaring
    • Gæsteanmeldelserne fremhæver det hjælpsomme personale
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser er individuelt indrettede og tilbyder fordele såsom separate spiseområder og badekåber samt faciliteter som gratis Wi-Fi og pengeskabe.
  • Ekstra faciliteter på værelserne inkluderer:
    • Gratis teposer/instantkaffe og elkedler
    • Badeværelser med brusehoveder med spredningseffekt og gratis toiletartikler
    • 67-tommers fladskærms-tv med kabelkanaler
    • Terrase, garderobe eller klædeskab og separat spiseområde

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi
  • Wi-Fi-hastighed på værelset: 50+ Mbit/s
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Gratis ekstern parkering inden for 100 meter
  • Mulighed for parkering på gaden
  • Lufthavnstransport tur-retur (tillægsgebyr) fra kl. 08.30 til kl. 23.00 efter anmodning

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet tilbydes hver dag fra kl. 08.00 til kl. 10.00
  • En bar ved poolen
  • En bar/lounge
  • En kaffebar/café
  • En restaurant

Oplevelser

  • Boblebad
  • Legeplads
  • Scooter-/knallertudlejning
  • Udendørs pool

Familievenlige faciliteter

  • Barnestol
  • Købmand/dagligvarebutik
  • Legeplads
  • Lydisolerede værelser
  • Separat spiseområde på værelset
  • Udendørs pool

Bekvemmeligheder

  • Bagageopbevaring
  • Hæveautomat
  • Købmand/dagligvarebutik
  • Reception med begrænsede åbningstider

Gæstefaciliteter

  • Hjælp med udflugter og billetter
  • Rengøring (dagligt)
  • Udskiftning af håndklæder efter anmodning
  • Udskiftning af sengelinned (efter anmodning)

Udendørs

  • Have
  • Liggestole ved poolen
  • På promenaden
  • Terrasse
  • Udendørs møbler
  • Ved bugten

Spa

  • Hot-stone massage
  • Massage på værelset
  • Sportsmassage

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Elevator (dørbredde på 80 centimeter)
  • Nødline på badeværelset
  • Tyndt gulvtæppe på værelset

Andet

  • Genanvendelige kopper
  • Genanvendeligt service og bestik
  • Ingen rørepinde af plastic
  • Ingen sodavandsflasker af plastic
  • Ingen sugerør af plastic
  • Ingen vandflasker af plastic
  • LED-belysning anvendes delvist
  • Omfattende politik for at reducere madspild
  • Rørepinde uden plastic tilbydes
  • Sugerør uden plastic tilbydes
  • Særlige rygeområder (der opkræves bøder ved overtrædelse)
  • Termoruder
  • Udflugter og oplevelser, der ejes og organiseres lokalt
  • Veganske spisemuligheder
  • Vegetarisk morgenmad tilbydes
  • Vegetariske spisemuligheder

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Allergivenligt sengelinned
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • Badekåber
  • Brusehoved med spredningseffekt
  • Bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Privat badeværelse
  • Shampoo
  • Sæbe
  • Toiletpapir

Underholdning

  • 67 tommers fladskærms-tv med kabelkanaler

Mad og drikke

  • Elkedel
  • Gratis vand på flaske
  • Minibar
  • Separat spiseområde
  • Teposer/instantkaffe

Andet

  • Adgang med mobilnøgle
  • Individuel indretning
  • Insektnet
  • LED-belysning
  • Lydisolerede værelser
  • Pengeskab
  • Telefon

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 23.00
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 12.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Dette overnatningssted tilbyder transport fra lufthavnen (kan medføre tillægsgebyr). Gæster, som vil arrangere transport, skal kontakte overnatningsstedet 72 timer før ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen
Receptionen er åben dagligt fra kl. 07.30 til kl. 23.00
Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
Dette overnatningssted tilbyder ikke indtjekning efter lukketid
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Reception (begrænsede åbningstider)

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for lufthavnstransport: 70 EUR pr. køretøj (varighed: enkelt, maks. antal personer: 4)
  • Gebyr for pengeskab på værelset: 4 EUR pr. dag

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter
Lydisolerede gæsteværelser kan ikke garanteres
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Overnatningsstedets registreringsnummer 146298/AL
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger. Reservationer kan foretages ved at kontakte overnatningstedet inden ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen
Det er nødvendigt at have en bil for at komme til og fra dette overnatningssted

Ofte stillede spørgsmål

Har Mediterrâneo Madeira en pool?

Ja, dette overnatningssted har en udendørs pool.

Hvad koster det at overnatte hos Mediterrâneo Madeira?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Mediterrâneo Madeira den 9. sep. 2026 starter fra 1.072 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 24. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er Mediterrâneo Madeira et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Mediterrâneo Madeira?

Der er gratis parkering i nærheden.

Hvornår er indtjekning på Mediterrâneo Madeira?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 23.00. Indtjekning uden for åbningstid er ikke mulig.

Hvornår er udtjekning på Mediterrâneo Madeira?

Udtjekning er kl. 12.00.

Tilbyder Mediterrâneo Madeira shuttletransport til lufthavnen?

Ja, der er lufthavnstransport, der afgår fra kl. 08.30 til kl. 23.00 (efter anmodning). Der pålægges et gebyr på 70 EUR pr. køretøj.

Hvor ligger Mediterrâneo Madeira?

Dette hotel ligger på promenaden, kun 15 km fra Porto Moniz Natural Pools og ca. 52 km fra Fanal Beskyttede Område og Pico do Ariero.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.