Hele lejligheden

Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs

Billedgalleri for Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs

En swimmingpool med en betonflisebelagt terrasse, stålwægge og palmer i baggrunden.
Ovenfra et udsigt over en lysthavn med fortøjede både, en stor bygning med fladt tag og en mindre bygning i nærheden.
Spiseområde med et bord og stole, et køkken i baggrunden og en balkon med udsigt.
Et hotel ved vandet med en bro, både og palmer.
En stue med sofa, en stribet lænestol, spisebord med stole, fjernsyn og dekorative genstande.

Anmeldelser

9,6 ud af 10.
Enestående

Populære faciliteter

  • Pool
  • Boblebad
  • Køkken
  • Tørretumbler
  • Aircondition
  • Mulighed for parkering

Tilføj datoer for priser

Om overnatningsstedet

Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs

  • Summary:

    Navy Cove Harbor 1301



    The Space:

    Gaze out across the shores of Mobile Bay at this three-bedroom condo on the Fort Morgan Peninsula, where you'll have an assigned boat slip to help you spend your days fishing and cruising out on the open water.



    This condo is simple, spacious, and comfortable, offering central air conditioning, free WiFi, and a private washer/dryer to greet your upon your return from the beach or the community pools. There's a full kitchen for all of your mealtime needs, a covered deck, and flatscreen TVs in the living room and all of the bedrooms for your nightime entertainment.



    On the grounds of Navy Cove Harbor, you'll have access to two outdoor swimming pools, hot tubs, an assigned boat slip, and barbecue and picnic areas. The property is located on the scenic and serene Fort Morgan Peninsula, three miles east of Fort Morgan State Historic Site and the ferry to Dauphin Island. In the other direction, the center of Gulf Shores is only 18 miles east, where you'll find great restaurants, ice cream parlors, all sorts of conveniences, and attractions that include Waterville USA and Gulf State Park.

Lignende overnatningssteder

Om området

Denne lejlighed befinder sig i Gulf Shores tæt på forlystelsesparker og på stranden. Fort Morgan og Fort Gaines er nogle af de lokale seværdigheder, du kan opleve. Er du mere interesseret i at udforske naturen, kan du kigge forbi Fort Morgan Beach og Bon Secour National Wildlife Refuge. Oplevelser som fiskeri giver gode muligheder for at komme ud på eller i det omgivende vand, eller du kan tage på eventyr ved at afprøve ridning i nærheden. Besøg vores rejseguide til Gulf Shores
Vis flere lejligheder i Gulf Shores
Kort
Fort Morgan, AL

Hvad ligger i nærheden?

  • Et kystnære boligområde med farverige huse langs stranden, en klar blå himmel og havet i baggrunden.
    Fort Morgan Beach
    3 min. gang - 0.3 km
  • En bueformet mur tunnel med en græsklædt sti der løber igennem.
    Fort Morgan
    8 min. kørsel - 7.1 km
  • Skilt med teksten 'Clyde Shores', palmer og en strand i baggrunden.
    Gulf Shores Strand
    23 min. kørsel - 37.0 km
  • To bannere hænger fra en mast, hvoraf den ene siger 'The Wharf Orange Beach' og den anden 'The Wharf'.
    The Wharf
    25 min. kørsel - 42.6 km
  • En forlystelsespark med rutsjebaner, et karrusel og en klarblå himmel.
    Tropic Falls ved OWA
    32 min. kørsel - 52.9 km

Sådan kommer du rundt

  • Gulf Shores, AL (GUF-Jack Edwards) - 29 min. kørsel

Restauranter

  • Sassy Bass
    8 min. kørsel
  • Tacky Jacks Fort Morgan
    2 min. kørsel
  • The Village Hideaway @ The Beach Club
    8 min. kørsel
  • Sassy Bass Amazin' Grill
    3 min. kørsel
  • Coast @ The Beach Club
    9 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs?

Indtjekning starter kl. 16.00.

Hvornår er udtjekning på Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs?

Udtjekning er kl. 10.00.

Hvor ligger Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs?

Dette lejlighedskompleks i Gulf Shores ligger på stranden, kun 0,3 km fra Fort Morgan Beach og 2,3 km fra Bon Secour National Wildlife Refuge. Derudover ligger Kiva Dunes Golf Course og Edith Hammock ca. 10 km derfra.

Anmeldelser

Anmeldelser af Bay View Condo w/ Deck, Assigned Boat Slip, WiFi, AC & Shared Pools/Hot Tubs

9,6

Enestående

10

Rengøring

9,0

Området
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 4 af i alt 5 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 1 af i alt 5 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 5 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 5 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 5 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, annoncens rigtighed
The condo was great! If you have a boat under 20' I wouldn't recommend docking there over night. Most of the other slips have a hoist for a reason...it gets choppy even in the harbor. That's not a complaint about this property though (I just need a bigger boat! Hahaha)
Overnattede 7 nætter i juli 2026
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Absolutely love Navy Cove for our purpose!

We stay at Navy Cove often as we love to saltwater fish and having a boat slip and easy access to the gulf is perfect. This condo is very well equipped and nicely appointed. I can’t say enough good things about Meyer Vacation Rental, great communication throughout the rental process, easy check-in/out and we did have one problem with the AC during our rental and with one call it was immediately fixed. Would/will rent this condo again and hope to work with Meyer again also. I was so impressed with Meyer that I told a friend of mine who just purchased a property in Gulf Shores that he should look into them for the management of his property.
Overnattede 12 nætter i juni 2018
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Rainy Vacay

I went with friends and their 1 and 3 yr old children. Upon walking in to our condo I was pleasantly surprised at the size as usually wide angled lenses are used to make a space look larger than it is. The living room/dinning room area was quite expansive and allowed a good bit of area for the kids to play in. The appliances in the kitchen were clean and up-to-date as well. Going in the kid's room, it was done up super cute, coral bedding, anchor lamps, which the 3 yr old could not show us enough times, etc. The master was also done up nicely -- bright and light. The third bedroom, where I slept, had minimal lighting from both the overhead light and the lamp. There is a window in both the kid's room as well as the queen bed room, but it is a window to the hallway so you cannot open it to allow more light. It's also a window to the hallway! This I found strange, especially because the condos across the hall also have windows facing the hallway. So weird! Basically, the queen bed room felt more like an afterthought without much love (or light) to make it feel welcoming. If they would add some curtains, color, something, but most importantly, brighter bulbs, that room may not have felt like such a cave amongst the bright and cheeriness of the rest of the space. All in all, we were more than satisfied with the stay. There was ample room in the common space and when it rains all day and you can't really go outside, that is a major plus!
Overnattede 4 nætter i juli 2020
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Great Weekend

Condo was much better than what the picture showed.
Overnattede 3 nætter i april 2022
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Spring Break 22

Had a wonderful time!
Overnattede 6 nætter i marts 2022