Hele boligen

Poinciana Cottages

Overnatningsstedets klasse: 3.5

Billedgalleri for Poinciana Cottages

En frodig have med forskellige planter og en solnedgang i baggrunden.
Et rundt træbord med en flaske og glas, omgivet af to polstrede stole, placeret på en balkon med udsigt over en grøn græsplæne og træer.
Et hvidt hus med grønt tag, omgivet af frodig vegetation og palmer.
Et køkken med gule skabe, et træbord med hvide stole, et køleskab og en mikrobølgeovn.
En grå sofa med mønstrede puder, et gennemsigtigt glasbærbord med pynteting, og en vævet gulvlampe.

Anmeldelser

10 ud af 10.
Enestående

Hele boligen

1 soveværelse1 badeværelsePlads til 2 personer150 m2

Populære faciliteter

  • Gratis lufthavnstransport
  • Køkken
  • Vaskemaskine
  • Tørretumbler
  • Parkering er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Poinciana Cottages

  • Hytte i centrum
  • Hos Poinciana Cottages kan du se frem til gratis lufthavnstransport, en have og vaskerifaciliteter. Gæster kan nyde godt af gratis Wi-Fi på værelset.
  • Andre fordele hos denne hytte inkluderer:
    • Gratis selvstændig parkering
    • Badehåndklæder, havegrill og røgfrie områder
    • Parasoller, concierge-tjenester og bagageopbevaring
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser individuelt møblerede og inkluderer komfortable faciliteter såsom premium-sengetøj og pudemenuer plus ekstra fordele som arbejdsområder med plads til en bærbar computer og separate siddeområder.
  • Ekstra faciliteter inkluderer:
    • Varme og loftsventilatorer
    • Badeværelser med brusere og gratis toiletartikler
    • 48-tommers tv med Netflix, streamingtjenester og satellitkanaler
    • Møbleret balkon eller terrasse, garderobe eller klædeskab og separat siddeområde

Faciliteter på overnatningsstedet

Strand

  • Sandstrand i nærheden
  • Strandhåndklæder
  • Strandparasoller

Internet

  • Tilgængeligt i feriehuset: gratis Wi-Fi og internetforbindelse via kabel
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Gratis lufthavnstransport tur-retur døgnet rundt på fastlagte tidspunkter efter anmodning
  • Gratis selvstændig parkering på stedet
  • Begrænset selvstændig parkering på stedet

Familievenlige faciliteter

  • Vugge: 10 AUD pr. dag

Køkken

  • Brødrister
  • Elkedel
  • Fryser
  • Isterningmaskine
  • Kaffe-/temaskine
  • Kogeplade
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køleskab/fryser i fuld størrelse
  • Mikrobølgeovn
  • Rengøringsmidler

Soveværelser

  • Premium-sengelinned
  • Pudemenu
  • Soveværelse

Badeværelse

  • 1 privat badeværelse
  • Bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Shampoo
  • Sæbe

Opholdsområder

  • Separat siddeområde
  • Separat spiseområde

Underholdning

  • 48 tommers tv med satellitkanaler
  • DVD-afspiller
  • iPod-dockingstation
  • MP3-dockingstation
  • Netflix
  • Streamingtjenester

Udendørsarealer

  • Grillfaciliteter
  • Gårdhave
  • Have
  • Møbleret balkon/terrasse
  • Picnicområde

Tøjvask

  • Vaskemaskine/tørretumbler
  • Vaskeri

Arbejdsområder

  • Arbejdsområde til bærbar computer

Komfort

  • Loftsventilator
  • Varme

Kæledyr

  • Kæledyr er ikke tilladt

Hjælp til personer med et handicap

  • Ingen elevator
  • Røgfrit overnatningssted

Service og tjenester

  • Bagageopbevaring
  • Concierge-tjenester
  • Ingen rengøring
  • Mørklægningsgardiner
  • Strygejern/strygebræt
  • Telefon

Områdets højdepunkter

  • I centrum
  • Tæt på et hospital
  • Tæt på et kurbad eller en spa
  • Tæt på lufthavnen

Oplevelser

  • Fiskeri i nærheden

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Kuliltedetektor ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en kuliltedetektor på overnatningsstedet – medbring eventuelt en bærbar detektor)
  • Røgalarm ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en røgalarm på overnatningsstedet)

Generelt

  • 1 etage
  • 5 bygninger
  • 5 enheder
  • Adgang via udendørs korridorer
  • Have
  • Individuel møblering
  • Lydisolering

Lignende overnatningssteder

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 13.00

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Dette overnatningssted tilbyder transport fra lufthavnen. Gæsterne skal kontakte overnatningsstedet med oplysninger om ankomst inden afrejse via kontaktoplysningerne på reservationsbekræftelsen
Dette overnatningssted har ingen reception
Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner. Din vært byder dig velkommen
Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 48 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Velkomst af vært

