Hele hytten

Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views

Billedgalleri for Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views

En moderne udendørs terrasse med træterrasse, siddeplads og et glasindrammet område.
En moderne stue med et fladskærms-TV, trægulv og et stort vindue med udsigt til træer.
En tennisbane omgivet af stengange og skov.
Pool
Værelse

Hele hytten

56 m2

Populære faciliteter

  • Pool
  • Boblebad
  • Køkken
  • Aircondition
  • Motionscenter
  • Mulighed for parkering

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views

  • Escape to Stratus, a private one-bedroom Cloud Cabin at Cloudland Hideaway, an adults-only mountain hideaway tucked along the ridge of Lookout Mountain in Cloudland, Georgia.

    Designed exclusively for two adults, Stratus is an intimate mountain retreat with a light, earthy interior, warm natural finishes, and expansive glass that connects the cabin to the surrounding forest and mountain landscape. Inside, you’ll find a private king bedroom, spa-like bathroom, full kitchen with induction cooktop, and a comfortable living space designed for slowing down and settling in.

    Step outside onto your private deck, sink into your private two-person hot tub, prepare dinner on your private BBQ grill, or spend the evening beside your private fire pit beneath the mountain sky.

    Beyond your cabin, you’ll have access to Cloudland Hideaway’s shared amenities, including the ridge pool, Common House, two wood-fired saunas, wellness gym, pickleball court, outdoor kitchen, fire pits, games, and walking trails.

    Spend the day exploring nearby Cloudland Canyon State Park, book a round of golf or dinner at McLemore, or make the drive into Chattanooga for Rock City and Ruby Falls.

    Or stay right here, soak in the hot tub, open a bottle of wine, sit beside the fire, and enjoy having nowhere you need to be.

    Cloudland Hideaway is an adults-only property for guests 21 and older. Cirrus accommodates a maximum of two guests and pets are not permitted.

    Escape. Elevate. Exhale.
    Welcome to Cloudland Hideaway. Our property was created as a peaceful mountain retreat. We ask all guests to respect the property, our neighbors, the natural surroundings, and other guests so everyone can enjoy the experience.

    ADULTS ONLY

    Cloudland Hideaway is an adults-only property. All registered guests must be 21 years of age or older. The property includes elevated decks, steep and uneven terrain, fire pits, hot tubs, outdoor showers, wood-fired saunas, and other features not designed for children.

    REGISTERED GUESTS ONLY

    Only registered guests are permitted to stay overnight. Parties, events, or additional visitors are not permitted without prior written approval from Cloudland Hideaway.

    QUIET HOURS

    Quiet hours are from 10:00 pm to 08:00 am. Please keep music, conversations, vehicles, and outdoor activities at a respectful volume, particularly during these hours. Sound travels easily in the mountains.

    NO SMOKING OR VAPING INDOORS

    Smoking and vaping are prohibited inside all cabins and shared buildings. Please smoke only in permitted outdoor areas and dispose of smoking materials safely. Never discard cigarettes or smoking materials on the property or in the surrounding woods.

    FIRE SAFETY

    Use fire pits and wood-fired saunas responsibly and only as intended. Never leave a fire unattended. Do not move fire pits, burn trash, or create fires anywhere other than designated areas. Please observe any local burn bans or fire restrictions in effect during your stay.

    HOT TUBS & SAUNAS

    Hot tubs and saunas are used at your own risk. Please follow posted instructions and safety guidelines. No glassware is permitted in or around hot tubs or saunas. Please do not add soaps, oils, bath products, or other substances to hot tubs.

    RESPECT THE MOUNTAIN

    Cloudland Hideaway is surrounded by natural mountain terrain and wildlife. Please stay within designated guest areas, respect wildlife, do not feed animals, and do not remove plants, rocks, wood, or other natural materials from the property.

    PARKING

    Please park only in the designated parking area assigned to your cabin. Do not park on roads, pathways, landscaped areas, or at another guest`s cabin.

    NO UNAUTHORIZED PETS

    Pets are not permitted unless specifically approved by Cloudland Hideaway in advance. Service animals are accommodated as required by applicable law.

    NO PARTIES OR DISRUPTIVE BEHAVIOR

    Cloudland Hideaway is designed for relaxation and connection, not parties. Excessive noise, disruptive behavior, unauthorized gatherings, or conduct that interferes with other guests or neighboring properties is prohibited.

    RESPECT THE CABIN

    Please treat your cabin, furnishings, amenities, and shared spaces with care. Guests are responsible for damage beyond normal wear and tear caused during their stay.

