Classic, dog-friendly home near golf with heated pool, enclosed yard & fireplace
Primary renter must be at least 25 years of age to rent (Proof of age required)
This beautiful, single-level, family-friendly home is located in a private, gated community with sweeping mountain views. Guests also enjoy access to the community's amenities, including three sparkling pools, a fitness center, and tennis and pickleball courts inside the Fun Zone. Outside, this vacation rental features a private backyard with its own sparkling pool and a cascading waterfall spa. Prepare something special on the gas grill and dine together alfresco under the umbrella.
Inside, the open floor plan is fantastic for entertaining and includes a well-equipped, full kitchen with stainless steel appliances, granite countertops, and a breakfast bar. Gather at the casual table for family game nights, or enjoy a meal in the more elegant dining area.
The primary suite features a bed, a TV, and an attached full bath, offering the perfect layout for comfort and relaxation. The remaining three bedrooms are comfortable and ideal for a great night's sleep. Added conveniences include complimentary WiFi and a high-capacity washer/dryer. This home is close to several popular Palm Springs-area events, including the Coachella Valley Music Festival, Stagecoach Country Music Festival, and numerous equestrian events at the Empire Polo Club, just two miles away.
Visit Palm Desert, only 11 miles away, for spas, boutiques, and plenty of restaurants. Or spend your days on the golf course or tennis court, and your nights enjoying the local nightlife and sampling some of the area's iconic, historic steakhouses.
Things to Know Outdoor music is prohibited. Music that is played indoors must not be heard outdoors. City ordinance states that any music that is audible from the property line is a violation. Noise from gatherings during the day is permissible but must be measured and reasonable. Daytime is considered 10:00 am to 10:00 pm Pool and Spa heating can be purchased for an extra fee per day. Pricing can vary, depending on the size of the pool and spa, it can take up to 48 hours to heat. Please reach out prior to arrival if you are interested in adding this amenity. Property Permit ID:20-00024527
Faciliteter på overnatningsstedet
Pool- og spafaciliteter
Opvarmet pool
Privat pool
Internet
Tilgængeligt i huset: gratis Wi-Fi
Parkering og transport
Parkering på stedet
Køkken
Brødrister
Isterningmaskine
Kaffe-/temaskine
Kogeplade
Krydderier
Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
Køleskab
Mikrobølgeovn
Opvaskemaskine
Ovn
Spisning
Spisebord
Soveværelser
4 soveværelser
Sengelinned til rådighed
Badeværelse
2 badeværelser
Bruser
Håndklæder til rådighed
Hårtørrer
Opholdsområder
Pejs
Separat spiseområde
Spisebord
Underholdning
Smart-tv
Udendørsarealer
Grillfaciliteter
Indhegnet gårdhave
Tøjvask
Vaskemaskine
Vaskeri i nærheden
Komfort
Aircondition
Varme
Kæledyr
Kæledyrsvenligt
Hjælp til personer med et handicap
Røgfrit overnatningssted
Service og tjenester
Rengøring efter anmodning
Strygejern/strygebræt
Telefon
Områdets højdepunkter
I centrum
Tæt på en zoologisk have
Tæt på et hospital
Tæt på et shoppingoutlet
Oplevelser
Golf
Opvarmet pool
Bjergklatring i nærheden
Fiskeri i nærheden
Fuglekiggeri i nærheden
Golf i nærheden
Kasino i nærheden
Klatring i nærheden
Mulighed for at cykle i nærheden
Mulighed for at gå på jagt i nærheden
Mulighed for at ride i nærheden
Mulighed for at svømme i nærheden
Naturvandringer i nærheden
Vandre-/cykelstier i nærheden
Vingårdsture i nærheden
Sikkerhedsforanstaltninger
Kuliltedetektor (værten har angivet, at der er en kuliltedetektor på overnatningsstedet)
Røgalarm (værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet)
En voksen på 18 år eller derover skal påtage sig hele ansvaret for reservationen
Du modtager en e-mail fra værten med instruktioner til indtjekning og udtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
Kæledyr
Kæledyr er tilladt
Servicedyr er tilladt, og der opkræves ikke gebyrer
Børn og ekstra senge
Børn er velkomne
Besked fra værten: Children allowed
Begivenheder
Arrangementer er ikke tilladt
Rygning
Rygning er ikke tilladt
Vigtige oplysninger
Godt at vide
Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har angivet, at der er en kuliltealarm på overnatningsstedet
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker, førstehjælpskasse og lås med dødbolt
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig
Dette overnatningssted administreres gennem vores samarbejdspartner Vrbo. Du modtager en e-mail fra Vrbo med et link til en Vrbo-konto, hvorfra du kan ændre eller afbestille din booking
Overnatningsstedets registreringsnummer 50273
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.
