Hele lejligheden

Luxury apartment in the castle in Jausiers

Billedgalleri for Luxury apartment in the castle in Jausiers

En stor hvid bygning med et tårn, omgivet af frodigt grønt løv.
En historisk bygning med et tårn, omgivet af efterårsblade og bjerge i baggrunden.
Et hotelværelse med seng, et natbord, et vindue med gardiner og udsigt til det fri.
Et moderne køkken med indbygget ovn, kaffemaskine og spiseplads med bord og stole.
En terrasse med udendørs møbler, en hvid bygning med dekorative buer og udsigt til bjerge.

Anmeldelser

8,0 ud af 10.
Rigtig godt

Hele lejligheden

2 soveværelser1 badeværelse50 m2

Populære faciliteter

  • Pool
  • Køkken
  • Vaskemaskine
  • Mulighed for parkering
  • Grillfaciliteter

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Luxury apartment in the castle in Jausiers

  • HostnFly offers this lovely 50 m² apartment in Jausiers, located on the 2nd floor (no elevator). It has all the necessary amenities for a comfortable stay and can accommodate up to 6 people. Enjoy your stay! :)

    ## Logement
    Discover this exceptional apartment located within the Château des Magnans, an iconic historic monument at the heart of the Ubaye Valley, considered the most beautiful of the "Mexican Villas".

    Perfect for an unforgettable stay blending modern comfort and authentic history, this apartment offers a unique experience in the heart of nature.

    The apartment can accommodate up to 4 guests thanks to one bedroom with a 160x200 double bed, a 160x200 sofa bed, and a 90x190 bunk bed.
    Each guest has their own space to fully enjoy the region's activities.

    Bed linen and towels are included in the cleaning fee, for a hassle-free stay.

    Fully equipped, the apartment features a modern kitchen, a shower room, and a cozy living room to relax after a day of adventures.

    Enjoy the large 15 m² terrace with balcony, offering stunning views over the Ubaye Valley.
    Equipped with 2 sun loungers, garden furniture, and a parasol for 6 people, it's perfect for memorable evenings.

    Access the exclusive aqualudic center with panoramic indoor heated pool, spa, hammam, sauna, and cafeteria for a delicious breakfast.
    The shared pool remains open all year round (except March and November, daytime only).

    Your location is exceptional: close to Barcelonnette with its lively atmosphere, supermarkets, restaurants, and terraces.
    In Jausiers, discover the local producers' house.

    Just a few minutes' walk from Lake Siguret at the foot of the château: supervised swimming, water activities, climbing wall, mini-golf, paddleboarding.

    30 minutes by car: Lake Serre-Ponçon and Italian border.

    Gateway to the Mercantour National Park and the legendary Route du Col de la Bonette, one of Europe's highest passes.

    Sports activities at your fingertips: hiking, rafting, kayaking, canyoning, horse riding, road cycling, mountain biking, paragliding, gliding, and 3 nearby ski resorts (Pra-Loup, Super-Sauze, Sainte-Anne-la-Condamine).

    Book now your getaway at Château des Magnans and live a unique experience in the heart of the Southern French Alps!

    ## Emplacement
    Jausiers is an authentic alpine village in the Alpes-de-Haute-Provence, nestled in the heart of the Ubaye Valley amid stunning mountain scenery. Surrounded by imposing peaks, lakes and forests, it offers a peaceful haven perfect for nature lovers and outdoor enthusiasts. The resort is renowned for its friendly atmosphere, quality local products and breathtaking landscapes that invite escape. Year-round, visitors enjoy hiking, skiing, mountain biking, rafting and traditional markets. Nearby, Barcelonnette and the Mercantour National Park complete an unforgettable stay in the Southern French Alps.


    ## Transports
    From Jausiers train station:
    approximately 5 minutes by car.

    From Barcelonnette train station: approximately 15 minutes by car.

    From Marseille-Provence Airport: approximately 2 hours 15 minutes by car.

    From Nice Côte d'Azur Airport: approximately 2 hours 30 minutes by car.