    CHECKOUT

    There is no need to strip beds, wash linens, or perform extensive cleaning before departure. Please gather your belongings, dispose of excessive trash, leave the cabin reasonably tidy, return the key to the lockbox, and secure the cabin when leaving.

    Most importantly, slow down, respect the mountain, respect those around you, and enjoy your time at Cloudland Hideaway.

    Escape. Elevate. Exhale.

Faciliteter på overnatningsstedet

Pool- og spafaciliteter

  • Boblebad
  • Pool
  • Sauna

Internet

  • Tilgængeligt i hytten: Wi-Fi

Parkering og transport

  • Ladestation til elbiler på stedet
  • Bil er påkrævet
  • Parkering på stedet

Køkken

  • Brødrister
  • Isterningmaskine
  • Kaffe-/temaskine
  • Kogeplade
  • Krydderier
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køleskab

Spisning

  • Spisebord

Soveværelser

  • Sengelinned til rådighed
  • Soveværelse

Badeværelse

  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer

Opholdsområder

  • Spisebord

Underholdning

  • Bøger
  • Spil
  • Tv

Udendørsarealer

  • Bålplads
  • Grillfaciliteter
  • Terrasse

Komfort

  • Aircondition
  • Varme

Kæledyr

  • Kæledyr er ikke tilladt

Hjælp til personer med et handicap

  • Røgfrit overnatningssted

Områdets højdepunkter

  • I bjergene

Oplevelser

  • Billiard-/poolbord
  • Bordtennis
  • Motionscenter
  • Fuglekiggeri i nærheden
  • Naturvandringer i nærheden
  • Vandre-/cykelstier i nærheden

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Kuliltedetektor (værten har angivet, at der er en kuliltedetektor på overnatningsstedet)
  • Røgalarm (værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet)
  • Brandslukker

Generelt

  • Børn er ikke tilladt på overnatningsstedet
  • Enhedens størrelse: 56 kvadratmeter
  • Ladestander til elbiler

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 15.00
Minimumsalder for indtjekning: 21 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Husregler

Welcome to Cloudland Hideaway. Our property was created as a peaceful mountain retreat.

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn må ikke opholde sig på dette overnatningssted

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har angivet, at der er en kuliltealarm på overnatningsstedet
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Det er nødvendigt at have en bil for at komme til og fra dette overnatningssted

Om området

Denne hytte befinder sig i bjergene i Menlo. Cloudmont Ski and Golf Resort og Dogwood Hills Golf Resort & Gardens er et besøg værd, hvis oplevelser er på agendaen, mens dem der hellere vil nyde naturen, kan kigge forbi Cloudland Canyon Statspark og Sequoyah Caverns. Brug noget tid på at udforske områdets oplevelser såsom vandre-/cykelruter, vildmarksvandringer og fuglekiggeri. Besøg vores rejseguide til Menlo
Vis flere hytter i Menlo
Kort
Menlo, GA

Hvad ligger i nærheden?

  • Et skovklædt bjerg med efterårsfarver, en klippe og et træhegn.
    Cloudland Canyon Statspark
    24 min. kørsel - 26.3 km
  • En klippekyst med udsigtsplatform og et skilt, der står 'Lovers Leap'.
    Rock City
    48 min. kørsel - 50.8 km
  • Jernbaneskinner der snor sig op gennem et skovområde med efterårsfarver, og fører mod en by i det fjerne.
    Lookout Mountain Incline Railway
    52 min. kørsel - 56.2 km
  • En smal, oplyst hule med blå og pink lys.
    Ruby Falls
    52 min. kørsel - 71.8 km
  • Lookout Mountain Hang Gliding
    38 min. kørsel - 44.9 km

Sådan kommer du rundt

  • Chattanooga, TN (CHA-Chattanooga Metropolitan) - 73 min. kørsel

Restauranter

  • Mama Deluca’s Pizza
    29 min. kørsel
  • Croft
    15 min. kørsel
  • Auld Alliance
    15 min. kørsel
  • The Pocket Cafe
    15 min. kørsel
  • The Creag
    14 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views?

Indtjekning starter kl. 15.00.

Hvornår er udtjekning på Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Private 1BR Mountain Cabin with Hot Tub & Views?

Denne hytte ligger i bjergene, ca. 25 km fra Cloudland Canyon Statspark, Mentone Town Hall og Sequoyah Caverns. Derudover ligger DeSoto Falls og Cloudmont Ski and Golf Resort ca. 32 km derfra.