The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or

Overnatningsstedets klasse: 3

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

9,0 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Pool
  • Spa
  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition
Den nuværende pris er 635 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
25. aug. - 26. aug.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 12 ud af 12 værelser

Comfort-dobbeltværelse

9,2 ud af 10
Fantastisk
(5 anmeldelser)
  • 20 m²
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Traditionelt dobbeltværelse

9,8 ud af 10
Enestående
(6 anmeldelser)
  • 25 m²
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Premium-dobbeltværelse - terrasse

9,6 ud af 10
Enestående
(5 anmeldelser)
  • 25 m²
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Comfort-værelse til 3 personer

  • 20 m²
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (dobbeltseng)
  • Gratis Wi-Fi

Comfort-værelse til 4 personer

9,0 ud af 10
Fantastisk
(2 anmeldelser)
  • 20 m²
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (dobbeltseng)
  • Gratis Wi-Fi

Traditionelt værelse til 3 personer

  • 25 m²
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng og 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Traditionelt værelse til 4 personer

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 25 m²
  • Plads til 4 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Premium-værelse til 3 personer - terrasse

  • 25 m²
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (dobbeltseng)
  • Gratis Wi-Fi

Premium-værelse til 4 personer - terrasse

7,6 ud af 10
Godt
(5 anmeldelser)
  • 25 m²
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (dobbeltseng)
  • Gratis Wi-Fi

Tradition Double Room

  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Tradition Quadruple Room

  • Plads til 4 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Comfort Quadruple Room

  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (enkeltseng)
  • Gratis Wi-Fi
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or befinder sig i Maen-Roch. Emmanuel-de-la-Villeon Museum og Søfartsmuseum er nogle af de kulturelle seværdigheder, mens et par eksempler på de oplevelser, du kan udforske i området, er Domaine de Boulet og Ange Michel Forlystelsespark. Avranches Botanisk Have og Biskoppens Have er også et besøg værd. Benyt lejligheden til at udforske områdets udendørsoplevelser som ridning. Besøg vores rejseguide til Saint-Brice-en-Coglès
Kort
6-8 Rue Chateaubriand, Maen-Roch, 35460

Hvad ligger i nærheden?

  • Le Rocher Portail
    7 min. kørsel - 4.1 km
  • Château de la Ballue
    18 min. kørsel - 19.3 km
  • Forêt de Villecartier
    19 min. kørsel - 17.4 km
  • Bretagne Amerikansk Kirkegård
    19 min. kørsel - 22.8 km
  • Château de Fougères
    19 min. kørsel - 24.1 km

Sådan kommer du rundt

  • Pontorson-Mont-Saint-Michel Station - 21 min. kørsel
  • Rennes (RNS-Saint-Jacques) - 44 min. kørsel

Restauranter

  • Café de la Place
    2 min. gang
  • Mauduit François
    10 min. kørsel
  • Tout le Monde en Parle
    6 min. gang
  • Pepperoni
    1 min. gang
  • Le F
    13 min. kørsel

Om overnatningsstedet

The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or

  • Højdepunkter på overnatningsstedet
  • Du kan se frem til en terrasse, en have og en legeplads hos The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or. Benyt stedets sauna, og lad dig forkæle med kropsbehandlinger eller massage. Stedets gourmetrestaurant, Le Surcouf, byder på retter med fisk og skaldyr. Gratis Wi-Fi på værelset er til rådighed for alle gæster, og der tilbydes en bar og et fitnesscenter.
  • Du kan desuden drage fordel af følgende under dit ophold:
    • En indendørs pool samt liggestole
    • Kontinental morgenmad (tillægsgebyr), gratis aviser og røgfrie områder
    • En festsal, mødelokaler og en døgnåben reception
    • Et pengeskab i receptionen og et selskabslokale
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser hos The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or tilbyder faciliteter såsom aircondition samt andre goder som gratis Wi-Fi og pengeskabe.
  • Ekstra faciliteter tæller:
    • Badeværelser med badekar eller brusere og hårtørrere
    • Fladskærms-tv med satellitkanaler
    • Vugger/barnesenge, daglig rengøring og skriveborde

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Ingen mulighed for parkering på stedet

