Hele lejligheden·Privat vært

Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace"

Billedgalleri for Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace"

En swimmingpool omgivet af tropiske planter og en statue.
Video af overnatningsstedet
En udendørs patio med et bord og stole, omgivet af krukker med planter og en stor parasol.
En lille tekøkken med mikroovn, vask og skabe.
En kystby med klart vand, sandstrand og hvide huse.

Hele lejligheden

1 soveværelse1 badeværelse40 m2

Populære faciliteter

  • Pool
  • Køkken
  • Vaskemaskine
  • Gratis Wi-Fi
  • Motionscenter
  • Udendørsareal

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace"

  • Welcome to Casa Dan, a bright and welcoming apartment in Corralejo, perfect for a relaxing holiday in Fuerteventura.

    One of our favourite features is the private terrace overlooking the pool and gardens, with outdoor seating and sun loungers. It’s the perfect place to enjoy breakfast in the sunshine, relax after a day at the beach, or unwind with a drink in the evening.

    The apartment has one bedroom with a 140 × 200 cm bed, a living room with sofa bed, a fully equipped kitchen and a bathroom with shower.

    For a comfortable stay, you’ll also have fast fibre Wi-Fi of up to 226 Mbps, a 43” Smart TV, washing machine, microwave, hairdryer and everything you need for both short holidays and longer stays.

    Casa Dan is located within the peaceful Residencial Las Dunas complex, surrounded by well-maintained gardens and offering two swimming pools — one for adults and one for children — as well as a gym and communal areas.

    The location makes it easy to enjoy Corralejo without needing a car. Beaches, supermarkets, shops, bars and restaurants are all within walking distance, and Corralejo town centre is also easily accessible on foot. The famous Corralejo Dunes and their beautiful beaches are just a short distance away.

    There is free street parking around the complex, and the apartment offers self check-in, making your arrival simple and flexible.

    A perfect base for exploring Fuerteventura, enjoying the pool and beaches of Corralejo, or simply relaxing under the Canarian sun. ☀️🌴

Faciliteter på overnatningsstedet

Strand

  • Strand i nærheden

Pool- og spafaciliteter

  • Fællespool
  • Udendørs pool

Internet

  • Tilgængeligt i lejligheden: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Parkering på stedet

Køkken

  • Brødrister
  • Elkedel
  • Kaffe-/temaskine
  • Kogeplade
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn

Spisning

  • Spisebord

Soveværelser

  • Sengelinned til rådighed
  • Soveværelse

Badeværelse

  • 1 badeværelse
  • Bruser
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Sæbe
  • Toiletpapir

Opholdsområder

  • Spisebord
  • Stue

Underholdning

  • Smart-tv

Udendørsarealer

  • Terrasse
  • Udendørs møbler

Tøjvask

  • Vaskemaskine
  • Vaskeri

Kæledyr

  • Kæledyr er ikke tilladt

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Adgang til pool via rampe på stedet
  • Belysning ved indgang
  • Flisegulv på fællesarealer
  • Indgangsrampe
  • Ingen elevator
  • Pool med adgang for kørestolsbrugere
  • Særlige rygeområder

Service og tjenester

  • Rengøring efter anmodning
  • Strygejern/strygebræt
  • Udskiftning af håndklæder efter anmodning
  • Udskiftning af sengelinned (efter anmodning)

Områdets højdepunkter

  • I en landsby
  • Tæt på et shoppingoutlet
  • Tæt på havet
  • Tæt på marinaen

Oplevelser

  • Cykelopbevaring
  • Cykelparkering
  • Motionscenter
  • Dykning i nærheden
  • Fuglekiggeri i nærheden
  • Kasino i nærheden
  • Mountainbiking i nærheden
  • Mulighed for at sejle i motorbåd i nærheden
  • Mulighed for at sejle i nærheden
  • Mulighed for at svømme i nærheden
  • Naturvandringer i nærheden
  • Snorkling i nærheden
  • Surfing/bodyboarding i nærheden
  • Vandre-/cykelstier i nærheden
  • Windsurfing i nærheden
  • Økoture i nærheden

