Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station

Overnatningsstedets klasse: 2

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

8,6 ud af 10.
Fremragende

Populære faciliteter

  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Rengøring
  • Døgnåben reception
Den nuværende pris er 420 kr.
19. nov. - 20. nov.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 5 ud af 5 værelser

Standardværelse - kun mænd - ikke-ryger (Capsule)

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(8 anmeldelser)
  • 2 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng

Standardværelse - kun kvinder - ikke-ryger (Capsule)

8,6 ud af 10
Fremragende
(4 anmeldelser)
  • 2 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng

Premium-værelse - kun mænd - ikke-ryger (Capsule)

  • 9 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng

Familieværelse til 4 personer - ikke-ryger (Max. 4 people)

8,8 ud af 10
Fremragende
(3 anmeldelser)
  • 9 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 2 køjesenge (enkeltsenge)

Familieværelse - ikke-ryger (up to 6 guests with Bunk Bed)

9,0 ud af 10
Fantastisk
(2 anmeldelser)
  • 13 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 3 køjesenge (enkeltsenge)
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station befinder sig i Ekimaecho – et område i Himeji. Himeji Slot og Gokoku-helligdommen er et par eksempler på nogle af de lokale seværdigheder, mens andre inkluderer Arcrea Himeji Kultur- og Kongrescenter og Koko-en-haven. Zoologisk have i Himeji-byen og Tegarayama-centralparken er også et besøg værd. Besøg vores rejseguide til Himeji
Kort
6-8F, Himejiekimae Daiichi Bldg, 222, Ekimaecho, Himeji, Hyogo, 670-0927

Hvad ligger i nærheden?

  • En rolig sø med store sten, frodige grønne træer og en traditionel bygning i baggrunden.
    Koko-en-haven
    15 min. gang - 1.3 km
  • Et traditionelt japansk slot med flere niveauer, omgivet af frodig vegetation og blomstrende træer.
    Himeji Slot
    19 min. gang - 1.6 km
  • Arcrea Himeji Kultur- og Kongrescenter
    8 min. gang - 0.7 km
  • Egret Himeji
    10 min. gang - 0.9 km
  • Zoologisk have i Himeji-byen
    18 min. gang - 1.5 km

Sådan kommer du rundt

  • Himeji Station - 2 min. gang
  • Kobe (UKB) - 72 min. kørsel

Restauranter

  • 姫路タンメン
    3 min. gang
  • 御座候
    4 min. gang
  • サイゼリヤ 姫路グランフェスタ店
    4 min. gang
  • 餃子の王将姫路駅前店
    1 min. gang
  • 鳥貴族 姫路駅前3号店

Om overnatningsstedet

Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station

  • Kapselhotel i nærheden af Himeji Slot
  • Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station har alt, hvad du behøver. Hold forbindelsen med gratis Wi-Fi på værelset.
  • Andre fordele hos dette kapselhotel inkluderer:
    • En automat, et pengeskab i receptionen og røgfrie områder
    • En døgnåben reception og en elevator
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle 117 værelser tilbyder faciliteter og tjenester såsom aircondition og gratis Wi-Fi.
  • Andre faciliteter på værelserne inkluderer:
    • Badeværelser med brusere og gratis toiletartikler
    • Varme og daglig rengøring

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Ingen mulighed for parkering på stedet

Bekvemmeligheder

  • Automat
  • Døgnåben reception
  • Fælles mikrobølgeovn
  • Pengeskab i receptionen

Gæstefaciliteter

  • Rengøring (dagligt)

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator

Andet

  • Rygning er ikke tilladt

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • Bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Hjemmesko
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Privat badeværelse
  • Tandbørste og tandpasta

Underholdning

  • Fladskærms-tv

Andet

  • Aircondition (klimakontrolleret)
  • Varme

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 16.00 til kl. 02.00
Tidlig indtjekning afhænger af tilgængelighed
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Dette overnatningssted tilbyder ikke indtjekning efter lukketid
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Børn og ekstra senge

Børn på 12 år eller derunder har ikke adgang til dette overnatningssted. Alle gæster over 12 år er velkomne
Ekstrasenge er ikke tilgængelige
Vugger (barnesenge) er ikke tilgængelige