Mad og drikke

  • Kontinental morgenmad tilbydes dagligt fra kl. 07.00 til kl. 09.00 mod et gebyr på 12,50 EUR for voksne og 5,50 EUR for børn
  • En bar/lounge
  • En restaurant
  • Snackbar/deli

Restauranter på stedet

  • Le Chateaubriand
  • Le Surcouf

Oplevelser

  • Indendørs pool
  • Legeplads
  • Motionscenter
  • Sauna

Familievenlige faciliteter

  • Indendørs pool
  • Legeplads
  • Lydisolerede værelser
  • Snackbar/deli
  • Vugge (tillægsgebyr)

Bekvemmeligheder

  • Døgnåben reception
  • Gratis aviser i lobbyen
  • Pengeskab i receptionen

Gæstefaciliteter

  • Rengøring (dagligt)

Forretningstjenester

  • Konferencelokaler med et areal på 75 m²
  • Mødelokaler

Udendørs

  • Have
  • Liggestole ved poolen
  • Terrasse

Spa

  • Kropsbehandlinger
  • Massage
  • Spafaciliteter

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Adgang for kørestolsbrugere (kan være begrænset)
  • Ingen elevator

Andet

  • 1 bygning
  • 2 etager
  • Receptionssal
  • Rygning er ikke tilladt
  • Selskabssal

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Sengelinned til rådighed
  • Vugge (tillægsgebyr)

Badeværelse

  • Badekar eller brusekabine
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Privat badeværelse

Underholdning

  • Fladskærms-tv med kabel-/satellitkanaler

Mad og drikke

  • Roomservice

Andet

  • Aircondition
  • Lydisolerede værelser
  • Pengeskab
  • Skrivebord

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 23.00
Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner. Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 48 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 20.00
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Renoveringer og lukninger

Følgende faciliteter lukkes på sæsonbasis hvert år. De vil være lukkede fra den 1. januar til den 31. marts:
  • En af swimmingpoolene
  • Sauna

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr er tilladt mod et ekstra gebyr på EUR 15.00 pr. kæledyr pr. dag
Servicedyr er tilladt, og der opkræves ikke gebyrer
Begrænsninger gælder. For flere oplysninger kan du kontakte overnatningsstedet via telefonnummeret på reservationsbekræftelsen

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
Ekstrasenge er ikke tilgængelige
Vugger (barnesenge) er tilgængelige mod et gebyr på 5.0 EUR pr. nat

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for kontinental morgenmad: 12.5 EUR for voksne og 5.5 EUR for børn (cirkapriser)
  • Tillægsgebyr for kæledyr: EUR 15.00 pr. kæledyr pr. dag
  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Gebyr for baby-/barneseng: 5.0 EUR pr. nat

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og kontanter
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Dette overnatningssted har ingen elevatorer
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger
Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger og spabehandlinger. Reservationer kan foretages ved at tage kontakt til overnatningstedet inden ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen

Overnatningsstedets klasse

Dette overnatningssted har modtaget sin officielle stjernevurdering fra ATOUT France, det franske agentur for turismeudvikling.

Ofte stillede spørgsmål

Har The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or en pool?

Ja, dette overnatningssted har en indendørs pool. En af swimmingpoolene er lukket fra den 1. januar til og med den 31. marts hvert år.

Hvad koster det at overnatte hos The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or den 25. aug. 2026 starter fra 635 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 24. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Ja, kæledyr er tilladt på dette overnatningssted. Der er et gebyr på 15.00 EUR pr. kæledyr pr. dag. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Visse begrænsninger kan gælde. Kontakt overnatningsstedet for at få flere oplysninger.

Hvor meget koster parkering hos The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or?

Dette hotel tilbyder ikke parkering.

Hvornår er indtjekning på The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 23.00. Sen indtjekning er mulig i et begrænset tidsrum.

Hvornår er udtjekning på The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger The Originals Boutique, Hôtel Le Lion d'Or?

Dette hotel ligger i Maen-Roch, kun 3 km fra Le Rocher Portail og ca. 15 km fra Haute Bretagne Botaniske Have og Forêt de Villecartier. Derudover ligger Château de Fougères og Château de la Ballue ca. 20 km derfra.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.