Iris House Hotel Cameron Highlands

Overnatningsstedets klasse: 3

Vælg datoer for at se priser

Anmeldelser

7,0 ud af 10.
Godt

Populære faciliteter

  • Parkering er inkluderet
  • Gratis Wi-Fi
Den nuværende pris er 178 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
10. nov. - 11. nov.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 4 ud af 4 værelser

Deluxe-værelse

  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng

Familieværelse til 3 personer (Family)

  • 12 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng og 1 enkeltseng

Familieværelse til 4 personer (Family)

  • 40 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 2 queensize-senge

Deluxe-værelse med 2 enkeltsenge

  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 2 enkeltsenge
Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Iris House Hotel Cameron Highlands befinder sig i centrum i Brinchang. Cameron Highland Natmarked og Kea Farm er begge et besøg værd, hvis shopping er på agendaen, mens dem der hellere vil nyde naturen, kan kigge forbi Mossy Forest og Parit Falls. Big Red Strawberry Farm og Orang Asli Settlement er også et besøg værd. Brug noget tid på at udforske områdets oplevelser såsom golf. Besøg vores rejseguide til Brinchang
Kort
No 56, Jalan Kuari, Brinchang, Pahang, 39100

Hvad ligger i nærheden?

  • Cameron Highlands Jungle Trail No. 1
    3 min. gang - 0.3 km
  • Sam Poh Tempel
    9 min. gang - 0.8 km
  • Cameron Highland Golfklub
    12 min. gang - 1.1 km
  • Cameron Highland Natmarked
    2 min. kørsel - 1.9 km
  • Time Tunnel Museum
    3 min. kørsel - 2.3 km

Sådan kommer du rundt

  • Ipoh (IPH-Sultan Azlan Shah) - 115 min. kørsel

Restauranter

  • Wan Wan Aroy Thai Food
    3 min. gang
  • O.K. Tuck Steamboat Restaurant
    3 min. gang
  • 浓乡美食轩 Cottage Delight
    4 min. gang
  • Restoran Idaman Aikean
    3 min. gang
  • 榮得海鲜饭店
    4 min. gang

Om overnatningsstedet

Iris House Hotel Cameron Highlands

  • Hotel i et shoppingområde
  • Iris House Hotel Cameron Highlands har alt, hvad du behøver. Gæster kan nyde godt af gratis Wi-Fi på værelset.
  • Andre fordele hos dette hotel inkluderer:
    • Gratis selvstændig parkering
    • Røgfrie områder
  • Værelsesfaciliteter
  • Alle 52 værelser byder på faciliteter og tjenester såsom gratis Wi-Fi og pengeskabe.
  • Ekstra faciliteter inkluderer:
    • Badeværelser med brusehoveder med spredningseffekt og gratis toiletartikler
    • 32-tommers LCD-tv med digitale kanaler

Lignende overnatningssteder

Ofte stillede spørgsmål

Er Iris House Hotel Cameron Highlands et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvad koster det at overnatte hos Iris House Hotel Cameron Highlands?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Iris House Hotel Cameron Highlands den 10. nov. 2026 starter fra 178 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 23. okt. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Hvor meget koster parkering hos Iris House Hotel Cameron Highlands?

Der er gratis selvstændig parkering på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Iris House Hotel Cameron Highlands?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 22.00. Indtjekning uden for åbningstid er ikke mulig.

Hvornår er udtjekning på Iris House Hotel Cameron Highlands?

Udtjekning er kl. 11.30.

Hvor ligger Iris House Hotel Cameron Highlands?

Dette hotel ligger i hjertet af Brinchang, kun få skridt fra Time Tunnel Museum og Cameron Highlands Jungle Trail No. 1. Derudover ligger Sri Tehndayuthapany Swamy og Big Red Strawberry Farm 5 minutter derfra.

Kan jeg afbestille min reservation gratis og modtage fuld refusion?

Ja, dette overnatningssted tilbyder gratis afbestilling for udvalgte værelsespriser, fordi fleksibilitet er vigtigt. Du bedes læse overnatningsstedets afbestillingspolitik på vores hjemmeside for at få flere oplysninger om undtagelser eller krav.

Anmeldelser

Anmeldelser af Iris House Hotel Cameron Highlands

7,0

Godt

6,8

Rengøring

7,0

Området

7,4

Service og personale

6,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 21 af i alt 127 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 49 af i alt 127 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 37 af i alt 127 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 11 af i alt 127 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 9 af i alt 127 anmeldelser

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Service og personale, faciliteter
All ok, but toilet system is not in a good condition
Overnattede 1 nat i marts 2024
Verificeret anmeldelse

4/10 Ringe

Synes godt om: Service og personale
Synes ikke om: Rengøring, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
a very rundown property. the toilet fittings are old, damaged and dirty. the kettle is broken, old and dirty. Will not come back to this hotel again!
Overnattede 3 nætter i marts 2024
Verificeret anmeldelse

