Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix

3.0-stjernet overnatningssted

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

8,4 ud af 10.
Rigtig godt

Populære faciliteter

  • Pool
  • Kæledyrsvenligt
  • Parkering er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition
Den nuværende pris er 598 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
2. aug. - 3. aug.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 2 ud af 2 værelser

Dobbeltværelse

8,8 ud af 10
Fremragende
(11 anmeldelser)
  • 13 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse med 2 enkeltsenge

9,0 ud af 10
Fantastisk
(2 anmeldelser)
  • 13 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix befinder sig i Claix. Grenoble Seyssins Golfklub og Grenoble-Bastille Kabelbane er begge et besøg værd, hvis oplevelser står på agendaen, mens dem der er interesseret i seværdigheder, kan kigge forbi Musée Geo Charles og Muslimsk Kulturcenter La Luire. Ser du frem til et event eller en sportbegivenhed under din rejse? Se, hvad Stade Lesdiguières eller Patinoire Polesud har på programmet. Besøg vores rejseguide til Claix
Kort
2 Rue de L'Europe, Claix, Isere, 38640

Hvad ligger i nærheden?

  • Espace Comboire
    4 min. kørsel - 2.8 km
  • Muslimsk Kulturcenter La Luire
    6 min. kørsel - 4.2 km
  • Musée de Viscosen
    7 min. kørsel - 4.6 km
  • Musée Geo Charles
    7 min. kørsel - 4.2 km
  • Stade Lesdiguières
    10 min. kørsel - 6.7 km

Sådan kommer du rundt

  • Le Prisme Sporvognsstation - 6 min. kørsel
  • Pont-de-Claix Station - 16 min. gang
  • Grenoble (GNB-Grenoble - Isere) - 33 min. kørsel

Restauranter

  • Le Saint Ange
    20 min. gang
  • McDonald's
    4 min. kørsel
  • Courtepaille
    4 min. kørsel
  • Total Access
    4 min. kørsel
  • Logis Hôtel Des Trois Massifs
    1 min. gang

Om overnatningsstedet

Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix

  • Højdepunkter på overnatningsstedet
  • Du kan se frem til en terrasse, en have og renseri/vaskeri hos Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix. Stedets restaurant med franske retter, La Cle des Champs, byder på frokost og middag og har en børnemenu. Gæster kan nyde godt af gratis Wi-Fi på værelset.
  • Andre fordele hos dette hotel inkluderer:
    • En sæsonåben udendørs pool samt liggestole og poolparasoller
    • Gratis selvstændig parkering
    • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr), gratis aviser og mødelokaler
    • En festsal, røgfrie områder og en døgnåben reception
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser hos Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix tilbyder faciliteter såsom aircondition plus andre goder som gratis Wi-Fi og lydisolerede værelser.
  • Andre faciliteter tæller:
    • Badeværelser med brusere og hårtørrere
    • Fladskærms-tv med premium-tv-kanaler
    • Garderobe eller klædeskab, daglig rengøring og skriveborde

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt på alle værelser: gratis Wi-Fi og internetforbindelse via kabel
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Gratis selvstændig parkering på stedet
  • Begrænset selvstændig parkering på stedet
  • Mulighed for handicapparkering

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet tilbydes mod et gebyr fra kl. 06.30 til kl. 09.30 på hverdage og fra kl. 06.30 til kl. 10.00 i weekenden. Gebyret er 14 EUR pr. person.
  • En restaurant

Restauranter på stedet

  • La Cle des Champs
  • Table Gourmande

Oplevelser

  • Sæsonbestemt udendørs pool

Familievenlige faciliteter

  • Lydisolerede værelser
  • Sæsonbestemt udendørs pool

Bekvemmeligheder

  • Døgnåben reception
  • Gratis aviser i lobbyen

Gæstefaciliteter

  • Rengøring (dagligt)
  • Renseri-/vaskeriservice

Forretningstjenester

  • Mødelokaler

Udendørs

  • Have
  • Liggestole ved poolen
  • Poolparasoller
  • Terrasse

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Adgang for kørestolsbrugere (kan være begrænset)
  • Adgang til øvre etager kun via trapper
  • Handicapparkering
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Restaurant med adgang for kørestolsbrugere