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

  • American Express
  • Diners Club
  • JCB International
  • MasterCard
  • Visa

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og kontanter
Betaling uden kontanter er tilgængelig
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer kuliltealarm, brandslukker, røgalarm, sikkerhedsalarm og førstehjælpskasse
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Børn på 12 år og derunder er ikke tilladt på dette overnatningssted
Den japanske regering påkræver, at alle internationale gæster skal angive deres pasnummer og nationalitet, når de indregistrerer sig på et overnatningssted (kroer, hoteller, moteller osv.). Alle overnatningssteder skal desuden tage en kopi af de indregistrerede gæsters pas, som arkiveres

Ofte stillede spørgsmål

Er Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvad koster det at overnatte hos Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station den 19. nov. 2026 starter fra 420 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 20. okt. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Hvor meget koster parkering hos Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station?

Dette kapselhotel tilbyder ikke parkering.

Hvornår er indtjekning på Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station?

Indtjekning fra kl. 16.00 til kl. 02.00. Indtjekning uden for åbningstid er ikke mulig.

Hvornår er udtjekning på Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station?

Udtjekning er kl. 10.00.

Hvor ligger Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station?

Dette kapselhotel ligger i Ekimaecho, kun 10 minutters gang fra Shimmei-helligdommen, Osakabe-helligdommen og Junisho-helligdommen. Derudover ligger Kasuga-helligdommen og Arcrea Himeji Kultur- og Kongrescenter 10 minutter derfra. Der er to minutters gang til Himeji Station, mens Sanyohimeji Station ligger inden for 4 minutters gang.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.

Anmeldelser

Anmeldelser af Tabist CapsuleHotel APODS Himeji Station

8,6

Fremragende

9,0

Rengøring

8,4

Området

8,8

Service og personale

8,8

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 100 af i alt 199 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 66 af i alt 199 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 25 af i alt 199 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 5 af i alt 199 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 3 af i alt 199 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
思っていたよりも快適に眠ることができました。 シャワールームも清潔だし、立地も良かった。シンプルに泊まれるのでオススメです。
Overnattede 2 nætter i august 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Hotel is amazing!
Overnattede 4 nætter i december 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
コワーキングスペースが使えてカプセルスペースも静かで良いです。
Overnattede 1 nat i juni 2026
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
カプセルホテルとしての快適さは充分ですね。 満足です。
Overnattede 1 nat i maj 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Excellent hotel!
Overnattede 1 nat i maj 2025
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

スタッフさんの対応は良かったです
Overnattede 1 nat i februar 2026
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
とてもよかったです
Overnattede 1 nat i marts 2026
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring
空調は僕には少し暑く感じました。 年寄りには2階は辛いです。 次は下をリクエストします。
Overnattede 1 nat i juli 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
過去に何度も泊まらせていただいてお世話になっているのでレビューしてみました。
Overnattede 2 nætter i juni 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
スタッフの方も丁寧でした。 清潔感もあって快適でした。
Overnattede 1 nat i november 2025
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
少し煩かった。
Overnattede 1 nat i juli 2026
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
快適に過ごせました。
Overnattede 1 nat i august 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
カプホの広さ良い
Overnattede 1 nat i oktober 2025
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Good location, close to train station and walking distance to castle and so many food and shopping options.
Overnattede 1 nat i april 2024
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

客室はキレイにされてました
Overnattede 1 nat i december 2025
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
設備もきれいでとても良いです。
Overnattede 1 nat i oktober 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
安く静かに過ごしたいので最小限のサービスとそのコスパが大切
Overnattede 1 nat i oktober 2023
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
初めてのカプセルホテル すごく良かったです
Overnattede 1 nat i april 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Very convenient, clean, safe and quiet.
Overnattede 1 nat i marts 2024
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
姫路駅から近く、周辺は繁華街で飲食に便利。施設は清潔で安心して利用できた。
Overnattede 1 nat i oktober 2024
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
2回目の宿泊でしたが 今回も満足出来ました。
Overnattede 1 nat i november 2023
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort
非常に機能的で良いです。 快適に宿泊できます。 清潔感も高いです。
Overnattede 1 nat i maj 2025
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
駅近で利便性もよく良かったです。
Overnattede 1 nat i april 2025
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
静かで快適でした。
Overnattede 1 nat i marts 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
ビルの外観は古いですが、宿泊フロアは綺麗でスタッフさんの対応がすごくよかったです!
Overnattede 1 nat i juli 2024