Hele boligen

Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning

Billedgalleri for Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning

En balkon med et bord, stole og liggestole, der udover et bybillede med bjerge i horisonten.
Et soveværelse med seng, stol, natbord med lampe, loftventilator og et vindue.
En gang med en trædør, et hvidt skrivebord, en trappe med blå gelændere og et køkken i baggrunden.
En boligbygning med swimmingpool, altaner og fliseterrasse.
Et spiseområde med et hvidt bord, grå stole, en loftventilator og et vindue med gardiner.

Anmeldelser

9,8 ud af 10.
Enestående

Hele boligen

5 soveværelser2 badeværelserPlads til 10 personer180 m2

Populære faciliteter

  • Pool
  • Køkken
  • Vaskemaskine
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Udendørsareal
Den nuværende pris er 6.381 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
15. sep. - 16. sep.

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning

  • Casa Chloe is a beautiful, large, comfortable house with roof terrace and stunning panoramic views of the sea, mountains and Nerja town, perfectly located, only 7 minutes walk to Playa Buriana, Nerja's beautiful, award-winning and most popular beach and only 15 minutes walk to the nice restaurant area within the old town of Nerja.



    This is the villa for you who really want to enjoy your time in Nerja! The house, the comfort, the location, the views, the terraces with its beautiful plants and flowers, the tranquility in the area, the wide range of electronics and kitchen utilities, the pool give you every opportunity for a truly relaxing holiday!



    A villa to enjoy:

    Start the day at the roof terrace. Enjoy the morning sun, tranquility and views of the sea, Nerja and the beautiful Sierra Almijara mountains. Take a swim in the pool which is only a few meters in front of the house. Eat a good breakfast on the terrace at the side of the house. Relax and get a nice tan at the 8 sun loungers at the roof terrace or relax / read a book in the lounge furniture at the front terrace or at the balcony outside the master bedroom. Stroll down to Playa Burriana. Swim and dive in the crystal clear water. When you are hungry, you can for example try Ayo's famous paella, cooked over an open fire. Always lots of guests. Always good. When you come home from the beach, it's nice to take a swim in the pool. Relax in one of the sofas in the living room or in the stylish lounge furniture, on the front terrace or in the shadow beside the lemon tree at the backside terrace. Some may want to see a movie or play video games on big screen TV in the ground floor. Here is place enough for many, in the new sofa and in the armchair. There are showers in the 2 fresh bathrooms and there are some outdoor showers as well. There is a bath-tub at the bathroom upstairs. 2 bedrooms are located on the lower floor and 3 are located on the upper level, which make the house ideal for 2 families or a large family/group. We have had many groups who have a had a great time celebrating their jubilee birthdays in our house.



    The kitchen, hall, dining place, salon, and guest toilet is located at the entrance level. The dinner can be cooked at the grill on the terrace beside the house or in the bright, well-equipped kitchen.

    Enjoy a drink before the dinner at the roof terrace while watching the day's last rays of the sun, and the silhouettes of the mountains and the city at sunset. The dining table and comfortable chairs on the terrace next to the house invites for long dinners in the warm night. Would you rather eat in Nerja is a pleasant walk of about one quarter to the restaurant district of Old Town.

    When you go to bed you enjoy the large built-in wardrobes with enough space for your clothes and the comfortable beds (2 new king size beds and 6 single beds), the air condition in all bedrooms or the fresh air throug the open windows.

    For winter usage you can enjoy the mobile radiators and the sun which shines from morning to sun-set at the roof terrace.



    Cleaning of a property maintenance company is included in price. Freshly-made beds, shower-towel and towel for hands are provided.



    Casa Chloe has of course the necessary license for vacation rental. The rental license number is VFT/MA/06487. The property is certified to meet the requirements for security and comfort, provided by the Spanish Authorities.



    Nerja is considered by many to be the most beautiful coastal town on the Costa del Sol. The city has managed to retain its charm, with narrow pedestrian streets, white low houses, neat squares, hundreds of restaurants, outdoor cafes and tapas bars as well as the beautiful Balcony of Europe. It is also close to the famous caves, mountain village of Frigiliana, nice hikes in the mountains, the Alhambra Palace in Granada and great skiing possibilities in Sierra Nevada.