Andet

  • Rygning er ikke tilladt
  • Selskabssal

Værelsesfaciliteter

Soveværelse

  • Mørklægningsgardiner
  • Sengelinned til rådighed

Badeværelse

  • Bruser
  • Fritliggende privat badeværelse
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer

Underholdning

  • Fladskærms-tv med premium-satellitkanaler

Andet

  • Aircondition
  • Lydisolerede værelser
  • Skrivebord
  • Strygejern/strygebræt (efter anmodning)
  • Telefon

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00
Mulighed for kontaktløs indtjekning
Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 11.00
Mulighed for kontaktløs udtjekning

Særlige indtjekningsinstruktioner

Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr er tilladt
Servicedyr er tilladt, og der opkræves ikke gebyrer
Kun hunde er velkomne
Der tilbydes mad- og vandskåle

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
Ekstrasenge er tilgængelige mod et gebyr på 15 EUR pr. ophold

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:

  • Der pålægges en byskat: 1.40 EUR pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 18 år.

Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for morgenmadsbuffet: 14 EUR pr. person (cirkapriser)
  • Gebyr for ekstra seng: 15 EUR pr. ophold

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og kontanter
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Dette overnatningssted har ingen elevatorer
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger

National vurdering

Dette overnatningssted har modtaget sin officielle stjernevurdering fra ATOUT France, det franske agentur for turismeudvikling.

Ofte stillede spørgsmål

Har Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix en pool?

Ja, dette overnatningssted har en sæsonåben udendørs pool.

Hvad koster det at overnatte hos Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix den 2. aug. 2026 starter fra 598 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 5. jul. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Ja, hunde er tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix?

Der er gratis selvstændig parkering på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00. Sen indtjekning er mulig i et begrænset tidsrum.

Hvornår er udtjekning på Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix?

Dette hotel ligger i Claix, kun 5 km fra Espace Comboire, Muslimsk Kulturcenter La Luire og Green Kart. Derudover ligger Musée Geo Charles og Grenoble Seyssins Golfklub ca. 5 km derfra. Du kan desuden gå til Pont-de-Claix Station på 16 minutter.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hôtel des Trois Massifs, Grenoble Sud Claix

8,4

Alletiders

8,8

Rengøring

7,6

Området

8,6

Service og personale

8,4

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 81 af i alt 216 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 106 af i alt 216 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 21 af i alt 216 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 5 af i alt 216 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 3 af i alt 216 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret

8/10 Godt

Thomas

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Fint hotel tæt på motorvejen. Beliggenheden tæt på motorvejen giver meget støj udendørs, men mærkes ikke indendørs Desværre var hotellets restaurant lukket.
Overnattede 1 nat i september 2024
Verificeret

8/10 Godt

Frederic

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort
Bon séjour passé dans l’établissement
Overnattede 2 nætter i september 2025
Verificeret

10/10 Fremragende

Cyril

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort
très bien pour un passage
Overnattede 1 nat i juni 2025
Verificeret

6/10 Okay

Alix

Synes godt om: Rengøring, service og personale
Chambre très simple, équipements de qualité moyenne
Overnattede 3 nætter i december 2025
Verificeret

10/10 Fremragende

NIDIA

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort
Super sejour! Il doit etre beau en hiver!
Overnattede 2 nætter i oktober 2025
Verificeret

8/10 Godt

isabelle

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter
Chambre propre personnel agréable Chauffage très insuffisant dans la chambre et pas de chauffage dans la salle de bain
Overnattede 1 nat i januar 2026
Verificeret

8/10 Godt

Brigitte

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Hôtel convenable pour une étape