Om området
Denne feriebolig befinder sig i centrum i Indio. Empire Polo Club og PGA West Golf Course er begge et besøg værd, hvis oplevelser ligger høj på listen. Ser du frem til et event eller en sportbegivenhed under din rejse? Se, hvad Indian Wells Tennis Garden eller El Dorado Polo Club har på programmet. Oplevelser som fiskeri og svømning giver gode muligheder for at komme ud på eller i det omgivende vand, eller du kan tage på eventyr ved at afprøve jagt og vandring i nærheden. Besøg vores rejseguide til Indio
Thermal, Californien (TRM-Jacqueline Cochran Regionale Lufthavn) - 15 min. kørsel
Restauranter
The Cantina at Eldorado Polo Grounds
5 min. kørsel
McDonald's
11 min. kørsel
Taco Bell
4 min. kørsel
Spicy Pie
5 min. kørsel
Starbucks
11 min. kørsel
Ofte stillede spørgsmål
Har Classic, dog-friendly home near golf with heated pool, enclosed yard & fireplace en pool?
Ja, dette overnatningssted har en pool. Blandt pooltyperne finder du en opvarmet pool.
Er Classic, dog-friendly home near golf with heated pool, enclosed yard & fireplace et kæledyrsvenligt overnatningssted?
Ja, kæledyr er tilladt på dette overnatningssted.
Hvor meget koster parkering hos Classic, dog-friendly home near golf with heated pool, enclosed yard & fireplace?
Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.
Hvornår er indtjekning på Classic, dog-friendly home near golf with heated pool, enclosed yard & fireplace?
Indtjekning starter kl. 16.00.
Hvornår er udtjekning på Classic, dog-friendly home near golf with heated pool, enclosed yard & fireplace?
Udtjekning er kl. 10.00.
Hvor ligger Classic, dog-friendly home near golf with heated pool, enclosed yard & fireplace?
Feriested ligger i hjertet af Indio, kun 2,1 km fra Indian Palms Country klub og 2,5 km fra Empire Polo Club. Derudover ligger John F. Kennedy Memorial Hospital og Indio Community Health Center ca. 5 km derfra.
Anmeldelser
Anmeldelser af Classic, dog-friendly home near golf with heated pool, enclosed yard & fireplace
8,4
Alletiders
Alle de viste anmeldelser er indsendt af rigtige gæster. Kun rejsende, som har booket et ophold hos os, kan indsende en anmeldelse. Vi verificerer anmeldelser i henhold til vores retningslinjer og offentliggør alle anmeldelser, hvad enten de er positive eller negative.Flere oplysningerÅbner i et nyt vindue
8,6
Rengøring
8,0
Området
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 10 af i alt 15 anmeldelser
10 - Fremragende
10
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 2 af i alt 15 anmeldelser
8 - Udmærket
2
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 15 anmeldelser
6 - Okay
0
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 1 af i alt 15 anmeldelser
4 - Dårligt
1
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 2 af i alt 15 anmeldelser
2 - Forfærdeligt
2
Anmeldelser
Fra en partnerside
10/10 Fremragende
Grace K.
19. jul. 2021
Great Vacation Home
Our family wanted a simple vacation and this place offered it all! Everything was perfect and even the weather was surprisingly nice for it being the middle of summer! Great place and definitely would recommend to others looking for a nice, fun trip!
Fra en partnerside
10/10 Fremragende
Rob S.
3. jan. 2022
Great house!
