Hotel Ponta Delgada

Overnatningsstedets klasse: 3

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

8,4 ud af 10.
Rigtig godt

Populære faciliteter

  • Pool
  • Boblebad
  • Spa
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition
Den nuværende pris er 1.273 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
26. sep. - 27. sep.

Se de fordele, du får med VIP Access

Få mere som medlem

  • Spar mindst 15% på udvalgte VIP Access-overnatningssteder, når du når Silver eller et højere niveau
  • Få enestående kvalitet og service
  • Få en fordel under opholdet på udvalgte overnatningssteder samt gratis værelsesopgraderinger, tidlig indtjekning og sen udtjekning, når det er muligt

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 6 ud af 6 værelser

Comfort-værelse med dobbeltseng eller 2 enkeltsenge

9,0 ud af 10
Fantastisk
(17 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 24 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng ELLER 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Business-værelse med dobbeltseng eller 2 enkeltsenge

8,8 ud af 10
Fremragende
(13 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 24 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge ELLER 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Business-værelse til 3 personer

  • Byudsigt
  • 26 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 3 enkeltsenge ELLER 1 dobbeltseng og 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Double Or Twin Plus

  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge ELLER 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Double or Twin Business

  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge ELLER 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Single Business

  • Plads til 1 person
  • 2 enkeltsenge ELLER 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Hotel Ponta Delgada befinder sig i Ponta Delgada i centrum og ved havet. Ponta Delgada Marina og Portas do Mar er begge et besøg værd, hvis der står oplevelser på programmet. Er du mere interesseret i stedets natur, kan du med fordel besøge Praia do Populo og Milícias Strand. Gå ikke glip af Antonio Borges Have. Brug noget tid på at udforske områdets oplevelser såsom hvalsafari. Besøg vores rejseguide til Ponta Delgada
Kort
Rua João Francisco Cabral 49, Ponta Delgada, 9500-208

Hvad ligger i nærheden?

  • En historisk plads med et markant klokketårn, buer og et mønstret fortov.
    Portas da Cidade
    5 min. gang - 0.5 km
  • En plads med et centralt monument, et tårnur med et ur, og omkringliggende bygninger.
    Ponta Delgada Byporte
    10 min. gang - 0.9 km
  • En kystby med havnefront, grønne bakker og et klart, blåt hav.
    Ponta Delgada Havn
    2 min. kørsel - 1.6 km
  • Ponta Delgada Marina
    14 min. gang - 1.2 km
  • Antonio Borges Have
    14 min. gang - 1.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Ponta Delgada (PDL-João Paulo II) - 8 min. kørsel

Restauranter

  • Caffe Tó
    6 min. gang
  • Campo de São Francisco
    6 min. gang
  • O Roberto
    10 min. gang
  • Varandas da Avenida
    9 min. gang
  • Louvre Michaelense
    11 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotel Ponta Delgada

  • Hotel i nærheden af Ponta Delgada Byporte
  • Nær Antonio Borges Have og Ponta Delgada Marina ligger Hotel Ponta Delgada, som byder på en frisørsalon, vaskerifaciliteter og biludlejning på stedet. Lad dig forkæle med manicure og pedicure, kropsbehandlinger og ansigtsbehandlinger i stedets spa, Bellatrix. Udover en bar og et konferencelokale kan gæster nyde godt af gratis Wi-Fi på værelset.
  • Yderligere fordele inkluderer:
    • En indendørs pool samt liggestole
    • Selvstændig parkering, en døgnåben reception og røgfrie områder
    • Mødelokaler, en elevator og en flersproget medarbejderstab
    • Et pengeskab i receptionen, en festsal og bagageopbevaring
    • Gæsteanmeldelserne fremhæver det hjælpsomme personale
  • Værelsesfaciliteter
  • All 98 rooms byder på fordele som aircondition plus faciliteter som gratis Wi-Fi og pengeskabe.
  • Andre faciliteter på værelserne tæller:
    • Gratis teposer/instantkaffe og elkedler
    • Badeværelser med gratis toiletartikler og hårtørrere
    • Tv med kabelkanaler
    • Balkon, daglig rengøring og telefoner