    Casa Chloe has of course the necessary license for vacation rental. The rental license number is VFT/MA/06847. The property is certified to meet the requirements for security and comfort, provided by the Spanish Authorities.



    Please let us know if you have any questions, want to see more pictures or reviews from previous tenansts or if you want to reserve our villa - Casa Chloe for a wonderful time in Nerja.



    Welcome!



    Johan and Lotta.

Faciliteter på overnatningsstedet

Pool- og spafaciliteter

  • Fællespool

Internet

  • Tilgængeligt i villaen: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Parkering på stedet

Køkken

  • Brødrister
  • Elkedel
  • Kaffe-/temaskine
  • Kogeplade
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn
  • Opvaskemaskine
  • Ovn

Soveværelser

  • 5 soveværelser
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • 2 badeværelser
  • Badekar
  • Bruser
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer

Underholdning

  • DVD-afspiller
  • Tv med kabel-/satellitkanaler

Udendørsarealer

  • Balkon
  • Grillfaciliteter

Tøjvask

  • Vaskemaskine
  • Vaskeri

Komfort

  • Aircondition
  • Varme

Kæledyr

  • Kun førerhunde/servicehunde (kæledyr er ikke tilladt)

Hjælp til personer med et handicap

  • Røgfrit overnatningssted

Service og tjenester

  • Strygejern/strygebræt

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Kuliltedetektor ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en kuliltedetektor på overnatningsstedet – medbring eventuelt en bærbar detektor)
  • Røgalarm (værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet)
  • Førstehjælpskasse

Generelt

  • Enhedens størrelse: 180 kvadratmeter

Lignende overnatningssteder

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 16.00
Minimumsalder for indtjekning: 25 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt (servicedyr er tilladt)

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har ikke angivet, om der er en kuliltealarm på overnatningsstedet. Medbring evt. egen alarm.
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer førstehjælpskasse
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking
Overnatningsstedets registreringsnummer VFT/MA/06847
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger

Om området

Denne villa befinder sig i Nerja. Museo de Nerja og Bonsai-havemuseet er nogle af de kulturelle seværdigheder, mens nogle af områdets andre seværdigheder inkluderer Balcón de Europa Udsigtspunkt og El Águila-akvædukten. Er du klar til at male byen rød? Overvej at tage et smut forbi Solaris Nerja og Sala El Tren. Besøg vores rejseguide til Nerja
Vis flere villaer i Nerja
Kort
Nerja, Andalusia

Hvad ligger i nærheden?

  • En kystby med en strand, både og bjerge i baggrunden.
    Burriana Strand
    5 min. gang - 0.5 km
  • En promenade kantet med palmer og bygninger, hvor folk går og sidder langs stien.
    Balcón de Europa Udsigtspunkt
    2 min. kørsel - 1.9 km
  • En kystby med bygninger langs stranden, en klippe og en bro, der forbinder byen til fastlandet.
    Calahonda Strand
    2 min. kørsel - 1.9 km
  • En kyststrækning med klart turkis vand, en sandstrand og en række hvide bygninger med røde tage på en klippe.
    Salon Strand
    2 min. kørsel - 2.2 km
  • Carabeo-stranden
    16 min. gang - 1.4 km

Sådan kommer du rundt

  • Granada (GRX-Federico Garcia Lorca) - 68 min. kørsel

Restauranter

  • El Fuego
    5 min. gang
  • Kronox Cafetería
    4 min. kørsel
  • Hotel Balcón de Europa
    4 min. kørsel
  • Rincon del Sevillano
    4 min. kørsel
  • Kafunè Specialty Coffee
    3 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Hvad koster det at overnatte hos Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning den 15. sep. 2026 starter fra 6.381 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 25. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kun servicedyr er tilladt på overnatningsstedet.

Hvor meget koster parkering hos Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning?

Indtjekning starter kl. 16.00.

Hvornår er udtjekning på Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning?

Udtjekning er kl. 10.00.

Hvor ligger Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning?

Denne villa ligger i Nerja, kun 2 km fra Burriana Strand og Balcón de Europa Udsigtspunkt. Derudover ligger Playa Carabeillo og Carabeo-stranden 15 minutter derfra.

Anmeldelser af Casa Chloe with fantastic view, Wi-Fi, Pool, Air-conditioning