Really spacious with lots of kitchen amenities.
Fra en partnerside
10/10 Fremragende
Gouri P.
25. dec. 2021
Cozy clean peaceful
Very clean. Very well equipped. It was a wonderful stay we had.
Verificeret anmeldelse
10/10 Fremragende
Judy K.
8. maj 2022
Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Wonderful experience for a family getaway
The house was clean and fully stocked. Great pool and a family friendly home!
Overnattede 2 nætter i maj 2022
Verificeret anmeldelse
10/10 Fremragende
Danielle M.
3. feb. 2026
Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Great space! Kitchen was amazing! Finally a rental with enough pot and pans and kitchen gadgets! And sharp knives!!!
Overnattede 2 nætter i januar 2026
Fra en partnerside
8/10 Godt
Edward W.
10. okt. 2021
Indian Palms Vacation Villa
Gated community, nice house, plenty of room, lots of work tables inside, nice kitchen.
Fra en partnerside
10/10 Fremragende
cheryl h.
12. apr. 2018
Great Home
great home everything was clean easy access to polo fields nice area gated community
Fra en partnerside
10/10 Fremragende
Domonick L.
2. mar. 2022
Beautiful home
Great beds clean home and pool warmed up enough considering how cold it was out in Indio. Family enjoyed themselves my cat enjoyed exploring a new area
Overnattede 2 nætter i februar 2022
Verificeret anmeldelse
10/10 Fremragende
Gretchen V.
4. jan. 2023
Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Family get away
Spent a wonderful with my family and my Godmothers family. The house layout was perfect and the culinary equipment allowed me to cook award winning meals. And I was able to take advantage of the golf course!
Overnattede 5 nætter i december 2022
Verificeret anmeldelse
4/10 Ringe
Rob S.
29. mar. 2026
Synes godt om: Rengøring
Synes ikke om: Indtjekning, kommunikation
Very difficult to communicate with the property management. Never got instructions on how to get access to the entrance gate, and where it was. Finnaly got a gate pass on the last night. Heated pool. Yes, 49 dollars a day Additional fee for it is ridiculous. Good amenities. Clean place.
Overnattede 3 nætter i marts 2026
Fra en partnerside
10/10 Fremragende
Jacqueline H.
7. maj 2022
Perfect group getaway home!
Loved staying here during Stagecoach weekend! This home was perfect for what we needed. Great kitchen space, spacious living room, nice bedrooms, and the pool was an absolute plus! I will say one of the bedrooms has a water bed (lol) which we were not expecting. Either we missed it on the description or it didn't say it. We could not have asked for a better house while we were staying in the desert!
Verificeret anmeldelse
8/10 Godt
Lindsay M.
19. jan. 2024
Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, annoncens rigtighed
Cute house- guard gate is a nightmare
The house was cute. Great layout and well stocked. The neighbors a few doors down partied late both nights with super loud music. The guard gate took over 30 minutes to get through every time we had to go back to the house. Won’t stay there again for the lacrosse tournament. A transmitter would have been helpful and much more efficient since we were exhausted coming back from spending long days at the field for the tournament and had to sit forever in line to get back in.
Overnattede 3 nætter i januar 2024
Verificeret anmeldelse
2/10 Bundkarakter
Qiyuan Y.
22. sep. 2020
Synes ikke om: Rengøring, indtjekning, kommunikation
Horrible check in process
The door code provided in the check in instructions by was not correct and we had to wait for 3 hours outside in 120 degree weather and couldn’t get a timely response to resolve the issue and didn’t get a response at all from the property manager after we complained. Deep cleaning was not done, there was also glasses in the pool and on the floor in the living room. Very disappointing stay!
Overnattede 2 nætter i september 2020
Verificeret anmeldelse
2/10 Bundkarakter
Dorian T.
13. maj 2025
Synes godt om: Rengøring, beliggenhed
Synes ikke om: Indtjekning, kommunikation
Overnattede 3 nætter i april 2025
Verificeret anmeldelse
10/10 Fremragende
Loni C.
22. dec. 2024
Overnattede 3 nætter i november 2024
Udforsk en verden af forskellige rejser med Expedia