Faciliteter på overnatningsstedet

Pool- og spafaciliteter

  • Fællespool
  • Sauna

Parkering og transport

  • Parkering på stedet

Køkken

  • Kaffe-/temaskine
  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn
  • Opvaskemaskine
  • Ovn

Soveværelser

  • 2 soveværelser
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • 1 badeværelse
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer

Opholdsområder

  • Stue

Underholdning

  • Tv

Udendørsarealer

  • Balkon
  • Grillfaciliteter

Tøjvask

  • Vaskemaskine

Komfort

  • Varme

Kæledyr

  • Kæledyr er ikke tilladt

Hjælp til personer med et handicap

  • Røgfrit overnatningssted

Service og tjenester

  • Strygejern/strygebræt

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Kuliltedetektor ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en kuliltedetektor på overnatningsstedet – medbring eventuelt en bærbar detektor)
  • Røgalarm ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en røgalarm på overnatningsstedet)

Generelt

  • Enhedens størrelse: 50 kvadratmeter

Lignende overnatningssteder

Politikker

Indtjekning

Indtjekning starter kl. 16.00
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kontanter
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har ikke angivet, om der er en kuliltealarm på overnatningsstedet. Medbring evt. egen alarm.
Værten har ikke angivet, om der er en røgalarm på overnatningsstedet
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger

Om området

Denne lejlighed befinder sig i Jausiers. Musée de la Vallée og Théatre El Zocalo er nogle af de kulturelle seværdigheder. Er du interesseret i oplevelser, kan du udforske Savonnette 2 og Savonnette 1. Jungle Adventure Park og Rapid'eau Raft er også et besøg værd. Besøg vores rejseguide til Jausiers
Vis flere lejligheder i Jausiers
Kort
Jausiers

Hvad ligger i nærheden?

  • En gruppe vandrere på en græsdækket sti i bjergene, med tætte skove og høje bjerge i baggrunden.
    Ubaye Dalen
    1 min. gang - 0.0 km
  • Et bjergrigt landskab med bygninger og en gondollift.
    Pra-Loup Skiresort
    22 min. kørsel - 17.8 km
  • En græsbevokset dal med et bjerg i baggrunden.
    La Foux d'Allos
    38 min. kørsel - 34.8 km
  • En turkis sø omgivet af bjerge og klippefremspring.
    Lac de Serre-Poncon
    41 min. kørsel - 41.9 km
  • Val d'Allos
    36 min. kørsel - 33.4 km

Sådan kommer du rundt

  • Embrun Saintt-Clément Station - 51 min. kørsel
  • Nice (NCE-Côte d'Azur) - 156 min. kørsel

Restauranter

  • La Sonnaille
    12 min. gang
  • Les Arcades
    15 min. gang
  • Bar Les Gleizolles
    8 min. kørsel
  • Snack l'esquimau
    7 min. kørsel
  • Restaurant du Dôme
    30 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Luxury apartment in the castle in Jausiers en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Luxury apartment in the castle in Jausiers et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Luxury apartment in the castle in Jausiers?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Luxury apartment in the castle in Jausiers?

Indtjekning starter kl. 16.00.

Hvornår er udtjekning på Luxury apartment in the castle in Jausiers?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Luxury apartment in the castle in Jausiers?

Dette lejlighedskompleks i Jausiers ligger kun få skridt fra Ubaye Dalen og under 15 km fra Musée de la Vallée og Savonnette 2. Derudover ligger Savonnette 1 og Sauze ca. 15 km derfra.

Anmeldelser

Anmeldelser af Luxury apartment in the castle in Jausiers

8,0

Alletiders

10

Rengøring

10

Området
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 0 af i alt 1 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 1 af i alt 1 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 1 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 1 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 1 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
C'est vraiment un endroit propre et magnifique avec une vue imprenable depuis le balcon. On y admire le ciel étoilé et même la Voie lactée la nuit. L'emplacement est un excellent point de départ pour les randonneurs et les cyclistes. Nous n'avons pas utilisé la piscine, mais elle avait l'air bien. Surtout pour les familles.L'appartement pourrait être un peu mieux équipé. La cuisine, par ailleurs neuve, disposait du matériel nécessaire, mais elle pourrait être plus complète. Des coussins sur les chaises longues du balcon seraient un plus appréciable. Nos contacts, la famille FOUCAUD, ont été très serviables et sympathiques, et nous ont réservé un accueil des plus chaleureux.
Overnattede 3 nætter i august 2026