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Mulighed for parkering på stedet efter anmodning
  • Parkering på stedet (12 EUR pr. dag)
  • Begrænset selvstændig parkering på stedet

Mad og drikke

  • En bar/lounge
  • En restaurant
  • Snackbar/deli

Oplevelser

  • Boblebad
  • Dampbad
  • Indendørs pool
  • Sauna
  • Spa med stort udvalg af behandlinger

Familievenlige faciliteter

  • Indendørs pool
  • Snackbar/deli
  • Vaskeri

Bekvemmeligheder

  • Bagageopbevaring
  • Døgnåben reception
  • Frisørsalon
  • Pengeskab i receptionen
  • Vaskeri

Gæstefaciliteter

  • Flersproget medarbejderstab
  • Rengøring (dagligt)
  • Romantikpakker

Forretningstjenester

  • Konferencelokaler
  • Mødelokaler

Udendørs

  • Liggestole ved poolen

Spa med stort udvalg af behandlinger

  • Ansigtsbehandlinger
  • Manicure/pedicure
  • Massage
  • Spaen er åben hver dag

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Adgang for kørestolsbrugere (kan være begrænset)
  • Elevator
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere

Andet

  • 1 bygning
  • 6 etager
  • Bygget i 1993
  • LED-belysning anvendes delvist
  • Rygning er ikke tilladt
  • Selskabssal
  • Vegetariske spisemuligheder

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Mørklægningsgardiner
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • Gratis toiletartikler
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Privat badeværelse

Underholdning

  • Tv med kabelkanaler

Mad og drikke

  • Begrænset roomservice
  • Elkedel
  • Teposer/instantkaffe

Andet

  • Aircondition
  • Pengeskab
  • Telefon
  • Vandbesparende brusere

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00
Tidlig indtjekning afhænger af tilgængelighed
Tidlig indtjekning er mulig mod et gebyr
Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00
Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed
Der opkræves et tillægsgebyr for sen udtjekning

Særlige indtjekningsinstruktioner

Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 00.00
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt (servicedyr er tilladt, og der opkræves ikke gebyrer)

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:

  • Der pålægges en byskat: EUR 2.00 pr. person pr. nat, op til 3 nætter. Denne skat gælder ikke for børn under 13 år.

Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for selvstændig parkering: EUR 12 pr. dag
  • Tidlig indtjekning er mulig mod et gebyr (afhænger af tilgængelighed)
  • Sen udtjekning er mulig for et gebyr (afhænger af tilgængelighed)

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at reservere parkering på stedet
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og debetkort. Kontanter accepteres ikke
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker, røgalarm og førstehjælpskasse
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Overnatningsstedets registreringsnummer 0125
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Poolen er tilgængelig fra kl. 09.00 til kl. 21.00
Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger. Reservationer kan foretages ved at kontakte overnatningstedet inden ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen

Ofte stillede spørgsmål

Har Hotel Ponta Delgada en pool?

Ja, dette overnatningssted har en indendørs pool. Der er adgang til poolen fra kl. 09.00 til kl. 21.00.

Hvad koster det at overnatte hos Hotel Ponta Delgada?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Hotel Ponta Delgada den 26. sep. 2026 starter fra 1.273 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 28. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er Hotel Ponta Delgada et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kun servicedyr er tilladt på overnatningsstedet.

Hvor meget koster parkering hos Hotel Ponta Delgada?

Der tilbydes selvstændig parkering mod et gebyr på 12 EUR pr. dag.

Hvornår er indtjekning på Hotel Ponta Delgada?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00. Der pålægges et gebyr for tidlig indtjekning (afhænger af tilgængelighed). Sen indtjekning er mulig i et begrænset tidsrum.

Hvornår er udtjekning på Hotel Ponta Delgada?

Udtjekning er kl. 11.00. Sen udtjekning er mulig mod et gebyr (afhænger af tilgængelighed).

Hvor ligger Hotel Ponta Delgada?

Dette hotel med spa ligger i hjertet af Ponta Delgada, kun 15 minutters gang fra Ponta Delgada Byporte, Antonio Borges Have og Ponta Delgada Marina. Derudover ligger Portas do Mar og Ponta Delgada Havn ca. 3 km derfra.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.