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Ingen kuliltedetektor eller gasapparater (værten har angivet, at der ikke er en kuliltedetektor eller gasapparater på overnatningsstedet)
  • Ingen røgalarm (værten har angivet, at der ikke er en røgalarm på overnatningsstedet)
  • Deadbolt-lås

Generelt

  • Cykelopbevaring
  • Cykelparkering
  • Enhedens størrelse: 40 kvadratmeter
  • Håndklæder udskiftes efter anmodning
  • LED-belysning anvendes delvist
  • Overnatningsstedet ligger i et resort
  • Rengøring (efter anmodning)
  • Sengetøj udskiftes efter anmodning
  • Termoruder

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 15.00
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Udtjekningsinstruktioner

Værten kræver, at du gør følgende, inden du tjekker ud:
Fjern personlige genstande, fjern resterende mad og drikkevarer, og tag skraldet ud
Sluk lyset, lås dørene, og aflever nøglerne
Hvis du ikke udfører disse, kan det resultere i en negativ anmeldelse fra værten.

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt

Rygning

Rygning er tilladt: I udvalgte områder

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted administreres af en privat vært (en person, der ikke udlejer som virksomhed eller erhverv). EUs forbrugerlov, herunder fortrydelsesret, gælder ikke for din reservation. Din reservation er dog dækket af din private værts afbestillingsregler.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Langvarige ophold godtages
Værten har angivet, at der ikke er nogen kuliltealarm eller gasapparater på overnatningsstedet
Værten har angivet, at der ikke er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer lås med dødbolt
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking
Overnatningsstedets registreringsnummer VV-35-2-0002804

Vi bør nævne

Dette overnatningssted har ingen elevatorer
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger

Om området

Denne lejlighed befinder sig i La Oliva tæt på et vandland og tæt på stranden. Museo del Grano La Cilla og Canario-kunstcentret er nogle af de kulturelle seværdigheder, mens et par eksempler på de oplevelser, du kan udforske i området, er Acua Water Park og Cross Island. Aqualava Vandland og Wolf Patton Labyrint er også et besøg værd. Oplevelser som dykning og snorkling giver gode muligheder for at komme ud på eller i det omgivende vand, eller du kan tage på eventyr ved at afprøve vandre-/cykelruter og cykling i nærheden. Besøg vores rejseguide til Corralejo
Vis flere lejligheder i Corralejo
Kort
Corralejo, Las Palmas

Hvad ligger i nærheden?

  • En strand med surfbrædder og surfere i baggrunden.
    Playa Real
    7 min. gang - 0.6 km
  • Et par sidder på en bænk i en park med palmer og et indkøbscenter i baggrunden.
    El Campanario Indkøbscenter
    8 min. gang - 0.7 km
  • En stor statue af en karakter i en blå og sølvfarvet dragt med orange hår, foran en bygning med rødt tag og blå døre.
    Acua Water Park
    15 min. gang - 1.3 km
  • En strand med klart turkis vand, blide bølger og et fjerntliggende bjerg.
    Playa Waikiki
    15 min. gang - 1.3 km
  • Flag Beach
    13 min. gang - 1.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Puerto del Rosario (FUE-Fuerteventura) - 36 min. kørsel

Restauranter

  • Cafe Bar Habana
    8 min. gang
  • My Favorite Club Lounge - - Adults only (+16)
    8 min. gang
  • Windbar
    13 min. gang
  • Cosmos restaurant & astro bar Corralejo
    8 min. gang
  • Enyesque
    3 min. gang

Ofte stillede spørgsmål

Har Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace" en pool?

Ja, dette overnatningssted har en udendørs pool.

Er Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace" et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace"?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace"?

Indtjekning starter kl. 15.00.

Hvornår er udtjekning på Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace"?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Casa Dan "Pool Views & Excellent Private Garden Terrace"?

Dette lejlighedskompleks ligger ved vandet, kun 0,5 km fra Tres Vistas og 2,9 km fra Corralejo Strand. Derudover ligger El Campanario Indkøbscenter og Bajo del Medio 10 minutter derfra.