4/10 Ringe

Synes ikke om: Service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Staff wasn't good in manner. Wifi provided was fake, totally couldn't use. No towels and shampoo at all, end up went out to buy purposely. The most funniest thing was, after check out the staff called and asked whether we took the towel. Luckily just stayed one night, and will nvr return again.
Verificeret anmeldelse

2/10 Bundkarakter

Synes ikke om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

Poor

I had booked two rooms but they only had one room. The fabric and furniture and furnishings were very poor. Bath towels were very old and brown with age. No coffee making facilities, television not working Windows not able to close. No controls in room for the aircondition. Only positive thing was the first receptionist was very apologetic and helpful but everything was out of her control. Certainly wouldn’t recommend any one staying there
Overnattede 2 nætter i juni 2025
Verificeret anmeldelse

4/10 Ringe

Synes ikke om: Rengøring, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
No wifi no room service
Overnattede 4 nætter i maj 2022
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

Synes godt om: Rengøring, faciliteter
Still with tv dysfunction and coffee/tea not provided without apropriate price flux. Wifi less access on high floor.
Overnattede 1 nat i juli 2020
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Breakfast need to be provide
Overnattede 1 nat i november 2019
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

Synes ikke om: Rengøring, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Strategic location and it's walking distance to nearby shops and restaurants. The hotel cleanliness needs to be improved. The bedsheet and blanket not clean.
Overnattede 1 nat i oktober 2019
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Near with attractive place
Overnattede 1 nat i oktober 2019
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

Advertised with free WiFi but both nights we weren’t able to connect to WiFi. Room need a little more cleaning especially bed sheet and blanket. Found too much lint and hair when flipped opened.
Overnattede 2 nætter i oktober 2019
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

Synes godt om: Rengøring, service og personale
Bilik besar tp bilik air tak ok...sume air panas...tak de air sejuk...mau melecur badan nak mandi
Overnattede 1 nat i august 2019
Verificeret anmeldelse

4/10 Ringe

Synes ikke om: Rengøring, service og personale

Bedsheets not clean, room has no fan, hot.

The room is big, we got 2 single beds. Toilet clean. Towel and toiletries need to ask at customer service. Also no free drinking water and 3in1 coffee/tea anymore compare my last year stay here. The bad thing is bedsheets I think they dont wash/change it because my whole body got itchy and cannot sleep all the night. Same with my 2 daughters. The room don't have fan, cameron highlands today not very cold anymore, hotel should install ceiling or wall fan for quest comfort. Nice hotel but need improvement.
Overnattede 1 nat i august 2019
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Overnatningsstedets tilstand og faciliteter
ok la untuk harga yang ditawarkan
Overnattede 1 nat i juli 2019
Verificeret anmeldelse

4/10 Ringe

Synes godt om: Service og personale
Synes ikke om: Rengøring, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Smelling inside the room once open. Bedsheet and blanket not clean, need request to change. No toiletries provided and telephone has no connected at the time. Suggest install at least fan in the room, so air will fresh inside the room to reduce noisy sound from outside for us just could open a window or balcony door.
Overnattede 1 nat i juli 2019
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
overall not bad. to improve on room amenities such as in door shoe
Overnattede 1 nat i juli 2019
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter, værelsets komfort

comfortable

the room is spacious, can fit me, husband and our 3 kids comfortably, enough space to perform prayer. we checked in late, at 8.30 p.m, but the towels and shampoo were not prepared in the room. luckily we brought our own towels and shampoo. It was sent a bit later, nearly 10 p.m. The wall near the bed is dusty, but it is not a big issue for me as i was only there for a night and we checked out at 8.30 a.m the following day. Worth for money spent, definitely will come back. *we get 30% discount eating at the restaurant below the hotel. ;)
Overnattede 1 nat i juli 2019
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Service og personale
Can offer more discount for online booking
Overnattede 1 nat i juli 2019
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, faciliteter, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Good for stay this hotel
Overnattede 1 nat i juni 2019
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Service og personale
Room were spacious but bathroom a bit smelly ..
Overnattede 2 nætter i april 2019
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Service og personale, faciliteter
Just nice....
Overnattede 1 nat i marts 2019
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

kurang bersih
Overnattede 1 nat i februar 2019
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

The hotel just located in Brinchang Town and about 2km away from Tanah Rata night market.the hotel facilities a bit old i.e LCD TV and jug cater got rusty spot .There are some traffic noise at night. But overall is ok if you can accept all these.
Overnattede 2 nætter i december 2018
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Good location

Nice place to stay for those need privacy and peace. Clean room, have enough parking for hotel guest. We stayed there for 3 nights, booked for 2 nights extended 1 night as my family love to stay there. Good location, just nearby big RED strawberry farm and cactus Valley.
Overnattede 2 nætter i august 2018
Verificeret anmeldelse

6/10 Okay

Synes godt om: Rengøring, værelsets komfort
Synes ikke om: Service og personale

Nice place to relax

Nice view. Cool weather. Good sleep. Good relaxing. Parking ok.
Overnattede 1 nat i juni 2018
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, service og personale, overnatningsstedets tilstand og faciliteter
Near town. Easy to find parking. Affordable price
Overnattede 2 nætter i juni 2018