Lejlighedshotel

Rothbury Hotel

Overnatningsstedets klasse: 4

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

8,6 ud af 10.
Fremragende

Populære faciliteter

  • Køkken
  • Tørretumbler
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Mulighed for parkering
Den nuværende pris er 2.017 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
31. aug. - 1. sep.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 5 ud af 5 værelser

Lejlighed - 2 soveværelser

  • 60 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Superior-lejlighed - 1 soveværelse

  • 45 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Lejlighed - 1 soveværelse

  • Byudsigt
  • 45 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Deluxe-lejlighed

  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Premium-lejlighed

  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Du vil muligvis også kunne lide

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Rothbury Hotel befinder sig i Brisbane Central Business District – et område i Brisbane, der ligger tæt på en metrostation. XXXX Brewery og Brisbane International Cruise Terminal er begge et besøg værd, hvis oplevelser står på agendaen. Er du mere interesseret i stedets natur, kan du med fordel besøge Roma Street Parkland og South Bank Parklands. Ser du frem til at opleve et arrangement eller en sportbegivenhed under dit ophold? Se, hvad Suncorp Stadium eller Brisbane Cricket Ground (The Gabba) har på programmet. Besøg vores rejseguide til Brisbane
Vis flere lejlighedshoteller i Brisbane
Kort
301 Ann Street, Brisbane, QLD, 4000

Hvad ligger i nærheden?

  • En livlig bygate med moderne arkitektur, blant annet en bygning med glasstak og et overdekket fortau.
    Queen Street Mall
    5 min. gang - 0.5 km
  • En havnefront med moderne bygninger, en båd ligger til kaj, og folk går tur.
    Waterfront Brisbane
    5 min. gang - 0.5 km
  • Et tårn med et ur og klassisk arkitektur.
    Brisbane City Hall
    7 min. gang - 0.6 km
  • En historisk bygning med oplyste buer og søjler, store dekorative sfærer og et spejlende vandelement.
    Treasury Building
    10 min. gang - 0.9 km
  • Et bybillede med moderne bygninger, en park med et spejlbassin og springvand, samt en høj skyskraber.
    Roma Street Parkland
    12 min. gang - 1.1 km

Sådan kommer du rundt

  • Brisbane Central Station - 2 min. gang
  • Brisbane lufthavn (BNE) - 23 min. kørsel

Restauranter

  • McDonald's
    2 min. gang
  • Storia on Queen
    3 min. gang
  • Cafe Chez Vous
    1 min. gang
  • Subway
    4 min. gang
  • Café Da Vina
    5 min. gang

Om overnatningsstedet

Rothbury Hotel

  • Lejlighedshotel med eksklusiv profil i nærheden af Queen Street Mall
  • Nær Suncorp Stadium og Brisbane Cricket Ground (The Gabba) ligger Rothbury Hotel, som har renseri/vaskeri. Hold forbindelsen med gratis Wi-Fi på værelset.
  • Du kan desuden drage fordel af:
    • Selvstændig parkering, lufthavnstransport tur-retur (tillægsgebyr) og hurtig udtjekning
    • Hurtig indtjekning, en elevator og en flersproget medarbejderstab
    • Bagageopbevaring
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle værelser individuelt møblerede og byder på komfortable faciliteter såsom premium-sengetøj og aircondition samt fordele som separate siddeområder og separate spiseområder.
  • Andre faciliteter på værelserne inkluderer:
    • Designertoiletartikler, brusere og hårtørrere
    • 32-tommers HD-tv med streamingtjenester og digitale kanaler
    • Garderobe eller klædeskab, separat siddeområde og separat spiseområde

Lignende overnatningssteder

Faciliteter på overnatningsstedet

Internet

  • Tilgængeligt i lejligheden: gratis Wi-Fi
  • Tilgængeligt på nogle fællesarealer: gratis Wi-Fi

Parkering og transport

  • Højdebegrænsninger for parkering på stedet
  • Lufthavnstransport tur-retur døgnet rundt på fastlagte tidspunkter og efter anmodning mod et tillægsgebyr
  • Bil er ikke påkrævet
  • Mulighed for parkering på stedet efter anmodning
  • Overdækket parkering på stedet (60 AUD pr. nat, intet gebyr for indkørsel/udkørsel)
  • Begrænset selvstændig parkering på stedet

Tekøkken

  • Brødrister
  • Kogeplade
  • Køkkengrej, tallerkener og køkkenredskaber
  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn

Soveværelser

  • Ekstra seng: 50 AUD pr. nat
  • Premium-sengelinned
  • Topmadras

Badeværelse

  • Bruser
  • Designertoiletartikler
  • Håndklæder til rådighed
  • Hårtørrer
  • Shampoo

Opholdsområder

  • Separat siddeområde
  • Separat spiseområde
  • Stue

Underholdning

  • 32 tommers LCD-tv med digitale kanaler
  • Streamingtjenester

Tøjvask

  • Renseri-/vaskeriservice
  • Tørretumbler
  • Vaskemiddel
  • Vaskeri

Arbejdsområder

  • Skrivebord

Komfort

  • Aircondition
  • Varme

Kæledyr

  • Kun førerhunde/servicehunde (kæledyr er ikke tilladt)

Hjælp til personer med et handicap

  • Hvis du vil anmode om hjælp til personer med et handicap, bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i din reservationsbekræftelse.
  • Adgang for kørestolsbrugere (kan være begrænset)
  • Adgang til indgang uden trapper
  • Elevator
  • Handicapvenlig rute
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Særlige rygeområder (der opkræves bøder ved overtrædelse)