Hôtel conforme à nos attentes pour une étape d'une nuit. Cependant, petit déjeuner onéreux pour les produits proposés.
Overnattede 1 nat i juli 2025
Verificeret

10/10 Fremragende

Jennifer

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort
Tres bon accueil personnel aimable. Ptit dej parfait varié.
Overnattede 2 nætter i august 2023
Verificeret

10/10 Fremragende

david

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Très bien

Très bon séjour d’une nuit avec une chambre donnant sur le jardin avec piscine. hôtel facile d’accès avec parking. Bon accueil.
Overnattede 1 nat i juni 2024
Verificeret

8/10 Godt

VALERIE

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Très bon séjour

Séjour très confortable et très calme. L’hôtel est proche des voies de communication, facilement accessible et très calme. L’accueil est chaleureux.
Overnattede 1 nat i maj 2024
Verificeret

8/10 Godt

Julien

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
RAS
Overnattede 2 nætter i marts 2026
Verificeret

8/10 Godt

adnane

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Good one night stop. Should think of a better brrakfast area. The place where i had tye breakfast felt like a hostel / cheap area not a place where i paid £130/night.
Overnattede 1 nat i juni 2025
Verificeret

8/10 Godt

Gary

Synes godt om: Rengøring, service og personale
Fine for an overnight stop. Breakfast was quite limited.
Overnattede 1 nat i august 2024
Verificeret

6/10 Okay

Linda

Synes godt om: Rengøring, service og personale

Ok

Very basic room. Bed and shower very good. No elevator. Decent breakfast. Good parking.
Overnattede 3 nætter i september 2024
Verificeret

10/10 Fremragende

Cyrille

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Bien

RAS rapport qualité prix OK
Overnattede 1 nat i januar 2024
Verificeret

10/10 Fremragende

Tony

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Très bien

Accueil très chaleureux et sympathique. Chambre propre. Petit déjeuner varié. Rien à dire. Un ascenseur serait un plus pour les chambres à l'étage
Overnattede 2 nætter i januar 2025
Verificeret

4/10 Ringe

Verificeret rejsende

Synes godt om: Værelsets komfort

Décevant

Payer un chambre 130€ pour ça ! Douche moisie et bouchée Restaurant décevant, plus de biere, plus d'entrecote et le buffet des entrées des plus simple et je ne parlerai pas du plat du jour. J'avais déjà séjourné dans cette établissement mais j'ai l'impression qu'il y eu un changement de propriétaire, à confirmer
Overnattede 1 nat i august 2025
Verificeret

8/10 Godt

Patrice

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort
Hôtel très agréable. Possibilité de soirée étape. Accueil repas chambre très confortable
Overnattede 1 nat i september 2025
Verificeret

8/10 Godt

Hugo

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Es war alles gut und den Erwartungen entsprechend.
Overnattede 1 nat i juni 2023
Verificeret

8/10 Godt

catherine

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Moyen

Sejour convenable Les joints de la douche sont noires dommage
Overnattede 1 nat i juni 2023
Verificeret

10/10 Fremragende

Fanta

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Hôtel calme et très propre
Verificeret

10/10 Fremragende

ROBERT

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
mis à part la très proche autoroute qui dissuade d'ouvrir la fenêtre la nuit, RAS
Overnattede 1 nat i maj 2023
Verificeret

10/10 Fremragende

Kurt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Alles was heel erg leuk en in orde Ook zeer vriendelijk personeel Een aanrader
Overnattede 1 nat i maj 2023
Verificeret

6/10 Okay

Nejim

Synes godt om: Rengøring, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Synes ikke om: Værelsets komfort
Une réservation faite pour une chambre lit double, mais chambre donné avec lit simple collé cela n'est pas du tout confortable
Overnattede 1 nat i april 2023
Verificeret

10/10 Fremragende

Verificeret rejsende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Un hôtel calme

Endroit sympathique et calme.
Overnattede 1 nat i december 2022