Hele boligen·Privat vært

Casa Heliconias La Fortuna

Billedgalleri for Casa Heliconias La Fortuna

Et poolområde med liggestole, en overdækket terrasse og udsigt til poolen.
En pool på taget omgivet af frodig, tropisk vegetation.
Opholdsområde
Et køkken med en central ø, barstole, en hængende lampe og udsigt til det fri.
En hængekøje med stole nedenunder, placeret på en træterrasse med udsigt over et grønt landskab og et hus i baggrunden.

Anmeldelser

10 ud af 10.
Enestående

Hele boligen

2 soveværelser1 badeværelse

Populære faciliteter

  • Pool
  • Køkken
  • Vaskemaskine
  • Tørretumbler
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Casa Heliconias La Fortuna

  • Casa Heliconias La Fortuna Near La Fortuna – Fully Equipped, 2BR/3 Queen Beds

    Escape to a peaceful and private getaway just 9 km from downtown La Fortuna! This beautiful home features a private pool, two spacious bedrooms, and three comfortable queen beds, making it the perfect stay for families or small groups.

    Enjoy a fully equipped kitchen, air conditioning, free Wi-Fi, and a relaxing outdoor space surrounded by nature. Conveniently located near La Fortuna's top attractions, including Arenal Volcano, hot springs, and adventure tours.

    Book your stay and experience the best of Costa Rica in comfort and privacy!

Faciliteter på overnatningsstedet

Strand

  • Strandhåndklæder
  • Strandliggestole

Pool- og spafaciliteter

  • Privat pool

Internet

  • Tilgængeligt i huset: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Parkering på stedet

Køkken

  • Brødrister
  • Elkedel
  • Kaffe-/temaskine
  • Krydderier
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Mikrobølgeovn

Spisning

  • Spisebord

Soveværelser

  • 2 soveværelser
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • 1 badeværelse
  • Badekar eller brusekabine
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Shampoo
  • Sæbe
  • Toiletpapir

Opholdsområder

  • Spisebord

Udendørsarealer

  • Grillfaciliteter
  • Have
  • Terrasse

Tøjvask

  • Vaskemaskine
  • Vaskeri

Komfort

  • Aircondition

Kæledyr

  • Kæledyr er ikke tilladt

Hjælp til personer med et handicap

  • Røgfrit overnatningssted

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Ingen kuliltedetektor eller gasapparater (værten har angivet, at der ikke er en kuliltedetektor eller gasapparater på overnatningsstedet)
  • Ingen røgalarm (værten har angivet, at der ikke er en røgalarm på overnatningsstedet)

Generelt

  • Have

Lignende overnatningssteder

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 15.00
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted administreres af en privat vært (en person, der ikke udlejer som virksomhed eller erhverv). EUs forbrugerlov, herunder fortrydelsesret, gælder ikke for din reservation. Din reservation er dog dækket af din private værts afbestillingsregler.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har angivet, at der ikke er nogen kuliltealarm eller gasapparater på overnatningsstedet
Værten har angivet, at der ikke er en røgalarm på overnatningsstedet
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking

Om området

Denne feriebolig befinder sig i Peñas Blancas. Baldi Varme Kilder og Los Lagos Varme Kilder er begge et besøg værd, hvis oplevelser står på agendaen. Er du mere interesseret i stedets natur, kan du med fordel besøge La Fortuna Vandfald og Arenal Vulkanske Nationalpark. Arenal Adventure World og Kalambu Hot Springs er også et besøg værd. Besøg vores rejseguide til Peñas Blancas
Vis flere feriehuse i Peñas Blancas
Kort
La Fortuna, Provincia de Alajuela

Hvad ligger i nærheden?

  • En kirke med et kirketårn, omgivet af en have med røde og orange blomster, palmer og et bjerg i baggrunden.
    La Fortuna Park
    27 min. kørsel - 13.6 km
  • Arenal Adventure World
    23 min. kørsel - 9.5 km
  • Costa Rica Chokoladetur
    28 min. kørsel - 11.2 km
  • Baldi Varme Kilder
    32 min. kørsel - 18.8 km
  • Los Lagos Varme Kilder
    33 min. kørsel - 19.9 km

Sådan kommer du rundt

  • La Fortuna (FON-Arenal) - 21 min. kørsel

Restauranter

  • Restaurante Delicias Tablada
    24 min. kørsel
  • El Fogón de Chela
    4 min. kørsel
  • Hunters & Gatherers
    11 min. kørsel
  • Harmony Food Restaurant
    13 min. kørsel
  • Restaurante Ross
    8 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Casa Heliconias La Fortuna en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Casa Heliconias La Fortuna et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Casa Heliconias La Fortuna?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Casa Heliconias La Fortuna?

Indtjekning starter kl. 15.00.

Hvornår er udtjekning på Casa Heliconias La Fortuna?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Casa Heliconias La Fortuna?

Feriested ligger i Peñas Blancas, kun 10 km fra Arenal Adventure World, El Salto Fortuna-floden og Costa Rica Chokoladetur. Derudover ligger La Fortuna Vandfald og La Fortuna Park ca. 15 km derfra.

Anmeldelser

Anmeldelser af Casa Heliconias La Fortuna

10

Enestående

10

Rengøring

9,2

Området
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 6 af i alt 6 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 0 af i alt 6 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 6 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 6 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 6 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Belle endroit , propre avec un bel aménagement extérieur.
Overnattede 4 nætter i juli 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Fantastic stay in La Fortuna

Our family of four stayed here during our vacation in La Fortuna. This place was fantastic and met all our needs. The pool and hammock were greatly enjoyed, especially after a long day exploring this beautiful area. The kitchen was well stocked and everything was super clean. We can’t wait to come back and further explore this area.
Overnattede 4 nætter i juni 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Great visit to an amazing country! The house and location was perfect for our family of four! The house was clean and everything we needed! The pool was a perfect place for the afternoon! The road noise was a bit loud at times!
Overnattede 3 nætter i november 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
This place was private, well equipped and unique in that it backed onto a working farm. The property and host family was gracious, helpful, attentive and unintrusive. The adjacent farm grounds were available for walking and was beautifully manicured, we stayed for an entire month. The pool was private, clean and welcomed. It felt like home.
Overnattede 23 nætter i februar 2026