Service og tjenester

  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab
  • Gratis aviser dagligt
  • Strygejern/strygebræt
  • Telefon

Områdets højdepunkter

  • I centrum
  • I et forretningskvarter
  • Tæt på en metrostation
  • Tæt på en togstation

Oplevelser

  • Cykeludlejning i nærheden

Sikkerhedsforanstaltninger

  • Kuliltedetektor ikke angivet (værten har ikke angivet, om der er en kuliltedetektor på overnatningsstedet – medbring eventuelt en bærbar detektor)
  • Røgalarm (værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet)
  • Brandslukker

Generelt

  • 1 bygning
  • 26 enheder
  • 7 etager
  • Bygget i 1931
  • Individuel indretning
  • Individuel møblering
  • LED-belysning anvendes delvist
  • Lydisolering
  • Termoruder
  • Vandbesparende toiletter

Politikker

Indtjekning

Indtjekning fra kl. 14.00 til når som helst
Tidlig indtjekning afhænger af tilgængelighed
Gebyr for tidlig indtjekning: 40 AUD
Mulighed for kontaktløs indtjekning
Huritg indtjekning er tilgængelig
Minimumsalder for indtjekning: 18 år

Udtjekning

Udtjekning inden: kl. 10.00
Mulighed for kontaktløs udtjekning
Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed
Gebyr for sen udtjekning: 40 AUD
Hurtig udtjekning er tilgængelig

Særlige indtjekningsinstruktioner

Dette overnatningssted tilbyder transport fra lufthavnen (tillægsgebyrer kan forekomme). Gæsterne skal kontakte overnatningsstedet med ankomstdetaljerne inden afrejse ved hjælp af oplysningerne på reservationsbekræftelsen
Dette overnatningssted opkræver 3.3% for betalinger med kreditkort
Receptionen er åben fra mandag til fredag (fra kl. 09.00 til kl. 17.00)
Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner. Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 24 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Adgangsmuligheder

Bemandet reception

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt (servicedyr er tilladt, og der opkræves ikke gebyrer)

Børn og ekstra senge

Børn er velkomne
Ekstrasenge er tilgængelige mod et gebyr på 50.0 AUD pr. nat
Vugger (barnesenge) er tilgængelige mod et gebyr på 50.0 AUD pr. ophold

Betalingstyper accepteret på overnatningsstedet

Vigtige oplysninger

Gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:

  • Depositum for rengøring: AUD 100.00 pr. ophold (for gæster under 25 år)

Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.

Valgfrie tjenester

  • Gebyr for lufthavnstransport: 60.00 AUD pr. person (retur)
  • Gebyr for selvstændig parkering (overdækket): 60.00 AUD pr. nat (intet gebyr for indkørsel/udkørsel)
  • Gebyr for tidlig indtjekning: 40 AUD (afhænger af tilgængelighed)
  • Gebyr for sen udtjekning: 40 AUD (afhænger af tilgængelighed)
  • Gebyr for baby-/barneseng: 50.0 AUD pr. ophold
  • Gebyr for ekstra seng: 50.0 AUD pr. nat
  • Betaling med kreditkort er underlagt et tillægsgebyr på 3.3%

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Godt at vide

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Det navn, der står på det kreditkort, som bruges ved indtjekning til betaling af diverse udgifter, skal være det primære navn på værelsesreservationen
Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at reservere parkering på stedet
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og debetkort. Kontanter accepteres ikke
Overnatningsstedet forbeholder sig retten til at reservere et beløb på gæstens kreditkort inden ankomst.
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Lydisolerede gæsteværelser kan ikke garanteres
Værten har ikke angivet, om der er en kuliltealarm på overnatningsstedet. Medbring evt. egen alarm.
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker
Dette overnatningssted rengøres professionelt
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Vi bør nævne

Der serveres ikke alkohol på dette overnatningssted
Det er ikke nødvendigt at have en bil for at komme til og fra dette overnatningssted
Begrænset parkeringshøjde

Overnatningsstedets klasse

Dette overnatningssted er blevet tildelt en stjernebedømmelse af det australske stjernebedømmelsesbureau, Star Ratings Australia.

Ofte stillede spørgsmål

Er Rothbury Hotel et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kun servicedyr er tilladt på overnatningsstedet.

Hvad koster det at overnatte hos Rothbury Hotel?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Rothbury Hotel den 31. aug. 2026 starter fra 2.017 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 28. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Hvor meget koster parkering hos Rothbury Hotel?

Der tilbydes selvstændig parkering mod et gebyr på 60.00 AUD pr. nat. Der er et begrænset antal pladser.

Hvornår er indtjekning på Rothbury Hotel?

Indtjekning fra kl. 14.00 til når som helst. Tidlig indtjekning er mulig mod et gebyr på 40 AUD (afhænger af tilgængelighed).

Hvornår er udtjekning på Rothbury Hotel?

Udtjekning er kl. 10.00. Sen udtjekning er mulig mod et gebyr på 40 AUD (afhænger af tilgængelighed).

Tilbyder Rothbury Hotel shuttletransport til lufthavnen?

Ja, der er lufthavnstransport, der afgår (efter anmodning). Der pålægges et gebyr på 60.00 AUD pr. person.

Hvor ligger Rothbury Hotel?

Dette lejlighedshotel ligger i Brisbane Central Business District, kun 0,5 km fra Queen Street Mall samt mindre end 5 km fra Suncorp Stadium og The Wesley Hospital. Derudover ligger Brisbane Cricket Ground (The Gabba) og University of Queensland ca. 10 km derfra. Brisbane Central Station ligger inden for 2 i minutters gang, mens Brisbane Roma Street Station ligger inden for 13 minutters gang.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.