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
Ekstrasenge er ikke tilgængelige
Vugger (barnesenge) er tilgængelige mod et gebyr på 10.0 AUD pr. dag

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

  • MasterCard
  • Visa

Vigtige oplysninger

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for baby-/barneseng: 10.0 AUD pr. dag

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke
Overnatningsstedet forbeholder sig retten til at reservere et beløb på gæstens kreditkort inden ankomst.
Værten har ikke angivet, om der er en kuliltealarm på overnatningsstedet. Medbring evt. egen alarm.
Værten har ikke angivet, om der er en røgalarm på overnatningsstedet
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Dette overnatningssted rengøres professionelt
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Dette overnatningssted har ingen elevatorer

Om området

Dette feriehus befinder sig i Norfolk Island i centrum og tæt på stranden. Royal Engineer's Office, Guard House & Pier Store og Kingston and Arthur's Vale Historic Area er nogle af de kulturelle seværdigheder. Er du interesseret i oplevelser, kan du udforske Kingston Jetty og Point Hunter Reserve Golf Course. Norfolk Island Botaniske Have og Queen Victoria's Garden er også et besøg værd. Benyt lejligheden til at udforske områdets muligheder for vandsport som fiskeri. Besøg vores rejseguide til Burnt Pine
Vis flere hytter i Burnt Pine
Kort
10 Douglas Drive, Norfolk Island, 2899

Hvad ligger i nærheden?

  • Skilt, der byder besøgende velkommen til Norfolk Island Botanic Garden, omgivet af træer og bregner.
    Norfolk Island Botaniske Have
    3 min. kørsel - 1.9 km
  • En mindesten med inskriptioner, omgivet af græs og beplantning.
    Headstone Reserve
    3 min. kørsel - 1.9 km
  • En stor stenhus kirke med et markant klokketårn og et trekantet tag.
    St Barnabas Chapel
    3 min. kørsel - 2.2 km
  • En kystlandsby med stenhuse og en strand.
    Kingston and Arthur's Vale Historic Area
    5 min. kørsel - 4.5 km
  • En strand med skov i baggrunden.
    Emily Bay Beach
    8 min. kørsel - 5.6 km

Sådan kommer du rundt

  • Norfolk Island (NLK) - 1 min. kørsel

Restauranter

  • Cafe La Perouse
    2 min. gang
  • High Tide Kitchen
    10 min. gang
  • Chinese Emporium
    3 min. kørsel
  • Golden Orb
    11 min. gang
  • Bedrock
    10 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Er Poinciana Cottages et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Poinciana Cottages?

Der er gratis selvstændig parkering på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Poinciana Cottages?

Indtjekning starter kl. 13.00.

Hvornår er udtjekning på Poinciana Cottages?

Udtjekning er kl. 10.00.

Tilbyder Poinciana Cottages shuttletransport til lufthavnen?

Ja, der er gratis lufthavnstransport, der afgår (efter anmodning).

Hvor ligger Poinciana Cottages?

Denne hytte ligger i hjertet af Norfolk Island, kun 2 km fra Norfolk Island Botaniske Have og St Barnabas Chapel. Derudover ligger Queen Victoria's Garden og Headstone Reserve ca. 3 km derfra.

Anmeldelser

Anmeldelser af Poinciana Cottages

10

Enestående

9,8

Rengøring

10

Området

9,0

Service og personale

9,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 11 af i alt 11 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 0 af i alt 11 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 11 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 11 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 11 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Clean space, friendly hosts
Overnattede 5 nætter i december 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, kommunikation
Great location in Burnt Pine. Close to main shopping precinct. Hire car and orientation tour with Baunti Tours included. Both a mist
Overnattede 7 nætter i marts 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, kommunikation
Lovely place to stay highly recommended
Overnattede 7 nætter i februar 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, faciliteter, værelsets komfort, kommunikation
First time I have stayed here when visiting Norfolk Island for work. Jackie was a great host and very helpful and informative. Would highly recommend for anyone visiting Norfolk Island.
Overnattede 2 nætter i november 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Beautiful peaceful view from veranda - WiFi amenities limited
Overnattede 6 nætter i september 2019
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Serenity

We had a fantastic stay at Poinciana Cottages. It was very peaceful, within walking distance to Burnt Pine. The hosts, Jackie and Peter, were wonderful and went beyond and above what we expected. Everything you could ask for was provided.
Overnattede 9 nætter i oktober 2018
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

beautifully presented cottages.peaceful setting.

totally enjoyable and restful. the ideal spot to totally relax
Overnattede 7 nætter i juli 2017
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Facilities: Modern; Value: Affordable; Service: Friendly; Cleanliness: Delightful; Easy walk to Burnt Pine, Well cared for garden, lovely outlook from balcony.
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Facilities: Above average; Value: Economical; Service: Go the extra mile; Cleanliness: Immaculate; Would strongly recommend to anyone
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Facilities: everything needed; Value: all inclusive; Cleanliness: perfect;
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Overnattede 10 nætter i september 2019