Hotel KATERAIN

Overnatningsstedets klasse: 3.5

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

9,0 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Morgenmad er inkluderet
  • Parkering er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition
  • Forretningstjenester
Den nuværende pris er 802 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
1. sep. - 2. sep.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 2 ud af 2 værelser

Dobbeltværelse med dobbeltseng eller 2 enkeltsenge

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 20 m²
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Enkeltværelse

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Hotel KATERAIN befinder sig i centrum i Opava. Michal Kulmine og Milos Sykora Mindesmærke er et par eksempler på nogle af de lokale seværdigheder, mens andre inkluderer Mezivodky og Kristen Labyrint. Ostrava Poruba Sommerswimmingpool og Raciborskie Centrum Kultury er også et besøg værd. Benyt lejligheden til at udforske områdets udendørsoplevelser som vandre-/cykelruter. Besøg vores rejseguide til Opava
Kort
Ratiborská 1580/37, Opava, Ceská republika, 74705

Hvad ligger i nærheden?

  • Mezivodky
    9 min. kørsel - 8.4 km
  • Ostrava Tekniske Universitet
    30 min. kørsel - 28.2 km
  • Ostrava Poruba Sommerswimmingpool
    31 min. kørsel - 29.5 km
  • Ostravar Arena
    42 min. kørsel - 40.5 km
  • Nedre Vitkovice
    46 min. kørsel - 39.8 km

Sådan kommer du rundt

  • Opava Vychod Station - 15 min. gang
  • Ostrava (OSR-Leos Janacek) - 45 min. kørsel

Restauranter

  • P.S: café
    1 min. gang
  • Nová sladovna
    10 min. gang
  • Kozlovna Mezi trhy
    7 min. gang
  • Tchibo
    11 min. gang
  • U Bílého Koníčka
    5 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotel KATERAIN

  • Hotel i centrum
  • Overnat hos Hotel KATERAIN, og nyd godt af gratis morgenmadsbuffet, en terrasse og en have. Benyt stedets dampbad for at slappe af. Gratis Wi-Fi på værelset er til rådighed for alle gæster, og der tilbydes renseri/vaskeri og en bar.
  • Andre fordele hos dette hotel inkluderer:
    • Gratis selvstændig parkering
    • Lufthavnstransport tur-retur (tillægsgebyr), gratis aviser og et pengeskab i receptionen
    • En flersproget medarbejderstab, røgfrie områder og en elevator
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser hos Hotel KATERAIN inkluderer faciliteter som aircondition plus andre goder som gratis Wi-Fi og pengeskabe.
  • Ekstra faciliteter på værelserne inkluderer:
    • Badeværelser med dybe badekar og brusere
    • Elkedler, varme og daglig rengøring

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi og internetforbindelse via kabel

Parkering og transport

  • Lufthavnstransport tur-retur (tillægsgebyr)
  • Gratis selvstændig parkering på stedet
  • Begrænset selvstændig parkering på stedet
  • Mulighed for handicapparkering

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet
  • En bar/lounge
  • En restaurant

Oplevelser

  • Dampbad

Familievenlige faciliteter

  • Køleskab (efter anmodning)
  • Vaskeri

Bekvemmeligheder

  • Gratis aviser i lobbyen
  • Pengeskab i receptionen
  • Vaskeri

Gæstefaciliteter

  • Flersproget medarbejderstab
  • Rengøring (dagligt)
  • Renseri-/vaskeriservice

Forretningstjenester

  • Mødelokale

Udendørs

  • Have
  • Terrasse

Spa

  • Massage

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Adgang for kørestolsbrugere
  • Elevator
  • Handicapparkering
  • Handicapvenlig rute
  • Støttehåndtag ved toilettet

Andet

  • Rygning er ikke tilladt

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Mørklægningsgardiner
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • Bruser
  • Dybt badekar
  • Gratis toiletartikler
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Privat badeværelse

Underholdning

  • Fladskærms-tv

Mad og drikke

  • Elkedel
  • Køleskab (efter anmodning)
  • Minibar

Andet

  • Aircondition
  • Pengeskab
  • Skrivebord
  • Telefon
  • Varme

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 22.00
Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Receptionen er åben fra mandag til fredag (fra kl. 06.00 til kl. 20.00)
Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
Ekstrasenge er ikke tilgængelige
Vugger (barnesenge) er ikke tilgængelige

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:

  • Der pålægges en byskat: 21.00 CZK pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 18 år.
  • Hotelgebyr: CZK 30 pr. person, pr. nat

Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at reservere baby-/barnesenge
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og kontanter
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker og røgalarm
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger. Reservationer kan foretages ved at kontakte overnatningstedet inden ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen

Ofte stillede spørgsmål

Er Hotel KATERAIN et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvad koster det at overnatte hos Hotel KATERAIN?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Hotel KATERAIN den 1. sep. 2026 starter fra 802 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 30. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Hvor meget koster parkering hos Hotel KATERAIN?

Der er gratis selvstændig parkering på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Hotel KATERAIN?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 22.00. Sen indtjekning er mulig i et begrænset tidsrum.

Hvornår er udtjekning på Hotel KATERAIN?

Udtjekning er kl. 10.00.

Tilbyder Hotel KATERAIN shuttletransport til lufthavnen?

Ja, der er lufthavnstransport.

Hvor ligger Hotel KATERAIN?

Dette hotel ligger i hjertet af Opava, kun 8 km fra Mezivodky og ca. 32 km fra Ostrava Tekniske Universitet og Kristen Labyrint. Derudover ligger Ostrava Poruba Sommerswimmingpool og Sankt Jakobs Kirke ca. 32 km derfra. Du kan desuden gå til Opava Vychod Station på 15 minutter og Opava západ Station på 23 minutter.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.